KKTC’DE KADININ EKONOMİK GÜÇLENMESİ FORUMU DÜZENLENDİ

KKTC’DE KADININ EKONOMİK GÜÇLENMESİ FORUMU DÜZENLENDİ

KKTC’DE KADININ EKONOMİK GÜÇLENMESİ FORUMU DÜZENLENDİ

Girne Belediyesi Ve GİKAD İşbirliği İle KKTC’de Kadının Ekonomik Güçlendirilmesi Forumu 12 Mart 2022 Cumartesi Günü Gerçekleştirildi

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ve Girne Belediyesi işbirliğinde, bugün Girne’de, “KKTC’de Kadının Ekonomik Güçlenmesi Forumu” düzenlendi.

Etkinlik, Acapulco Resort Convention Spa Hotel’de yer aldı.

Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ve S.S İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ve Türkiye Belediyeler Birliği Danışmanı Filiz Evran ‘ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin Moderatörlüğünü ise, Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu üstlendi.

Etkinliğin açılışında konuşan GİKAD Başkanı İçim Çağıner Kavuklu, “KKTC’de Kadının Ekonomik Güçlenmesi Forumu’nun gerçekleşmesine katkı koyan ve katılımcı olan herkese teşekkür etti.

Foruma, Kuzey Kıbrıs’ın dört bir yanından, üreten,  ürettikleriyle toplumun kültürüne sahip çıkan ve Kıbrıs Türk kültürünün, bu günlere gelmesine ve yaşatılmasına katkı koyan, birbirinden güçlü girişimci kadınlardan oluşan bir topluluğun katıldığını belirten Kavuklu, forumun, faydalı geçmesini diledi.

Konuşmasında, GİKAD’ın çalışmalarına her zaman destek olan, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Girne Belediyesine teşekkürlerini sunan İçim Çağıner Kavuklu, süregelen desteklerin devamını istediklerini ifade etti.

Şu an kullanılmayan Girne Bandabulyanın, KKTC’nin dört bir yanında üreten kadınların el emeklerinin satışının yapılacağı bir merkeze dönüşmesini talep ettiklerini dile getiren Kavuklu, ürettikleriyle ev ve ülke ekonomisine katkı yapmaya çalışan kadınların, üretimlerinin doğru şekilde tüketiciyle buluşması, pazarlanması ve emeklerinin desteklenmesinin önemine vurgu yaptı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün aynı zamanda kadının üretim sürecinde verdiği önemli katkının da temsil edildiği bir gün olduğunu ifade ederek, GİKAD iş birliğinde gerçekleşen forumun önemine dikkat çekti.

Pandemi ve ardından dünyada yaşanan küresel ekonomik krizin,  ithalata dayalı bir ekonomisi olan Kuzey Kıbrıs fazlasıyla etkilediğini dile getiren Güngördü,  üretimin bu günlerde çok daha fazla önem kazandığına vurgu yaptı.

Kentlerin öncelikle insanlardan oluştuğunu ancak, kentlerin can damarının kadınlar olduğunu söyleyen Güngördü, üretimin öneminin bir kez daha ortaya çıktığı pandemi döneminden sonra GİKAD’ın, kadınların eğitimi, üretme teşvik edilmesi, kadın üretiminin desteklenerek ekonomiye kazandırılması gibi konularda GİKAD’ın yaptığı çalışmalar ve çözmeye çalıştığı sorunların bir mihenk taşı olduğuna dikkat çekti.

Bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs’ın,  toplumun üretmekten koparılması, üretime önem verilmemesi, üretilenlerin pazarlanamaması ve üretimin teşvik edilmemesi nedeniyle, pandemi döneminde ekonomik olarak ciddi bir şekilde etkilendiğini turist ve öğrenci akışının da durmasıyla bunun ciddi boyutlara ulaştığını anımsatan Güngördü,  Pandemiden önce güzel bir hayatı olan insanların bu süreçte ihtiyaçlı duruma gelebildiğini söyledi.

