Yasa ve tüzüklere uyulmalı

Yasa ve tüzüklere uyulmalı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited’e ait otel inşaatında Şehir Planlama Dairesi tarafından belirlenen fazla kat ve/veya kısımların yıkımına başlanmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Nidai Güngördü açıklamasında şöyle konuştu:

Girne Belediyesi ile Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited arasında yapılan protokol gereği, ilgili şirket, Girne-Çatalköy İmar Planının açıklanmaması ve/veya kat artırımına ilişkin bir ibarenin yer almaması durumunda, mahkeme huzurunda “1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren 30 gün içinde” yıkım taahhüdünde bulunmuştur.
Şubat 2017 tarih ve 16 Girne II. 777 Sayılı Planlama Onayı’nda (Yıkım istenen planlama onayı) yer almayan ve/veya işaretlenip yıkılması gerekli olan tüm izinsiz inşaatın ve/veya katın ve/veya ilavelerin yıkılacağına dair yapılan taahhüt ve beyanlar 21 Nisan 2017 tarihli mahkeme celsesinde kayıt altına alınmış ve binanın yasal olmayan kısımlarının ortadan kaldırılması süreci de bu şekilde hızlanmıştır.
26 Temmuz tarihinde açıklanan Girne-Çatalköy İmar Planı tasarısında turistik tesislerle ilgili kat artırımına ilişkin bir ibarenin yer almaması nedeniyle bahse konu şirket, taahhüt ettikleri sürenin dolmasının ardından 1 Ağustos’un resmi tatil olmasından dolayı planlama onayı bulunmayan katta (Şehir Planlama Dairesi tarafından belirlenen fazla kat ve/veya kısımlar) bugün (2 Ağustos 2017) demirleri söküp yıkım işlemine başlamıştır.
İlgili Şirket lehine herhangi bir ayrıcalık ve/veya imtiyaz tanıma gibi bir düşüncemiz ve/veya niyetimizin asla olmadığını daha önce de belirtmiştik. İnşaatın izinsiz katlarında yapılaşmanın ilerlemesini önlemek amacı ile gerek mühürleme yetkilerini kullanarak, gerekse ara emri temin ederek görevimizi yerine getirdiğimizi hatırlatır, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine getiririz. Kentimizde inşaat yaparken ve/veya iş yeri açarken yasalara ve tüzüklere uyulması gerektiğini birkez daha hatırlatır saygılarımızı sunarız.

Önceki Haber Girne Sosyal Konutlar Bölgesi sakinlerinin dikkatine

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.