Girne ve Ayvalık Belediyesi arasında , ”Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı.

Girne ve Ayvalık Belediyesi arasında , ”Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı.

Kardeş Şehir Protokolü İmza töreni, bugün Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası Meclis Salonunda yer aldı.

 

İmza törenine, Girne Belediye Başkanı  Nidai Güngördü, Ayvalık  Belediye Başkanı  Mesut Ergin, Girne ve Ayvalık Belediyeleri Meclis üyeleri ve Girne Belediyesi Şube amirleri  de  katıldı.

 

Törende konuşan  Girne Belediye  Başkanı  Nidai Güngördü, uzun yıllardır  iyi ilişkiler içinde oldukları  Ayvalık Belediyesi ile  kardeş şehir protokolü imzalamaktan  mutluluk duyduklarını belirterek, iyi ilişkilerin, kardeş şehir protokolüyle taçlandırılacağını kaydetti.

 

Protokolün kendi  belediye başkanlığı döneminde hayata geçmesinden  ayrı bir mutluluk duyduğunu da ifade eden Güngördü, protokolün gerçekleşmesine kaktı koyan  Ayvalık Belediye Başkanı  Mesut Ergin  ve her iki belediye meclis üyelerine teşekkürlerini sundu.

 

Ayvalık ve Girne’nin, zeytinin yoğun yetiştiği, kültür gastronomi, mimari ve çevresel özellikleri, deniz şehirleri  olmaları  gibi benzer birçok ortak  özelliği   olduğunu vurgulayan  Güngördü, Ayvalık’ın  Türkiye insanının   sevecenliği, hoşgörüsü  ve anlayışının en üst düzeyde olduğu şehirlerden biri olduğunu da söyledi.

 

Kardeş Şehir Protokolüyle,  iki şehir arasında var olan  ilişkilerin  çok daha güzel noktalara geleceğine inanç belirten Güngördü, bu protokolle,  belediyeler   arası  ortak kültürel  sanatsal  etkinliklerle, ekonomik ilişkileri ve turizmi geliştirerek hem iki kentin hem de insanlarının birbirlerini daha iyi tanıyacağına inanç  belirtti.

 

Girne’de Zeytin Festivali  Ayvalık’ta ise “ Zeytin hasat Günleri “etkinlikleri olduğunu anımsatan Güngördü, ilerleyen dönemlerde  sağlanacak işbirlikleriyle bu  etkinliklerin  daha da zenginleştirileceğini  kaydetti.

 

Dünyaya  Hatay’dan Akdeniz’den yayıldığı var sayılan, Ölümsüzlüğün, sağlığın, bereketin,  uzun ömrün, barış sevgi  ve hoşgörünün simgesi olan zeytin ağaçlarının, her iki coğrafyada da büyük önem taşıdığına vurgu yapan Güngördü, Zeytinin,  Girne ve Ayvalık  Belediyeleri arasındaki kardeşliğin  barış  ve hoşgörü içinde uzun yıllar devam edeceğinin bir sembolü olduğuna inanç belirtti.

 

Ayvalık Belediye Başkanı  Mesut Ergin de, Girne Kentiyle kardeş şehir olmaktan büyük mutluluk duyduğunu  belirterek, konunun gündeme gelmesinin ardından, Girne ile kardeş şehir olma kararının belediye meclisinde oy birliğiyle alındığını belirtti.

Üç yıllık dönemde, ilk  Uluslararası Kardeş Şehir Protokolünü  Girne ile   imzaladıklarını  da belirten  Ergin, bunun da ayrı bir mutluluğunu yaşadıklarını  söyledi.

 

Tescilli binaları, zeytin ağaçları, kültürel sanatsal etkinlikleri, festivalleri,  tabiat parkı, çeşitli doğal güzellikleri ve kültürel özellikleriyle   Ayvalık’ın Girne kentiyle benzer birçok yönü olduğunu   vurgulayan Ergin, protokolün ardından, kültürel sosyal sanatsal birçok ortak proje ve etkinliğe imza atmak istediklerini kaydetti.

 

Protokolün ardından  gelen süreçte düzenlenecek ortak etkinliklerle, her iki kent insanının birbirini daha yakından  tanıyacağına da inanç  belirten Ergin, Girne ve Ayvalık arasındaki kardeş şehir protokolünün hayırlı olmasını diledi.

 

Konuşmaların ardından Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Ayvalık Belediye Başkanı  Mesut Ergin, kardeş şehir protokolüne imza koydu.

Önceki Haber KKTC’DE KADININ EKONOMİK GÜÇLENMESİ FORUMU DÜZENLENİYOR

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.