Bozan Oratoryosu icra edildi

Bozan Oratoryosu icra edildi

Girne Kültür Sanat Günleri’nde Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın ortak yapımı “Bozan Oratoryosu” Girne Amfi Tiyatroda icra edildi.

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Girne Kültür Sanat Günleri, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın ortaklaşa düzenlediği şiir, müzik ve tiyatrodan oluşan “Bozan Oratoryosu” ile devam etti. Hayat yolunda sevda ve kavgaya dair “Bozan” oratoryosunu Yaşar Ersoy yönetti. Oratoryonun müziklerini Hüseyin Kırmızı ve Cahit Kutrafalı, orkestra şefliğini Oskay Hoca ve koordinatörlüğünü Can Sözer yaptı. Lefkoşa Belediye Orkestrası tarafından icra edilen oratoryonun seslendirmesi ve yorumlamasını ise Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları gerçekleştirdi.

Güngördü:Belediyelerin işbirliği yapması önemli
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü etkinlikte yaptığı konuşmasında, daha önce beğenerek izlediği Bozan Oratoryosunu, Girne’de yaşayan vatandaşlara izletmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Nidai Güngördü, Girne Kültür Sanat Günleri’nde Lefkoşa Türk Belediyesi ile işbirliği yapmanın önemine dikkat çekerek, oratoryoda görev alanlara teşekkür etti.

Harmancı:Daveti memnuniyetle karşıladık
Lefkoşa Türk Belediye Başkanı Mehmet Harmancı, Girne Kültür Sanat Günlerinde yer alan etkinlikleri beğeniyle takip ettiğini belirterek, Girne Belediyesinin davetini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Mehmet Harmancı, kültür ve sanat konularında belediyelerin daha çok işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

Kötü işlerin kötü düzenini bozmak için Bozan Oratoryosu

Yaşar Ersoy oratoryonun adını neden “Bozan” koyduklarını ise “Şu yaşadığımız zamanlarda ülkemizde ve dünyada insana, insan onuruna,insanca yaşamaya,insan haklarına; eşitliğe, adalete, özgürlüğe, bağımsızlığa, güvenli yaşamaya,barışa ters o kadar kötü işler yapılıyor ki… İşte bu kötü işlere ve bu düzene karşı, sanat,var olduğu günden bugüne mücadele verir… Bu kötü işlerin kötü düzenini bozmaya çalışır.” sözleriyle açıkladı.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ’NDE SEZONLUK ÇALIŞAN ÖĞRENCİLER ÇİÇEK EKTİ

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.