Forumun ana temasının “üretmek “olması gerektiğini söyleyen Güngördü, Kıbrıs Türk Halkının ürettiklerinin doğru şekilde üretilip doğru şekilde pazarlanarak dünyaya açılmasının önemine işaret etti.

Yerel üretimin, dünyaya açılmadan önce, sadece yanı başındaki Türkiye Piyasasına doğru şekilde pazarlanabilmesinin, üretim ve ülke ekonomisi için önemli bir eşik olacağını vurgulayan Güngördü, pandeminin her açıdan ders alınması gereken bir dönem olduğunu belirtti.

24 aylık pandemi döneminde,  belediyelerin polis ve sağlıkçılarla sahada olan 3 ana öğe olduğunu anımsatan Güngördü, 28 beldedeki tüm başkan ve meclis üyelerinin, bölgelerindeki vatandaşlara yardımcı olabilmek için canla başla çalıştığını anımsattı.

“Bir Beldede İnsanın Yüzü Gülerse, Toplumun Da Ülkenin De Yüzü Güler”

Güngördü, belediyeler reformunun tartışıldığı bu dönemde, asıl konuşulması gerekenin, güçlü, kendi kendini idare edebilen, Avrupa Özerklik Şartı ve ilkelerini benimsemiş belediyeler yaratmak olduğunu dile getirdi.

Ülke insanının yüzünü gülebilmesi için, en büyük görevin kadınlara düştüğünü kaydeden Güngördü, üretimin doğru şartlarda yapılması, doğru şekilde paketlenip etiketlenerek tüketiciye sunulması, doğru şekilde pazarlanması ve bu halkanın her zincirinin düşünülerek oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Ülkede, dünya çapında önemli başarılara imza atan üreticiler olduğunu anımsatan Güngördü, bu forum ve benzer çalışmalarla, çok daha iyi noktalara gelineceğine inanç belirtti.

Açılış konuşmaların ardından, Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ve S.S İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer ve Türkiye Belediyeler Birliği Danışmanı Filiz Evran ‘ın konuşmacı olduğu foruma geçildi.

Forumda konuşmacı olarak yer alan Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansının tüm girişimcilere destek vermek için hazır olduğunu belirterek, bugüne kadar pek çok girişimciye destek olunduğunu ve destek olmaya devam ettiklerine dikkat çekti. Özellikle üretimle ilgili olarak herkesin kendilerine başvurabileceğini belirtti.

S.S İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Köy-Koop Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer: Uzun yıllar Türkiye’de İzmir Seferi Hisardaki beldede yaşadığı kooperatifçilik deneyimlerini anlattı. Yaşadığı deneyimlerden örnekler veren Soyer, bu gibi birikim ve kooperatiflerde kadın ve erkeğin el ele olması gerektiğini belirtti. Kıbrıs’ta olmaktan ve girişimci insanlar ile birlikte bu toplantıya katılmaktan çok mutlu olduğunu dile getirdi. Yerel yönetimlerin bu konularda çok önem arz ettiğini ve Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ’nün de toplantıya katılması ve destek vermesinin anlamlı olduğunu dile getirdi.

Türkiye Belediyeler Birliği Danışmanı Filiz Evran: Türkiye Belediyeler Birliğinin girişimcilik konusunda yaptığı çalışmaları ve özellikle Gaziantep belediyesindeki girişimci kadınlara yönelik çalışmalardan örnekler vererek kadının çalışma hayatındaki önemine dikkat çekti.

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği Başkanı İçim Çağıner Kavuklu: Kısa bir süre önce kurmuş olduğumuz GİKAD ile güzel çalışmalar yapıldığını söyleyen Kavuklu, dernekte, yönetim kurulunda birbirinden değerli kadınlar olduğunu ve yakın bir zamanda özel bir şirket tarafından kendilerine tahsis edilen ağır vasıta araçla(TIR), köyleri dolaşarak girişimcilik konusunda eğitim dahil çeşitli çalışmaları yakın zamanda başlatacaklarını ifade etti.

Önceki Haber Girne Belediyesi tarafından “Kadrajımdan Girne” isimli 1. Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.