GİRNE BELEDİYESİ İKİNCİ ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

GİRNE BELEDİYESİ İKİNCİ ÖYKÜ YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Girne Belediyesi’nin bu yıl Deniz Plaza işbirliğinde gerçekleştirdiği Girne Belediyesi 2’inci Öykü Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Girne Belediyesi’nin bu yıl Deniz Plaza işbirliğinde, “Şehrimiz ve Turizm” temasıyla gerçekleştirdiği Girne Belediyesi 2’inci Öykü Yarışması Ödül Töreni 1 Temmuz 2017 Cumartesi günü, Lord’s Palace Otel’de düzenlendi.
Ödül törenine, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, jüri üyeleri; Türk Edebiyatı’nın usta kalemi Hidayet Karakuş, Türkiye’nin en iyi masal kitabı yazarlarından Hakan Bayhan, ülkemizin başarılı isimleri; yazar ve eğitimci Ferhat Atik, öykü yazarı ve fotoğrafçı Ceyhan Özyıldız, oyun yazarı ve dramaturg İsmihan Yorgancı, Girne Belediyesi Basın Danışmanı ve Girne Belediyesi Öykü Yarışması Koordinatörü Misli Kadıoğlu, ödül kazanan çocuk ve gençler, aileleri ve öğretmenleri katıldı.
Üç kategoride düzenlenen öykü yarışmasında birincilere 500 TL, ikincilere 400 TL, üçüncülere 300 TL para ödülü verildi. Bu yıl her kategoride bir öğrenciye Girne Belediyesi Özel Ödülü ve ilkokul seviyesinde iki öğrenciye de teşvik ödülü verildi. I. Kategori birincisi Duru Dülger ( Necat British College), ikincisi, Nesil Şanlıdağ (Necat British College), üçüncüsü Derin Başkütük (Girne Amerikan İlkokulu),
Girne Belediyesi Özel Ödül Yalın Çiyiltepe (Çatalköy İlkokulu), Girne Belediyesi Teşvik Ödülü Sanel Çelik (Karaoğlanoğlu İlkokulu), Girne Belediyesi Teşvik Ödülü Nalan Bitta (23 Nisan İlkokulu), II. Kategori birincisi Şafak Dila Palabıyık (English School of Kyrenia),
ikincisi Çisem Mesaryalı (English School of Kyrenia), üçüncüsü Deniz Ömer (English School of Kyrenia), Girne Belediyesi Özel ÖdülÜ Ceren Keskin (Oğuz Veli Ortaokulu), III. Kategori
birincisi Azra Say Ötün (English School Of Kyrenia), ikincisi Nil Sena Kocaoğlu (English School Of Kyrenia), üçüncüsü Hazal Say Ötün (English School Of Kyrenia), Girne Belediyesi Özel Ödülü Altuğ Özşehitoğlu (Lapta Yavuzlar Lisesi) plaketlerini Nidai Güngördü ve jüri üyelerinin elinden aldı.

Güngördü: “Bu işe önem veriyoruz”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, geçtiğimiz yıla oranla yarışmaya katılımın daha fazla olmasının sevindirici olduğuna dikkat çekerek, jüride Türkiye ve Kıbrıs’tan önemli isimlerin yer almasının bu işe verdikleri önemin göstergesi olduğunu söyledi. Güngördü, Deniz Plaza direktörlerine etkinliğe destek olmalarından dolayı teşekkür etti.
Güngördü, okulların bu konuya ilgi göstermesinde öğretmenlerin ve okul yönetimlerinin önemine işaret ederek, çocukların yazmaya teşvik edilmesinin önemli olduğunu söyledi. “Belli ki bu öykü yarışması yıllar içerisinde oturacak, Girne’nin ve Kıbrıs’ın önemli bir kültür faaliyeti haline gelecektir” diyen Güngördü, çocukları teşvik eden öğretmen, okul idarecileri ve ailelere teşekkür ederek tüm çocuklara gelecek yaşamlarında başarılar diledi.

“Dünya barışına önemli katkı yapacaklarına inanıyorum”

Güngördü, her şeyden önemlisi bu yazın sanatına iştigal edenlerin, ülkelerini seven, çevreye duyarlı bireyler olarak yetişeceklerine inancını belirterek, “Belki bizim bugün yapamadıklarımızı yapacak, sahip çıkamadığımız özel değerlere sahip çıkacaklardır. Bunların da ötesinde hoşgörü kültürüyle yetişecekleri için dünya barışına da önemli katkı yapacaklarına inanıyorum. Çünkü, bizim en çok ihtiyaç duyduğumuz hoşgörü ve barış kültürüdür…İnanıyorum ki bu zamanki çocuklar, dünya çocukları ile el ele vererek daha güzel şeyler başaracaktır” dedi.

