Girne Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği Gerçekleştirdi

Girne Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Etkinliği Gerçekleştirdi

Girne Belediyesinden verilen bilgide 8 Mart 2022 Salı günü sabah saat 11.00 de Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda iç bahçede gerçekleşen etkinlikte, “Girne’de Kadın ve Emek Amatör Fotoğraf Sergisi” ve Girne Belediye personeli kadın emekçiler buluşması gerçekleştirildi.

Belediye kadın personelin katılımıyla gerçekleşen müzik dinletisi ve kokteylin ardından, 8 Mart Parkına kadın personeller ile birlikte zeytin fidan dikimi etkinliği de gerçekleştirdiler.

Saat 13.30’da Yeni Hizmet Binası Meclis Salonu’nda, kadın personel ve halkın katılımına açık, Hukuk Fakültesi öğretim görevlilerinden Çiçek Göçkün Bayramoğlu, “Kadının Özgürleşmesinde Hukuk” başlığı altında bir seminer gerçekleşti.

Etkinlikte konuşma yapan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; bugüne özel hazırladıkları programla hem 8 Mart 1857 yılında New York’taki 40 bin dokuma işçisi kadının, insanca çalışma koşulları istemiyle başlattığı ve 129 kişinin yaşamını yitirdiği hareketi anmak, hem de bölge kadınlarına eğitim ve seminerlerle destekte bulunmayı amaçladıklarını söyledi.

Güngördü, ”Bugün Ukrayna’daki savaş yüzünden binlerce çocuk ve anne savaşın ortasında can veriyor. Bu savaşın bir an önce sonlanması en büyük temennim. Biz KKTC’de, Girne’de koşullarımız ne olursa olsun iyi koşullarda yaşıyoruz. Dolayısıyla kadınımız günlük hayatta erkeklerle yan yana,  aynı çatı altında çalışabilmekte. Fakat son zamanlarda yaşanan kadına karşı şiddet, taciz ve cinayet olayları maalesef üzüntü verici ve bu olayları bizde çok yakından takip ediyoruz. 4 yıl önce Girne Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezini kurduk. Bu merkezde kadın vardır çocuk vardır, dezavantajlı bireyler vardır. Biz şehirde daha çok kadını, çocuğu ve insanı kucaklamamız gerektiğine inanıyorum” dedi.

Güngördü, Ukrayna’daki savaştan dolayı, 1900’lü yıllardan günümüze maalesef hiçbir şeyin değişmediğini söyleyerek,  8 Mart’ın bir anma günü olduğunu belirtti. Girne şehrine emeğiyle değer katan belediye kadın personeli başta olmak üzere tüm kadınlara sevgi ve saygılarını ileten Güngördü, tüm kadınları etkinliklere davet etti.

Öte yandan, Girne Belediyesi ve Girişimci İş Kadınları Derneği (GİKAD) iş birliğinde 12 Mart 2022 Cumartesi günü saat 11:00’de “KKTC Kadın Ekonomi Forumu düzenleniyor. Moderatörlüğünü Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu’nun yapacağı etkinlikte, Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı (YAGA) Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği (GİKAD) Başkanı İçim Çağıner Kavuklu ve İzmir Köy-Koop Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Neptün Soyer konuşmacı olarak katılacak.

Önceki Haber Kanser Hastalarına Yardım Derneği Prostat Kanseri Farkındalık Etkinliği Gerçekleştirdi.

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.