KIBRIS TÜRK TİYATRO TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

KIBRIS TÜRK TİYATRO TARİHİNDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU) ve Çatalköy Belediye Tiyatro Su, Kıbrıs Türk tiyatro tarihinde bir ilki gerçekleştirerek “Aşk Grevi” adlı oyunun orijinal metni, Aristotares’in yazdığı “Lysistrada” adlı oyunu Yunanistan’ın Korinthos kasabasında sahneledi.

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU) ve Çatalköy Belediye Tiyatro Su’nun birlikte sahnelediği “Aşk Grevi” adlı oyunun orijinal metni, Aristotares’in yazdığı “Lysistrada” adlı oyun Yunanistan’ın Korinthos kasabasında sahnelendi.
Hem Rumca hem de Türkçe olarak, Derman Atik, Haluk Ramon Serhun ve İlkşen Atik’in sahnelediği “Lysistrada” adlı oyun Yunan izleyiciye sunuldu.
Kıbrıslı Türk oyuncular sahnede, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum diye ayırmadan Kıbrıs’a barış gelmesi dileğinde bulundular.
Korinthian Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Pavlos Karayorgis tarafından yapılan davet üzerine Yunanistan’a giden ekibin performansları ayakta alkışlandı.
Büyük beğeniyle izlenen oyunun sonunda yaklaşık 250 kişilik izleyici grubu sıraya girerek, Kıbrıslı Türk oyuncuları sahnede tebrik etti.
Oyunu, Korinthian Belediye Başkanı ve eşi ile birlikte, tiyatro yazarı Walter Bühner de izledi. Yunan halkı tarafından büyük bir beğeni ile izlenen oyun Kıbrıs Türk tiyatro tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Yunanistan’da festivale katılan KKTC’nin ilk Türk tiyatro oyunu olma özelliğini taşıyor.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Edremit’te köprü genişletiliyor

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.