2015 GİRNE KENT KURULTAYI’NDA 10. KOMİTE SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

2015 GİRNE KENT KURULTAYI’NDA 10. KOMİTE SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

2015 Girne Kent Kurultayı’nda 14 komitenin 10’u, bir yıl içerisinde gerçekleştirdikleri toplantılar sonucu hazırladıkları raporlarını Girne Belediyesi’ne sundu.

Güngördü, komite raporlarında yerel yönetimleri aşan konuları merkezi hükümete taşıyacaklarını, hedefin halkla el ele vererek daha yaşanılabilir bir kent olduğunu kaydetti.

Girne Belediyesi tarafından 10 Aralık 2015 tarihinde Grand Pasha Otel’de gerçekleştirilen 2015 Girne Kent Kurultayı’nda 14 komitenin 10’u, bir yıl içerisinde gerçekleştirdikleri toplantılar sonucu hazırladıkları raporlarını Girne Belediyesi’ne sundu.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, katılımın yüksek olduğu Kent Kurultayı’nda İmar Komitesi, Kent Güvenlik Komitesi, Çevre Komitesi, Gençlik Komitesi, Ekonomik Kalkınma ve Trafik ve Yol Düzeni Komitesi, Uluslararası Sakinler Komitesi, Okullar ve Eğitim Komitesi, Sokak Hayvanları Komitesi ve Turizm ve Tanıtma Komitesi sunum gerçekleştirdi.
Yrd. Doç. Dr. Metin Erten’in konuşmasının da yer aldığı kurultayda Yakındoğu Üniversitesi öğrencilerinden KKTC Bisiklet Şampiyonu Yağmur Aydındağ Kentsel Gelişimde Bisiklet Kültürü hakkında bir sunum yaptı. Girne sakinlerinden Dilek Abiş’te Girne’de daha çok yeşile ihtiyaç duyulduğunu bu nedenle yeni doğanlara ve yaşayan bireylere anı ormanı oluşturulmasını önerdi.

“Öneriler çalışmalarımızda için önemli”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, halkın gönüllü olarak irade koyduğu ve toplantılar yaptığı bu bir yıllık süreci düzenlenen takip kurultayında izlemenin gurur verici olduğunu belirterek, katılımdan memnun olduğunu söyledi. Güngördü, değerli zamanları ve enerjilerini yaşadıkları kent için harcayan komite üyelerine kentin yönetiminde söz sahibi oldukları için ayrı ayrı teşekkür etti.
Güngördü, komitelerden gelen önerilerin teker teker değerlendirileceğini ifade ederek, bu önerilerin yapılacak çalışmalarda önemli bir feyz ve baskı unsuru olacağına inancını belirtti. Güngördü, komite raporlarında yerel yönetimleri aşan konuları merkezi hükümete taşıyacaklarını hedefin, halkla el ele vererek daha yaşanılabilir bir kent olduğunu kaydetti.
Girne Belediye Başkanı Güngördü, İmar Planı ve Girne’deki çok katlı binalarla ilgili bir yılda sonuç alınamadığına işaret ederek, bunu merkezi hükümete bağladı. Güngördü, Girne’deki kanalizasyon arıtma tesisinde ciddi bir kapasite artırmaya gidileceğini söyleyerek, hedefin 80 bin kişilik arıtma sistemi olduğunu bunun içinse mühendislerin 7 MİLYON Euro’dan bahsettiğini belirtti. Bunun yanında Girne Belediyesi’nin KKTC’de Ulaşım Master Plan’a sahip tek belediye olduğuna da dikkat çeken Güngördü, master planın sunumunun Girne Kent Kurultay’ında gerçekleştirildiğini belirtti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber ELEKTRONİK KARTLI SU SAYACI VE HİZMET ALIMI İLE İLGİLİ SÖZLEŞME İMZALANDI

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.