ARAŞTIRMACI YAZAR ALİ NESİM 9 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ ANILIYOR

ARAŞTIRMACI YAZAR ALİ NESİM 9 MAYIS CUMARTESİ GÜNÜ ANILIYOR

11109674_1210334675662774_8360489447494940064_n

Araştırmacı yazar Ali Nesim Nesimoğlu 9 Mayıs 2015 Cumartesi ölümünün birinci yılında anılıyor. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Zeytinlik Kabristanlığında kabri başında anılacak Ali Nesim’in aynı gün isminin köy meydanına verileceği de açıklanacak.
Araştırmacı yazar Ali Nesim Nesimoğlu ölümünün birinci yılında anılıyor. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, birçok öğrenci yetiştiren, Kıbrıs Türk edebiyatına birçok kitap kazandıran Ali Nesim’in, 9 Mayıs 2015 Cumartesi günü saat 10.30’da Zeytinlik Kabristanlığında kabri başında düzenlenen bir törenle anılacağı belirtildi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, Zeytinlik muhtarı Ümit Hıdırer ve Ali Nesim’in ailesi, sanatçı dostları ve sevenlerinin hazır bulunacağı anma töreninin ardından, meclis kararıyla Zeytinlik köy meydanına “Araştırmacı Yazar Ali Nesim Köy Meydanı” adı verileceği ve sembolik bir tören yapılacağı ifade edildi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk edebiyatına önemli eserler bırakan ve zeytin ağaçlarına ve zeytinlik köyüne olan sevgisiyle tanınan Ali Nesim’in gelecek nesillere anlatılmasının önemine işaret ederek, eserleriyle zaten ölümsüzleşen Ali Nesim’in adını köy meydanına verecek olmanın da kendisine büyük bir mutluluk verdiğini dile getirdi.

Ali Nesim kimdir?
10 Ocak 1941’de Zeytinlik (Templos) köyünde doğan Ali Nesim Nesimoğlu, Kıbrıs Türk edebiyatının önemli isimlerinden biriydi. Lefkoşa Türk Lisesi’nden sonra Ankara Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Sosyoloji ve Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürlüğü de yapan Ali Nesim, edebiyat, toplumsal konular ve Kıbrıs Türk insanı konularındaki araştırma-incelemeleri ile tanınıyordu. Nesim, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanlığı da yaptı. Nesim, zeytin sevgisiyle ilgili son kitabı “Bir Zeytin Ağacının Feryadı”nın önsözünde “Bu kitapta en iyi dostlarım bildiğim ağaçların trajik öyküsünü anlatmaya çalıştım ve bunu kaçınılmaz bir görev olarak bildim” ifadelerine yer vermişti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ İKİNCİ BAHAR ÜYELERİNE GEZİ DÜZENLİYOR

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.