“ŞÜMÜRZ-İMPARATORLUK KURANLAR” 14 NİSAN’DA GİRNE’DE

“ŞÜMÜRZ-İMPARATORLUK KURANLAR” 14 NİSAN’DA GİRNE’DE

11080001_1195843103778598_4508085843638310188_o

Girne Belediyesi’nin düzenlediği Girne Tiyatro Günleri kapsamında Tiyatro 1112 Garaj’ın “Şümürz-İmparatorluk Kuranlar” oyunu 14 Nisan Salı günü Girne Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de tiyatro severlerle buluşuyor.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği Girne Tiyatro Günleri sürüyor. Türkiye’de Başkent tiyatrosunun sevilen ekiplerinden Tiyatro 1112 Garaj’ın “Şümürz-İmparatorluk Kuranlar” oyunu 14 Nisan Salı günü Girne Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de tiyatro severlerle buluşuyor. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, T. Murat Demirbaş’ın yönetmenliğini üstlenen oyunda Hakan Salınmış, Aylin Saraç, Altan Alkan, Elif Gizem Aykul, Tufan Afşar, Burçin Tosunbaş görev alıyor. Oyunun biletleri 10 TL’ye Girne Belediyesi Kültür Merkezi’nden, Girne Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden ve oyun akşamı ise gişeden temin edilebilecek.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, özelde Girnelileri genelde tüm ülke halkını böylesi nitelikli etkinliklerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Güngördü, kentte kültür sanat anlamında gerçekleştirilen etkinlikleri artırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Oyunun konusu
“Şümürz-İmparatorluk Kuranlar”, Boris Vian’ın 1957’de kaleme aldığı son oyun ve dünya sahnelerinde en çok sahnelenen oyunu olarak tanınıyor. Burjuva değerlere getirilen sert bir eleştiri niteliğini taşıyan oyunda etrafta duydukları ve ne olduklarını bilmedikleri bir ses sebebiyle sürekli olarak yaşadıkları katın bir üst katına çıkıp ses gelinceye kadar orayı benimseyip yaşamaya devam eden bir ailenin hikayesine odaklanılıyor. Bir hizmetçi, baba, anne ve kızdan oluşan aile sürekli olarak duydukları “gürültüyü” tehdit olarak görüp yer değiştirirler. Yaşadıkları sistemde “hafızasızlık” yer etmiştir.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber FATOŞ AVCISOYU RUSO’NUN ŞİİR KİTABI TANITIM VE İMZA GÜNÜ

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.