GİRNE BELEDİYESİ DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

GİRNE BELEDİYESİ DENETİMLERİNE DEVAM EDİYOR

 

GİRNE BELEDİYESİ BİR İŞYERİ İMALATHANESİ VE BİR İŞYERİ TUVALETİNİ MÜHÜRLEDİ. 5 İŞYERİNE İSE PARA CEZASI KESİLDİ

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleri Ramazan nedeniyle fırınlar başta olmak üzere pasta ve tatlı imalathanelerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı. 8 işyerini denetleyen ekipler, 4 iş yerine uyarı cezası verirken 1 işyeri imalathanesi ve 1 işyerinin tuvaletini mühürledi, 5 işyerine para cezası kesildi.

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleri, Ramazan nedeniyle fırınlar başta olmak üzere pasta ve tatlı imalathanelerine yönelik denetimlerini sıklaştırdı.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Sağlık Şubesi ekipleri, işletmelerde temizlik, ruhsat, hijyen kontrolü yaptı. Fırın, pastane ve tatlı imalathanelerine yönelik gerçekleştirilen denetimlerde işletme sahipleri ve çalışanlarını uyulması gereken kurallar hakkında bilgilendiren ekipler, bölgede faaliyet gösteren fırın işletmelerinden 8 işyerini denetledi. 4 iş yerine uyarı yazısı verilirken,1 işyeri imalathanesi ve 1 işyeri tuvaleti mühürlendi. 5 işyerine ise para cezası kesildi.

“Aşırı sıcak faktörüne de önlem alınmalıdır”

Sağlık Şubesi Amiri Naile Soyel, unlu gıdaların günlük gıda tüketiminin önemli bir parçası olduğuna vurgu yaparak, ekmek, pide, börek gibi unlu gıdaların üretildiği alanlarda, özellikle pest kontrol programlarının uygulanması gerektiğini belirtti.
Soyel, üretim yerlerinde, böcek, sinek, karınca gibi risk unsurlarının ortadan kaldırılması, günlük temizlik ve hijyen koşullarının etkin şekilde uygulanması, kişisel hijyen temini, gıda depolarının havalandırması ve düzeni gibi konularda işletmelerin sıkı denetimden geçirildiğini ifade etti. Soyel, “Bugünlerde günlük yaşam kadar gıdaların güvenliği açısından da önemli bir konu olan aşırı sıcaklık faktörüne karşı da gıda işletmeleri gerekli önlemleri almalıdır” dedi.
Ayrıca Soyel, bundan sonraki denetimlerde kapatılan ve ceza alan işyerlerinin isimlerinin teşhir edileceğinin de altını çizdi.

“Standartlara uygun üretim her esnafın sorumluluğudur”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, ülkemizin güzide kenti Girne’de tüketilen yiyeceklerin güvenli olmasının önemine dikkat çekti. Güngördü, belediyenin bu yöndeki piyasa kontrollerinin, genel hijyen ve insan sağlığı kriterleri baz alınarak yapıldığını ve bu konuda taviz verilmediğini söyledi. Güngördü, esnafın da bu kurallara uygun hareket etmediği zaman cezai yaptırımların olabileceği hususunda duyarlılık göstermelerini rica ederek, gıdaların üretim koşullarının iyileştirilmesinin ve standartlara uygun üretimin, her esnafın sorumluluğunda olduğunu belirtti. Güngördü, bu yönde başarıyla çalışmalarını sürdüren işletmelere teşekkür etti.
GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Bozan Oratoryosu icra edildi

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.