18. Zeytin Festivali Cuma günü başlıyor

18. Zeytin Festivali Cuma günü başlıyor

Girne Belediyesi’nin düzenlediği 18’inci Zeytin Festivali bu yıl, 4-8 Ekim tarihleri arasında yapılıyor .

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 18’inci Zeytin Festivali ile ilgili bugün Girne Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenen basın toplantısında festival programını açıkladı.
Nidai Güngördü, tarihte ve mitolojide, anavatanı Suriye ve Kıbrıs olarak bilinen, Akdeniz Bitki örtüsünün önemli bir ağacı zeytinin kutsallığın, ölümsüzlüğün, sağlığın, bolluğun ve barışın simgesi olduğunu söyledi. Güngördü festivalin Girne’deki yapılaşmayla birlikte, her geçen gün azalan zeytin ağaçlarının korunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması zeytin ve zeytin ürünlerinin sağlığa faydaları ve üretiminin teşvik edilmesi amacıyla düzenlendiğini anımsatarak, festivalle birlikte 18 yılda bu konuda önemli bir farkındalık yaratıldığını vurguladı.

Zeytinle ilgili seminer yapılacak
Güngördü, festival kapsamında, bu yıl da kültürel, sanatsal, sportif birçok etkinlik, bilimsel sunumlar, dinleti ve konserler, halk dansları gösterileri, yarışmalar, çocuk ve gençlere yönelik sportif sanatsal aktiviteler yer alacağını dile getirdi. Güngördü, kurulacak stantlarda, zeytin ve zeytin ürünleri yanında Kıbrıs Türk kültürüne özgü yiyecek içecek ve el işlerinin satışının yapılacağını kaydetti. Güngördü, Zeytinlik köyünün sembolü olan Ali Nesim Anısına şairler ve yazarlar buluşmasının yer alacağını küresel iklim değişikliğinin Akdeniz bitki örtüsüne yansımaları ve zeytin üreticiliğiyle ilgili 2 bilimsel seminerin de yer alacağını aktardı. Güngördü, sergi çadırında resim heykel ve karikatür sanatçılarının eserlerinin sergileneceğini anlattı.

Toplanan zeytinler çakıstes yapılacak
Festival kapsamında, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde düzenlenen 8’inci Uluslararası Zeytin karikatürleri Yarışmasına bu yıl 61 ülkeden 458 sanatçının bin 18 eserle katıldığını kaydeden Güngördü, dereceye giren sanatçıların ödüllerini festivalde alacağını ifade etti. Festivalde, zeytin ve zeytinyağlı yemekler yarışması ve Zeytinlik Çocuk parkında , çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler de yapılacağını kaydeden Güngördü, bu yıl ilk kez, turistlere yönelik olarak 6 ekim Pazar günü zeytin toplama ve çakıstes yapma etkinliği de düzenleneceğini de anlattı.

Yeni Türkü konser verecek
Festivalde, 40’ıncı sanat yılını kutlayan Türkiye’nin efsanevi gruplarından Yeni Türkü’nün de , 6 Ekim Pazar akşamı zeytinlik köy meydanında vatandaşlarla buluşacağını dile getiren Güngördü, final konserinde ise, Ebru Aydın’ın sahne alacağını ifade etti. Festivale yerel gruplar yanında, Anamur Belediyesi Konservatuarı, İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları ekipleri, Girne Belediyesinin Türkiye ve diğer ülkelerden kardeş belediyelerinin başkan ve temsilcilerinin de katılacağını dile getirdi.

Türkiye ve yutdışından misafirler katılacak
Başkan Güngördü, 280 üyesi olan ve Girne Belediyesinin, turizm ve kültür komisyonu başkanlığında yer aldığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Ortadoğu ve Batı Asya Kentler Birliğinden (UCLG-MEWA), 6 komisyon eş başkanının da festivale davet edildiğini anımsattı. Festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkürlerini sunan Güngördü, tüm vatandaşları , 18’inci Zeytin Festivali’ne davet etti.

FESTİVAL PROGRAMI

18. Girne Zeytin Festivali, 4 Ekim Cuma günü saat 18:00’de Ramadan Cemil Meydanı’ndan Atatürk Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başlayacak. Zeytinlik köyü festival alanında saat 19:00’da açılış konuşmaları yapılacak, tütsü yakılacak ve stantlar gezilecek. Saat 19:30’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve 20:45’te Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisiyle sürecek festivalin ilk gününde 19:45’te Grup Otantik ve saat 21:00’da Grup SOS konser verecek.

6 Ekim Cumartesi günü saat 16:00’da Girne Belediyesi Zeytin Tenis Kortlarında Tenis Şenliği, Girne Kordonboyu Atatürk Anıtı önünde İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisiyer alacak. 17:00’de Ödüllü Bilardo Turnuvası, 18:00’de Uygulamalı Karikatür Atölye Çalışması, 18:30’da Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisi, 19:00’da Sinan Güzen konseri 20:15’te Girne Genç Sanatseverler Derneği halk dansları gösterisi, 20:30’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve 21.00’de Supernova Reggea Ban konseri yer alacak.

7 Ekim Pazar günü ise saat 11:00’da Zeytin Toplama ve Çakızdez Yapımı, 14:00’da Atatürk Anıtı önünde İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 15:30- 17:00 arasında Zeytinlik Çocuk Parkında Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri, 16:30’da Zeytinli , Zeytinyağlılar Yemek Yarışması, 17:00’de Ödüllü Bilardo Turnuvası, 17:30’da Girne Kordonboyu Atatürk Anıtı önünde Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi, 18:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 18:15’te Çatalköy Belediyesi Halk Dansları gösterisi, 18:30’da Zeytin Karikatürleri Yarışması ödül töreni,19:00’da Çatalköy Belediyesi Nostalji Halk Dansları Topluluğu Gösterisi, 19:15’te Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi, 19:30’da Zeytinli ve Zeytinyağlılar Yemek Yarışması sonuçlarının açıklanması, 20:00’da Sabri Oğuzkan Trio ve 21:00’da Yeni Türkü konseri yer alacak.

8 Ekim Pazartesi günü saat 17:00’da Girne Ramadan Cemil Meydanında İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve 18:00’da Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi yer alacak. 18:15’te “İklim değişikliği ve Kuzey Kıbrıs’ta zeytincilik ve üretimi konulu seminerler, 19:00’da Ali Nesim Anısına Şiir Dinletisi ve Söyleşi 20:15’te Girne Belediyesi Oda Orkestrası Klasik Müzik Konseri ve 21:15’te Happy Man Project Konserleri yapılacak.

Festivalin son günü olan 8 Ekim Salı akşamı 18:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 18:15’te Tenis Şöleni Ödül Töreni, 18:30’da Bilardo Turnuvası Ödül Töreni, 18:45’de Girne Belediyesi Halk Dansları Gösterisi, 19:00’da Hasan Günyüz ve İbrahim Çetiner konserinin yer alacağı festival, 21.00’da Ebru Aydın konseriyle sona erecek.

Önceki Haber 18. Zeytin Festivali Programı

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.