UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi İdari Toplantısı Girne Belediyesi Organizasyonluğunda Gerçekleşti

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi İdari Toplantısı Girne Belediyesi Organizasyonluğunda Gerçekleşti

2019-2022 dönem başkanlığını Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ’nün üstlendiği Kültür ve Turizm Komitesi çevrimiçi olarak toplandı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) altı çalışma komitesinden biri olan ve 2019-2022 dönem başkanlığını Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ‘nün üstlendiği Kültür ve Turizm Komitesinin 52 üye belediye ve komite eş başkanları, Güngördü ’nün başkanlığında çevrimiçi ortak toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantı;  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Filistin Beit Jala Belediyesi Başkanı Nicola Kamis,  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Nevşehir Belediye Başkanı Rasım Arı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Güngördü: Girne Belediyesine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü toplantıda yaptığı konuşmada; Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle böyle bir toplantı fikrinin hayata geçirilmesinin çok önemli ve doğru bir karar olduğunu belirtti. Güngördü; aradaki bağları koparmadan ve kesintiye uğratmadan yapılabilecekleri programlamanın önemine işaret ederken, 2019 Temmuz ayında Ürdün’de gerçekleşen ilk toplantıda Girne Belediyesine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Güngördü, salgın nedeniyle fiziki olarak toplantıları gerçekleştiremediklerini ancak,  Kasım 2019 yılında Girne’de bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantıya yoğun bir katılımın sağlandığını sözlerine eklerken, bilgili ve tecrübeli belediyelerin bir araya geldiği komitenin başarılı olacağına inanadığını söyledi. Nidai Güngördü, ülkemizin ve Türkiye’nin tarih ve kültürel miras açısından çok zengin olduğunu ifade ederek, yapılacak ortak çalışmalarla ve hazırlanacak kültürel miras envanter projesiyle, bu zenginliklerin korunacağını ve tanıtım yapılarak turizm konusunda kullanılacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

2021 yılının ajandasını belirledik

 

Güngördü, belediyeler ile birlikte 2021 yılının ajandasını belirlediklerini ifade ederek, KKTC ve Girne Belediyesi açısından oldukça önemli bir konu olduğunu aktardı.

 

Güngördü, bahsi geçen Teşkilat’a yaklaşık olarak 280 belediyenin üye olduğunu ve çeşitli komiteler içerdiğini dile getirerek, yapılan toplantıda, Girne’nin ve KKTC’nin kültürünün, Orta Doğuda önemli bir kıta olduğunu anlattıklarını açıkladı.

 

ZEYTİN TİCARET AĞI

Yapılan etkinlik içerisinde ise Girne Belediyesi’nin düzenlediği ‘Zeytinlik Festivali’nin önemli olduğunu vurguladıklarının altını çizen Güngördü, bu hususta, Girne Belediyesi’nin öncülüğünde, zeytin yetiştiren diğer bölgelerin belediyeleriyle birlikte bir ticaret ağı oluşturulabileceğinin görüşüldüğünü belirtti.

 

Balıkesir’in Bugünkü Durumundan Engelsiz Bir Kent Yaratılması Yönünde Balıkesir Belediyesi Görev Üstlendi

 

Bir ticaret ağı oluşturulmasının oldukça önemli olduğuna da dikkat çeken Girne Belediyesi Başkanı Güngördü, toplantıda görüşülen bir diğer konunun ise, Balıkesir Belediyesi’nin 2021 çalışma programı içerisinde, Balıkesir’in bugünkü durumundan engelsiz bir kent yaratılması yönünde görev üstlendiği ve bu çalışmaların Balıkesir’de devam edeceğini vurguladı. Girne’de Temmuz 2014 den itibaren gerek şehir içindeki kamusal binalarda, gerekse çarşı merkezinde engelli bireylere yönelik pek çok çalışma yapıldığını ve bunları işyeri açma izinlerine koşul olarak koyduklarını ve dolayısıyla Balıkesir’deki bu çalışmanın bir parçası olmak istediklerini kaydeden Güngördü, böyle bir uygulamanın küçük bir kısmını da NEWA çatısı altında Girne’de yapabileceklerini belirtti.

 

KKTC’NİNDE İÇERİSİNDE BULUNDUĞU BİR KİTAP

 

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü, KKTC’nin de içerisinde yer alacağı bir doküman kitap hakkında da açıklamalarda bulunarak, ‘Kültürel Mirasın Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü’ adlı kitabın yakın bir tarihte yayınlanacağını da dile getirdi.

 

Güngördü, kültür ve sanat etkinlikleri gibi birçok konuda ortak takvim hazırlanabileceğini kaydetti.

Önceki Haber Girne Belediyesi ile Arkın Grup arasında işbirliği

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.