GİRNE BELEDİYESİ’NİN EL ATTIĞI YIKIK SUR DUVARININ RESTORESİ SÜRÜYOR

GİRNE BELEDİYESİ’NİN EL ATTIĞI YIKIK SUR DUVARININ RESTORESİ SÜRÜYOR

 

Girne Belediyesi’nin başlatmış olduğu yıkık olan sur duvarının restore edilmesi için çalışmalar sürüyor. Üç boyutlu renkli lazer kullanılarak sur duvarının ölçme çalışmaları gerçekleştirildi.

Girne Belediyesi tarafından, Bandabulya ve çevresinin canlandırılması amacıyla kurulan Bandabulya ve Çevresini Yeniden Düzenleme ve Canlandırma Komitesi tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, yıkık olan sur duvarının restore edilmesi için çalışmalar sürüyor.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, restorasyon projelerine altlık teşkil edecek olan ölçme çalışmaları gerçekleştirildi.
Ölçme çalışmalarının Enlem Haritacılık ve Fotogrametri Çözümleri firmasından Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisleri Ahmet Burak Keşkek ve Ümit Yüzüak tarafından eski eserlere katkı koymak amacıyla, ücret alınmadan Faro Focus 3Ds 120 marka 3 boyutlu renkli lazer tarayıcısı kullanılarak yapıldığı belirtildi.
Santimetre kareye 200 nokta düşecek şekilde elde edilen Reality Capture (gerçeklik yakalama) verilerinin, 3 boyutlu olarak 0,5 mm hassasiyetinde birleştirilerek, restoratörlerin yapıyı bilgisayar ortamında taş taş değerlendirebilmesine olanak sağladığı, ayrıca yapının cephe görünüşlerinin de ortophoto paftaları olarak teslim edildiği kaydedildi.

“Çalışmalar uzman kişilerce takip ediliyor”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bölgenin halkın ve ülkeye gelen turistlerin keyifle gezebilecekleri bir yer olması için çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydetti. Güngördü, çalışmaların uzman kişilerce takip edildiğine vurgu yaparak, çalışmaların Kültürel Miras Uz. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu rehberliğinde devam ettiği bilgisini verdi.
Güngördü, bu çalışmanın kısa bir sürede tamamlanmasının planlandığını, yıkık olan sur duvarının restorasyonunun ardından, bölgedeki Chrysopolitissa Kilisesi’nin tavanın yapılması ve Bandabuliya’nın yenilenmesi çalışmalarının gerçekleştirileceğini ifade etti. Güngördü, “Bu bölgenin söz verdiğimiz gibi aktif olarak kent yaşamına katılmasını, turizme kazandırılmasını ve bölgeye ilginin artmasını amaçlıyoruz” dedi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber RUS YAZAR GÜNGÖRDÜ’YE KİTABINI TAKDİM ETTİ

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.