GİRNE BELEDİYESİ VE VETERİNER HEKİMLER ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

GİRNE BELEDİYESİ VE VETERİNER HEKİMLER ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

Girne Belediyesi İle Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Arasında Protokolü İmzalandı

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Girne Belediyesi sınırları içerisinde bulunan başıboş köpeklerin kısırlaştırılmasını öngören protokole Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Amiri Naile Soyel, Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi sorumluları, Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Vet. Hek. Burak Toksoy ve Başkan yardımcısı Vet. Hek. Umut Sayılı’nın katıldığı iletildi.

Yapılan protokolün 1 yıl süreceğinin ve amacının Girne Belediyesine ait Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezinde bulunan köpeklerin kısırlaştırılması hedeflenmektedir. Her kısırlaştırılmış köpeğin mikroçip takılarak Veteriner Dairesi’ne kaydının yapılması, insan, hayvan ve çevre sağlığına zarar vermeyecek şekilde uygun koşullara haiz bir yerde barındırılması sağlanacak olan bu protokolle, kısırlaştırılan köpekler için sahiplendirme çalışma kampanyası hayata geçecek.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili konuşmasında şunları söyledi:

“Sokaklarda ve barınakta yaşayan köpekler için böyle bir adım atmak bizim için önemlidir. Çocukların ve gençlerin hayvan sevgisi ile büyütülmesi, bu konuda eğitimin şart olduğunu, bu duygularla yetiştirilmesi ve sokak hayvanlarına sahip çıkmaları gerektiğini da belirtmek isterim. Biz bunu sağladığımız sürece kentimizde ve ülkemizde bir duyarlılık oluşacaktır. Görevde olduğum bugüne kadar 400 köpek kısırlaştırıldı. Bu protokol ile de sadece bir kısırlaştırma değil aynı zamanda barınakta bulunan hayvanlarla ve sorun teşkil edebilecek hastalıklarla da mücadele edilecektir.

Girne Belediye’sinin Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği ile böyle bir işbirliği protokolüne imza atması iki kurum açısından da önemlidir. Belediye Meclisimizden de aldığımız destekle bu konuda hedeflediğimiz noktaya geleceğimize de inancım tamdır. Protokolün imzalanması için çaba harcayan, barınaktaki canlar için mesai yapan Sağlık Bölümü Amiri Naile Soyel’e ve Barınak sorumlularına ve Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği’ne hem şahsım, hem de şehir halkı ve belediye adına teşekkür eder, hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kıbrıs Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Vet. Hek. Burak Toksoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “ Öncelikle Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye bize böyle bir işbirliğine ortam hazırlayıp protokolün imzalanmasını sağladığı için tüm veteriner hekim camiası adına sizlere teşekkür ediyorum. Protokol kapsamına da koyduğumuz sokak hayvanlarının refah ve sağlıklarının dikkate alınarak barınak yapıldığını da gördük, gezdik beğendik. Temennimiz bir yıllık sürede bu protokolün kapsamı çerçevesinde güzel bir işbirliğiyle sokak hayvanlarının popülasyonlarını daha kontrollü bir biçimde kalmasını sağlarız. Tekrardan teşekkür eder, hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Önceki Haber GENÇLİK PLATFORMU PAYDAŞLARI BİR ARAYA GELDİ

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.