Girne Belediyesi kadın personeli; Oxford ve Doğu Akdeniz Üniversitelerinin desteklediği “Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi”nin ülkedeki sağlık
stratejileri için veri oluşturması amacıyla yaptığı anket çalışmasına katkıda bulundu. Leymosun Kültürevi’nde yapılan görüşmede anket çalışmasına katılan personelin boy ve kilo ölçümleri yapıldı. İsteyenlerden tükürük örneği alınıp, ücretsiz pelviks ultrason taraması için randevu verildi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Oxford Üniversitesi liderliğinde, Doğu Akdeniz Üniversitesi akademik işbirliği, British IVF Hastanesi klinik işbirliği, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği, sivil toplum işbirliği ile yürütülen araştırmaların önemine işaret etti.
Güngördü, bu çalışmalar sonucunda bir sağlık haritası oluşturulacağını ve önlemlerin de daha sağlıklı alınabileceğini söyledi. Güngördü, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi’ne ve Girne belediye personeline teşekkür etti.
Güngördü, “Her ne kadar ataerkil bir ailede yaşasak da her işin başı analarımızdır, kızlarımızdır. Onlar bizim için her zaman çok değerlidir” dedi.
Güngördü, bu çalışmanın üniversitelerin topluma verdiği değerin göstergesi olduğunu da işaret etti.

Share Button

Henüz Yorum Yapılmamıştır

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir