Plaj Futbol Festivali düzenlendi

Plaj Futbol Festivali düzenlendi

Girnede “Farkındayız Yanınızdayız” sloganıyla yapılan etkinlikte, Down Sendromlu çocuklar ile ünlü oyuncular birlikte futbol oynadı.

Girne Belediyesi ile Uluslararası Down Sendromu Federasyonu iş birliğinde Plaj Futbol Festivali düzenlendi. Kervansaray Halk Plajı’nda “Farkındayız Yanınızdayız” sloganıyla yapılan etkinlikte, Türkiye’nin ünlü futbolcuları Ergün Penbe ve Ahmet Dursun ile Down Sendromlu çocuklar maç yaptı. Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve bazı meclis üyeleri, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile vatandaşlar katıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, festivalin açılışında Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kıbrıslı Türk down sendromlu çocukların, ünlü futbolcularla oynadığı maçın başlangıç vuruşunu yaptı. Maçın ardından çocuklar müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Akıncı:Koşulsuz sevgi gösteriyorlar
Mustafa Akıncı etkinlikte yaptığı konuşmada, eşi Meral Akıncı ile birlikte down sendromlu çocuklar ile bir araya geldiğinde çocukların insana verdiği sıcaklık ve sevgiyi hissettiğini söyledi. Mustafa Akıncı, organizasyona Türkiye’den katılan konuklara hitaben “Sizleri her zaman Kıbrıs’ta görmek istiyoruz. Burası sizin eviniz. Kıbrıs’taki down sendromlu çocuklar ile dayanışmayı her zaman sürdürünüz” dedi. Akıncı, Down sendromlu çocukların bizden bir eksiğinin olmadığını belirterek, “Onlarla bir araya geldiğimizde biz kendi eksikliğimizi yani koşulsuz sevgiyi görürüz” diye konuştu.

Güngördü: Her türlü desteği vermeye hazırız
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de konuşmasında, sosyal sorumluluk yanında aynı zamanda bir farkındalık ve eğlence şeklinde yapılan Plaj Futbol Festivali’ni düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Nidai Güngördü, , down sendromlu bireylerin yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürmeleri, sosyalleşmeleri ve toplumda hak ettiği yere gelmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Önceki Haber Zeytinlik’teki mezarlık elden geçiriliyor

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.