GİRNE BELEDİYESİ TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKIYOR

GİRNE BELEDİYESİ TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKIYOR

Girne Belediyesi tarafından, Bandabulya ve çevresinin canlandırılması amacıyla kurulan Bandabulya ve Çevresini Yeniden Düzenleme ve Canlandırma Komitesi tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, yıkık olan sur duvarının restore edilmesi için çalışmalara başlandı.

Girne Belediyesi tarafından, Bandabulya ve çevresinin canlandırılması amacıyla kurulan Bandabulya ve Çevresini Yeniden Düzenleme ve Canlandırma Komitesi tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde, yıkık olan sur duvarının restore edilmesi için çalışmalara başlandı. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, yıkık olan sur duvarının restore edilmesi konusunda Vakıflar İdaresi, Eski Eserler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile yazışmaların tamamlandığı kaydedildi.
Komitede ilk olarak yıkık sur duvarının restorasyonunun bir an önce yapılmasının kararlaştırıldığı, bu bölgenin temizlenmesi ve turistlerin ziyaret edebileceği bir düzenleme yapılması için adım atıldığı belirtildi.

“Çalışmalar uzman kişilerce takip ediliyor”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bölgenin halkın ve ülkeye gelen turistlerin keyifle gezebilecekleri bir yer olması için çalışmalarının hızla sürdüğünü kaydetti. Güngördü, çalışmaların uzman kişilerce takip edildiğine vurgu yaparak, çalışmaların Kültürel Miras Uz. Doç. Dr. Müge Şevketoğlu rehberliğinde devam edeceği bilgisini verdi.
Güngördü, bu çalışmanın iki ay veya daha kısa bir sürede tamamlanmasının planlandığını, yıkık olan sur duvarının restorasyonunun ardından, bölgedeki Chrysopolitissa Kilisesi’nin tavanın yapılması ve Bandabuliya’nın yenilenmesi çalışmalarının gerçekleştirileceğini ifade etti. Güngördü, “Bu bölgenin söz verdiğimiz gibi aktif olarak kent yaşamına katılmasını, turizme kazandırılmasını ve bölgeye ilginin artmasını amaçlıyoruz” dedi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ ÖYKÜ YARIŞMASINI KAZANAN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLERİNİ ALDI

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.