Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 62 ülkeden 300 çizer katıldı

Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 62 ülkeden 300 çizer katıldı

Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 62 ülkeden 300 çizer katıldı

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, 6. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’yla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından 16’ncı Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen 6’ncı Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’yla ilgili bugün (5 Haziran 2017) Girne Grand Pasha Otel’de bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün yanı sıra yarışmaya katılan eserleri değerlendirecek Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nden üyeler katıldı. Önümüzdeki günlerde geçici sonuçların açıklanacağı yarışmanın kesin sonuçları, 10 gün içinde düzenlenecek bir basın toplantısıyla duyurulacak.

SEÇİCİ KURULDA KİMLER VAR?
Seçici kurul; Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Uluslararası Karikatür Örgütleri Federasyonu’nu üyesi (FECO), Yunanistan’dan Loannis Geralias, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra, dernek yönetim kurulu üyeleri Hüseyin Çakmak, Mustafa Azizoğlu, Serhan Gazioğlu ile Türkiye’den Bülent Faiz Arabacıoğlu, Sait Munzur, Saadet Demir Yalan, İran’dan Shirin Gholipour, Romanya’dan Nicoletta Ionescu ve Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik’ten oluştu.

GÜNGÖRDÜ: YARIŞMA ÜLKE TANITIMINA KATKI YAPIYOR
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü basın toplantısında yaptığı konuşmasında, uzun bir aradan sonra 3 yıl önce yeniden yapılmaya başlanan Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na bu yıl 62 ülkeden 300 çizerin 790 eserle katıldığını söyledi. Uluslararası izolasyona rağmen katılımın her geçen yıl arttığına dikkat çeken Güngördü, yarışmanın ülke tanıtımına büyük katkı yaptığını kaydetti. Uluslararası Karikatür Yarışmalarına bakıldığında katılımın çok yüksek olduğunu belirten Güngördü, yarışma komitesinin bir yılda 50 toplantı yapmasının, yarışmaya verilen önemin göstergesi olduğunu vurguladı. Yarışmada yer alan eserlerin bulunduğu 4 albümün hayata geçtiğini 5’incisinin ise tamamlanmak üzere olduğunu anlatan Güngördü, dereceye girenlerin ödüllerini Ekim ayında düzenlenecek Zeytin Festivalinde alacağını kaydetti.

ÇAKMAK: ESERLER ARAŞTIRILACAK
Güngördü’nün konuşmasının ardından Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve yarışma organizasyon komitesi üyesi Hüseyin Çakmak, yarışmaya gelen eserlerin, jüri üyeleri tarafından değerlendirilmeye başlandığını kesin olmayan sonuçların açıklanacağını ve ödüle layık görülen eserlerin taklit ya da kopya olup olmadığının belirlenmesi için bir süre askıda bırakılacağını anlattı. Uluslararası karikatür otoritelerinin değerlendirilmesine başvurulmasının ardından kesin sonuçların açıklanacağını aktaran Çakmak, Girne Belediyesi işbirliğinde geleneksel hale getirilen yarışmanın jüri üyelerini tanıttı ve düşüncelerini aktarmaları için üyelere söz verdi.

DÜNYA ÇAPINDA BİR YARIŞMA
Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Musa Kayra Zeytin Karikatürleri yarışmasının, zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dilerken, diğer jüri üyeleri Zeytin Karikatürleri yarışmasının, uluslararası karikatür dünyasında önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Seçici kurul üyeleri, yarışmada görev almaktan dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, yarışmanın gerçekleşmesine kaktı koyan herkese teşekkürlerini sundu.

Önceki Haber 7’İNCİ GİRNE KÜLTÜR SANAT GÜNLERİ 6 HAZİRAN 2017 SALI AKŞAMI SILA KONSERİYLE BAŞLIYOR

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.