7 Kocalı Hürmüz Girne’de sahnelenecek

7 Kocalı Hürmüz Girne’de sahnelenecek

Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu, GİBETSU gençlik ekibi tarafından 20 Mayıs’ta sahnelenecek 7 Kocalı Hürmüz tiyatro oyununa ev sahipliği yapacak.

Girne Belediye Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU), Türk komedya geleneğinin efsane hikayesi 7 Kocalı Hürmüz oyunu ile perdelerini açıyor. Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak sahnelenecek oyun, 20 Mayıs Pazartesi günü saat 21:00’da gerçekleşecek. Sadık Şendil’in yazdığı oyunu Girne Belediyesi Gençlik ve Çocuk Tiyatro Ekibi Yönetmeni İsmihan Yorgancı sahneye koydu.

 

Güngördü: Tiyatro estetik algılama yeteneğini geliştirir

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, tiyatro sanatının, kent yaşamı ve toplum yaşamı için gerekli sorumlulukları almayı, düşünceyi eyleme dönüştürmeyi, düşünmeyi, yorumlamayı ve estetik algılama yeteneğini geliştirdiğinden dolayı gençleri tiyatronun içerisine katmak istediklerini söyledi. Nidai Güngördü, GİBETSU Gençlik Ekibi’nin ortaya koyduğu çalışmaların kendisini gururlandırdığını belirterek, çalışmalara katkı koyan eğitmen İsmihan Yorgancı ve gençleri tebrik etti. Güngördü, herkesi gençler tarafından sahnelenecek tiyatro oyununa davet etti.

 

Oyunun konusu nedir?

1800’lü yılların sonlarında Osmanlı topraklarında İstanbul Taşkasap’ta yaşayan Hürmüz, değişik mesleklerden altı kişiyle hiçbir yasal yanı olmadan evlenmiştir. Her kocasını haftanın bir günü ağırlamakta, gönüllerini hoş etmekte, onlardan hediyeler almakta ve ekonomik sorunlarını çözmektedir. Ancak, onun gönlü berber eşinin dükkânında gördüğü doktordadır. Bir hastalık uyduran Hürmüz doktoru da evine getirtir. Doktor da ona âşık olur. Bu andan sonra doktor ve Hürmüz, kendilerini karmaşık olduğu kadar, gülünç gelişmeler karşısında bulurlar.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Önceki Haber GİBETSU, yeni dönem çalışmalarına başlıyor

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.