GÜNGÖRDÜ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYINLADI

GÜNGÖRDÜ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ NEDENİYLE MESAJ YAYINLADI

Nidai Güngördü

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada Güngördü, engelli vatandaşlar için daha kolay ve yaşanılır bir dünya yaratmak, onlar için zorlukları en aza indirmek, hayata tutunmalarını ve en az engelsiz bireyler kadar eşit ve özgür olabilmelerini sağlamak gerektiğine dikkat çekti. Güngördü, Girne Belediyesi’nin kentte engelliler ile ilgili tüm düzenlemelerin yapılmasına ve Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (KTMMOB) bağlı Mimarlar Odası’nın “Engelli Standartları” tüzüğünde belirtilen, engelli bireylerin kamuya açık alanlarda ve işyerlerinde karşılaştıkları sorunları azaltmak amacıyla yapılarda standartlar konulmasına karar verdiğini hatırlattı. 

Güngördü, bir yıldan itibaren yenilenecek işletme izinlerine engelliler için işyerleri girişine rampa yapılması veya taşınabilir rampa yerleştirilmesinin şart getirildiğini, kamuya açık alanlarda bulunan kaldırım, otopark ve tuvaletlerin de engellilerin kullanımına uygun hale getirilmeye başlandığını söyledi.
Güngördü, engellilerin Girne’de rahatça dolaşmasının sağlanması için toplumsal bilincin artırılması gerektiğini vurguladı.

Güngördü: “Onlara eşit fırsatlar yaratmalıyız”

Güngördü, hepimizin bir engelli adayı olduğunu unutmadan bir birimize saygı çerçevesinde yaklaşmamız gerektiğine işaret ederek, zihinsel ve bedensel farklılıklarımızın hayatın içerisinde olmaya engel olmadığının bilincinde olmak gerektiğini belirtti.
Güngördü, “Yerel yönetimlere düşen en önemli görevlerden biri de engelli vatandaşlarımızı toplumda rol üstlenebilmeleri için olanaklar tanımaktır. Onlara eşit fırsatlar yaratmalıyız. Engelli vatandaşlarımıza olan duyarlılığın artmasını temenni eder tüm engelli vatandaşlarımızı ve ailelerini sevgiyle kucaklar, saygılar sunarım” dedi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ HAKSIZ İDDİALAR ÜZERİNE AÇIKLAMADA BULUNDU

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.