SAĞLIK ŞUBESİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

SAĞLIK ŞUBESİ DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekipleri belediye sınırları içerisinde gıda ile ilgili hizmet veren işyerlerinde kontrollerini sürdürüyor. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, 1 Ocak 2016- 27 Haziran 2016 tarihleri arasında 394 işyeri denetlendi.
Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekiplerinin denetimleri hız kesmeden devam ediyor. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Sağlık Şubesi ekiplerinin işletmelerde temizlik, ruhsat, hijyen kontrollerine rutin şekilde devam ettiği belirtildi. 1 Ocak 2016- 27 Haziran 2016 tarihleri arasında Girne Belediyesi sınırları içerisinde toplam 394 işyerinin denetlendiği en az iki defa da kontrollerinin gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.
Yapılan açıklamada, gıda ile ilgili hizmet veren özellikle lokanta ve cafe gibi işletmelerdeki günlük hijyen uygulamalarının hayati önem taşıdığına vurgu yapılarak, aşırı sıcak yaz günlerinin yaşandığı bugünlerde, dikkat edilmesi gereken bazı noktalara vurgu yapıldı.
Mutfaklarda genel olarak kullanılan ekipman ve bina ile ilgili altyapının temel hijyen kriterlerine uygun tasarlanmış olmasının birincil koşul olduğuna dikkat çekilerek, gıda üretilen alanların, temizlenebilen, düz yüzeyler, bakteri gelişimine izin vermeyen materyaller ve hijyen uygulamalarının yapılabilmesine olanak tanıyan tasarımlarla dizayn edilmesi gerektiği belirtildi.

Sıcaklara dikkat!

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, çok aşırı sıcak yaz günlerini yaşadığımız şu günlerde, yiyecek ve içecek üretim ve hazırlığının yapıldığı endüstriyel mutfak alanlarında ortam sıcaklığının kontrol altında tutulmasının büyük önem taşıdığını söyledi.
Soyel, “Doğru ve tercih edilir olan; gıdanın hazırlandığı alan ile pişirme alanlarının ayrı odalarda olması ve ortam sıcaklığının daha rahat kontrol edilebilir olmasıdır. Örneğin meze, salata ve pasta gibi üretim süreçleri soğuk iklimlendirilmiş ve hijyen standardı yüksek ortamlarda gerçekleştirilmelidir” dedi.
Üretim sürecinin mümkün olduğunca hızlı şekilde tamamlanması gerektiğine değinen Soyel, kolay bozulabilen hassas gıdaların dış ortamlarda uzun süre bekletilmesinden kaçınılmasının şart olduğunu belirtti. Soyel, belediye olarak yaptıkları kontrollerde; mutfak alanlarında yapılan üretimleri hijyen kriterlere göre değerlendirip, gerektiğinde cezai işlem yanında işyerinin kapatılmasına kadar varan yasal yaptırım uyguladıklarını ifade etti.

“Bu konudan ödün vermemiz mümkün değildir”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü kent yaşamlarının en önemli parçası olan günlük beslenme ihtiyacının karşılandığı toplu gıda tüketimlerinin gerçekleştiği lokanta, cafe gibi işletmelerin hijyen yönünden dünya standardında olması gerektiğini ifade etti.
Gerek turist gerek öğrenci gerekse vatandaşlarımızın tükettiği gıdaların güvenilirliğini kontrol etmek adına belediyenin çok ciddi kontroller yaptığına vurgu yapan Güngördü, “İnsan sağlığı hayatın en önemli unsurudur ve bu konudan ödün vermemiz mümkün değildir” şeklinde konuştu. Güngördü, şeffaf bir anlayışla yapılan denetimler sonucunda kapatma uygulaması yapılan işletmelerin isimlerini bundan böyle kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade ederek; tüm ilgili gıda işletmelerini kurallara hassasiyetle uygulamaları konusunda uyardı.

.
GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Girne’de Onur Akın coşkusu

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.