Zeytin Karikatürleri Yarışması tanıtıldı

Zeytin Karikatürleri Yarışması tanıtıldı

17’nci Zeytin Festivali kapsamında yer alan 7’nci Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması hakkında yapılan bilgilendirme toplantısında seçici kurul tanıtıldı

Girne Belediyesi ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde, bu yıl 17’ncisi yapılacak Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın jüri tanıtım ve bilgilendirme toplantısı bugün yapıldı. Girne Grand Pasha Otel’de yer alan toplantıda, bu yıl 7’ncisi yapılacak Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda görev alan seçici kurul tanıtılırken yarışma hakkında  bilgi verildi. Bu yıl 64 ülkeden 347 çizerin 795 eserle katıldığı yarışmanın jürisinde, Kosova, Türkiye, KKTC,  İspanya, Norveç  ve Japonya’dan  dünyaca ünlü  karikatür  sanatçıları  yer alıyor.

 

Eserler askıda kalacak

Yarışmaya gönderilen eserler değerlendirme yapıldıktan sonra 1 hafta askıda kalacak ve önümüzdeki günlerde düzenlenecek bir basın toplantısıyla kesin sonuçlar duyurulacak. Öte yandan Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda Çarşamba günü  saat 18.00’da, jüri üyelerinin de karikatürlerinin yer aldığı sergi  ve canlı çizim yapacağı bir atölye çalışması yapılacak.

 

Güngördü: Zeytin ağacı gibi uzun ömürlü olsun

Girne Belediye Başkanı ve yarışma  seçici kurul onursal başkanı Nidai Güngördü, karikatürün gücü ve sanatın öneminin farkındalığı içinde olan Girne Belediyesi’nin bu yarışmaya büyük önem verdiğini söyledi. Nidai Güngördü ambargolar altında olan KKTC’de uluslararası nitelikli yarışma düzenlemenin zoruklarına işaret ederek, uluslararası karikatür yarışmalarına bakıldığında yarışmaya katılımın çok ciddi rakamlar olduğunu ifade etti.

Yarışmada yer alan eserlerin yer aldığı 6 albümün hayata geçtiğini olduğunu belirten Güngördü, dereceye girenlerin ödüllerini Ekim ayında düzenlenecek Zeytin Festivalinde alacağını söyledi. Zeytin Karikatürleri yarışmasının, zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dileyen Güngördü, yarışmaya katılan jüri üyeleri ile yarışmacılara ve yarışmanın gerçekleşmesine kaktı koyan herkese teşekkür etti.

 

Yarışma gelişerek devam ediyor

Konuşmaların ardından,  yarışmanın seçici kurulunda yer  alan diğer jüri üyeleri , İspanya’dan  Omar Perez, Türkiye’den  Aziz Yavuzdoğan ve Fethi Develioğlu , Kosova’dan Agim Krasnigi, Kıbrıs’tan Derman Atik, Serhan Gazioğlu,  Mustafa  Azizoğlu ve Musa Kayra, Japonya’dan  Yoshiaki  Yokota Norveç’ten Firuz Kutal söz alarak düşüncelerini dile getirdi. Zeytin Karikatürleri Yarışmas’ının, uluslararası karikatür dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu  vurgulayan  seçici kurul üyeleri, jüri olarak yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Yarışmanın her geçen yıl gelişerek devam etmesini dileyen jüri üyeleri, yarışmanın gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Önceki Haber GİRNE’DE VATANDAŞLAR MİNİK TUĞSAN İÇİN SEFERBER OLDU

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.