Vounus eserleri Girne’de sergileniyor

Vounus eserleri Girne’de sergileniyor

Girne Belediyesi Sanat Galerisinde, Vounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sergisi açıldı.

Girne Belediyesi Sanat Galerisi, proje koordinatörlüğünü Rauf Ersenal tarafından yapılan ve Çatalköy Belediyesi tarafından düzenlenen Vounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu’nda hazırlanan eserlere ev sahipliği yapıyor. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun katılımıyla geçtiğimiz gün açılan Vounous Uluslararası Pişmiş Toprak Sergisi, 12 Mart’a kadar halkın ziyaretine açık olacak.

Atik: Projeye katkı koyanara teşekkür ederim
Açılışta konuşan Girne ve Çatalköy Belediyesi Sanat Yönetmeni Derman Atik, Bedestenin ardından Girne Sanat Galerisi’nde sergi açtıklarını belirterek, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Ersenal:Replikalarla kültürü tanıtıyoruz
Proje koordinatörü Rauf Ersenal, Çatalköy Belediyesi’nin projeye sahip çıkmasıyla çalışmaların başladığını söyledi. Rauf Ersenal, 1930’lu yıllarda yapılan kazılarla milattan 5 bin yıl önceye dayanan Vounous bölgesinin ortaya çıktığını söyledi. Rauf Ersenal, bölge insanının seramik yoluyla geleceğe mesaj yolladığını belirterek, eserlerin yurdışına götürüldüğünü ifade etti. Ersenal, eserlerin replikalarını yapıp, bu kültürü tanıtmak ve yaşatmak istediklerini kaydetti.

Hulusioğlu : Keşfedilmeyi bekleyen eserler var
Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, eski eser bakımından Kuzey Kıbrıs’ın avantajlı olduğunu belirterek, bu durumun tanıtım, turizm ve ülke ekonomisine katkı yapması gerektiğini söyledi. Hulusioğlu, yer altında keşfedilmeyi bekleyen eserler olduğuna işaret ederek, yapılacak çalışmalarla bunların yeryüzüne çıkarılıp sergilenebileceğini dile getirdi. Hulusioğlu, yurtdışına götürülen eserlerin geri getirilmesi için çalışma başlatılması gerektiğini kaydetti.

Güngördü: İki belediye işbirliği yapıyor
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise yurtduşındaki eserlerin replikaları yapılarak geçmişin canlandırıldığını ve dönemin yaşantısı ile kültürünün aktarıldığını söyledi. Güngördü, Girne ve Çatalköy belediyelerin özellikle kültür ve sanat konularında işbirliği yaptığını belirterek, “Bir turizm kenti olan Girne ve Çatalköy’de sadece kumarhaneler, oteller yok sanatçılar da var sanata değer veren katkı koyan insanlar da var. Bu sergileri izlemeye gelenler var. Farkındalık yaratıp kültür ve sanata sahip çıkıyoruz”dedi.

Önceki Haber Şair Filiz Naldöven’in adı Girne’de yaşayacak

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.