Ozanköy Pekmez Festivali başlıyor

Ozanköy Pekmez Festivali başlıyor

Girne Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel Ozanköy Pekmez Festivali’nin programı düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı

Girne Belediyesi’nin düzenlediği geleneksel “Ozanköy Pekmez Festivali” 31 Ağustos Cuma günü başlıyor. Ozanköy’ün turistik tanıtımına katkı yapmak, harnup üretiminin devamını sağlamak ve pekmez tüketimini teşvik etmek amacıyla Girne Belediyesi ile Ozanköy Muhtarlığı’nın düzenlediği festival  2 Eylül’de sona erecek.  Kültürel ve sanatsal etkinliklerin  yeralacağı festival süresince gazanda üç gün pekmez yapılacak ve şıra dağıtılacak. Festival bu yıl deneme amaçlı olarak köy girişinde düzenlenecek.

Bu yıl 10’ncusu düzenlenecek Ozanköy Pekmez Festivali’nin tanıtımı amacıyla Girne Sanat Galerisinde bugün basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, belediye meclis üyeleri ile festivalin organizasyon komitesinden temsilciler katıldı.

 

Güngördü: Üreterek varolabiliriz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü toplantıda yaptığı konuşmada, ekonomik olarak zor bir dönemden geçen ülkemizde var olmak için üretim yapılması gerektiğine dikkat çekerek, Ozanköy’de harnuptan pekmez ve benzeri ürünler yapılarak gelir elde edildiğini söyledi. Nidai Güngördü, festivalin bu yıl temasının yerli üretime destek vermek, teşvik etmek ve yerli ürünleri kullanmak olduğunu ifade etti. Güngördü, sıkıntılardan uzaklaşmak için herkesin festivale gelmesi gerektiğini kaydetti.

 

Uzun: Festival yeri değişti

Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, trafik sıkışıklığı nedeniyle festivalin bu yıl köy meydanından alınıp, köyün batı tarafından olan girişine alındığını belirterek, uygulamanın deneme amaçlı olduğunu dile getirdi.

 

Ateş: Festivalde dostluk ve samimiyet bulacaksınız

Girne Belediyesi meclis üyesi Mehmet Nur Ateş ise festivale gelecek olanların dostluğu ve samimiyeti bulacağına dikkat çekerek, zor günlerden geçtiğimiz bu günlerde festivalin halkımıza moral vereceğini söyledi.

 

Yanaroğlu: Festival sayesinde pekmez üretimi arttı

Festival komitesinde yer alan Sevgül Yanaroğlu da festivalin yapılmaya başlanmasıyla köyde yapımı giderek azalan pekmezin 10 yıldan beridir artmaya başladığını ifade ederek, ellerinde çok miktarda pekmez olduğunu dile getirdi. Sevgül Yanaroğlu, harnuptan; şıra, pekmez ve un yapıldığına dikkat çekerek, sağlıklı olan bu ürünlerin güvenle tüketilebileceğini kaydetti.

 

FESTİVAL PROGRAMI

 

Festival, 31 Ağustos Cuma günü saat 19.00’da açılacak. Konuşmalar- Stantların Gezilmesi ve Şira İkramının ardından 19:30’da Hot Club of Cyprus konseri yer alacak. Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Gösterisi 20:15’te  ’Şair Osman Türkay’’ın  hayatı ve şiirleriyle ilgili sunumu ise 20:30’da  yapılacak. Hikmet Kurtarıcığulları 21:15’te konser verecek.

 

1 Eylül Cumartesi saat 19:00’da Erce Güner müzik dinletisi, 20:00’da Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Halk Dansları Gösterisi, 20:15’de Kuzey Tarık Show ve 21:00’da Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi gösterisi gerçekleştirilecek. Aynı gece 21:15’de Grup Baria konseri yapılacak.

 

2 Eylül Pazar Günü 19:00’da Pekmezli Tatlılar Yarışması ve Pekmezin sağlığımıza faydaları konulu sunum, 19:30’da Tedra konseri ve 20:30’da Orak Kültür ve Sanat Merkezi Halk Dansları gösterisi gerçekleşecek. Pekmezli tatlılar yarışmasının sonuçlarının 20:45’te açıklanmasının ardından 21:00’da Ebru Aydın final konseri yapacak.

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber BASIN DAVETİ

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.