Karakuş: “Örnek bir belediyecilik”

Ödül töreninde jüri üyeleri de birer konuşma yaptı. Şair , yazar ve eğitimci, edebiyat dalında birçok ödüle layık görülen Hidayet Karakuş öğrencilerin yazdığı öykülerden Kıbrıs’la ilgili öğrendiklerini misafirlerle paylaşarak, “Çocuklarımız bizlere güzel Girne için güzel Kıbrıs için önümüzdeki yıllarda da çok güzel şeyler söyleyecekler…” dedi. Karakuş, Girne Belediye Başkanı’na yarışmaya gösterdiği önem için teşekkür ederek, “Bu yarışmayı düzenleyenler bizlere, belediyeciliğin yalnızca kaldırım taşı düzenlemek yol yapmak olmadığını, kültürel etkinliklerle insanın bilincini geliştirmek olduğunu gösterdiler” dedi.

Atik: “Bu tür aktiviteler kültürün gelişmesini sağlar”

Ülkemizin önde gelen şair, yazar, senarist ve eğitimcilerinden Ferhat Atik, Girne Belediye Başkanı ve Girne Belediyesi’ne bu etkinlik için teşekkür ederek, bu tür aktivitelerin kültürün gelişmesini sağladığını ve ülkenin buna ihtiyacı olduğunu söyledi.
Öykü yazan öğrencilere seslenen Atik, sözcüklerin önemine işaret ederek, “Sözcükleriniz hiç eksik olmasın…Sözcüklerinizin geleceğine umut duyduğumu hissederek geldim. Her bir sözcüğünüz için teşekkür ederim” dedi.

Bayhan: “Çocuklar adına çok umutlandım”

Son günlerde yazdığı masal kitaplarıyla Türkiye’de büyük bir başarı yakalayan yazar Hakan Bayhan da bu etkinlikte olmaktan duyduğu heyecanı anlatarak, 50’den fazla öyküyü okuduğu zaman hem kendi çocuğu hem de tüm çocuklar adına umutlandığını söyledi. Bayhan, Girne Belediye Başkanı’na ve bu yarışmaya katkı koyan herkese teşekkür etti. Yarışmada derece alamayanlara da seslenen Bayhan, “Yazmayı sakın bırakmasınlar, mutlaka yazsınlar. Bir gün onların yazdıkları da gün ışığına çıkacaktır” dedi.

Özyıldız: “Bizim yeni yazarlara ihtiyacımız vardır”

Ülkemizin öykü yazarlarından Ceyhan Özyıldız da, öyküleri zevkle okuduğunu söyleyerek, “Kıbrıs’ta öykü türünü canlandırmak için sayın başkanın sayesinde bir şeyler yapmaya başladık. Ancak geriye kalan gençlerdeki durum nedir, bunun üzerine gitmemiz gerekiyor. Kıbrıs Türk öykü yazımına daha fazla bireyler kazandırmalıyız. Bizim yeni yazarlara ihtiyacımız vardır.” dedi. Özyıldız, yarışmaya tüm katılanlara teşekkür etti.

Yorgancı: “Aileler ve öğretmenler gelecek neslin yolunu açmalı”

Dramaturg İsmihan Yorgancı, bu yarışmanın katılan tüm çocuk ve gençleri, yazma alanında hayal kurma alanında bir yerlere taşıyacağına inancını belirterek, ailelerin ve öğretmenlerin gelecek nesil için, yol açmalarının önemine dikkat çekti. Yorgancı, Girne Belediyesi’nin açtığı bu yola katkı koyan herkese ve katılanlara teşekkür etti.

Kadıoğlu: “Bu sizin için başarı yolunda bir başlangıçtır”

Girne Belediyesi Basın Danışmanı Misli Kadıoğlu, ödül alan çocuk ve gençlere seslenerek, “Bu sizin için başarı yolunda bir başlangıçtır…Çok daha güzel ve çok daha başarılı bir hayatınız olacağına inanıyorum Kötülüklerle savaşmanın en önemli yolunun güzel düşünmek, güzel düşlemek ve yazmak olduğunu düşünüyorum” dedi. Kadıoğlu, ailelere ve öğretmenlere, çocuk ve gençleri yazmaya ve bu yarışmaya katılmaya teşvik ettiği için teşekkür etti.

Önceki Haber FERHAT GÖÇER 4 TEMMUZ’DA AMFİ TİYATRO’DA

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.