Ozanköy Pekmez Festivali başladı

Ozanköy Pekmez Festivali başladı

Kültürel ve sanatsal etkinliklerin yeraldığı festival Pazar günü sona erecek.

Girne Belediyesi ile Ozanköy Muhtarlığı işbirliğinde Ozanköy’ün turistik tanıtımına katkı yapmak, harnup üretiminin devamını sağlamak ve pekmez tüketimini teşvik etmek amacıyla düzenlenen “10’ncu Ozanköy Pekmez Festivali” başladı. Festivalin açılış törenine Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre, Girne Milletvekilleri Dt Ünal Üstel ve Dr Özdemir Berova, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Şıra içimiyle başlayan festival in ilk gününde Hot Club of Cyprus konseri, Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Gösterisi, Osman Türkay’’ın hayatı ve şiirleriyle ilgili sunum yer aldı. Hikmet Kurtarıcığulları konser verdi. 2 Eylül’de sona erecek festival bu yıl köy meydanı yerine Dr Fazıl Küçük Caddesi’nde düzenleniyor.

Şahali: Harnupa sahip çıkılmalı
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali fesivalde yaptığı konuşmada, harnupun bir tarım ve orman bitkisi olduğuna dikkat çekerek, yiyecek ve sağlık alanı yanında sanayide de ekonomik değerinin büyük olduğunu söyledi. Erkut Şahali, pekmezin anavatanı olan Ozanköy’de harnupa ve yan ürünlerine daha çok sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Töre: Kültürel değerlere sahip çıkılması önemli
Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcısı Zorlu Töre ise ekonomik olarak zor günlerden geçilen bu dönemde herşeye ragmen kültürü yaşatmak için yerel ürünlere ve değerlere sahip çıkılmasının önemine dikkat çekti. Zorlu Töre, Ozanköye adını veren Ozan Osman Türkay’ın anıtının yapıldığını belirterek, festivalde anıldığını ifade etti. Töre, azalan harnup ağaçlarının yerine yenilerinin dikilmesi gerektiğini kaydetti.

Güngördü: Harnupun ekonomik değeri yüksek
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de harnup ve pekmezin sağlığa faydalarından ve ekonomik öneminden bahsederek, Kıbrıs’ın harnupun düzenli olarak ekimi ve hasatının yapıldığı ilk yerlerden biri olduğunu söyledi. Güngördü, ülke genelinde geçen yıl 150 bin harnup ağacından 2 bin 209 ton ürün alındığını ve 541 bin ABD Doları gelir elde edildiğini dile getirdi. Güngördü, harnupun tekstil, kağıt ve kozmetik ürünlerinde kullanıldığını ifade ederek, üretmenin önemine dikkat çekti. Ozanköy’ün, Nobel ödülüne iki kez aday gösterilen Osman Türkay’ın yetiştiği yer olduğuna da işaret eden Güngördü, “Osman Türkay 3 Boyutlu Anıt Projesi”nin belediye tarafından tamamlandığını ve kitaplarının basıldığını kaydetti.

Uzun: Emeği geçenlere teşekkür ederim
Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun da, pekmeziyle ünlü olan Ozanköy’de bu ürünü tanıtmak amacıyla düzenlenen festivalde emeği geçenlere teşekkür etti.

FESTİVALDE NELER VAR

1 Eylül Cumartesi saat 19:00’da Erce Güner müzik dinletisi, 20:00’da Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Halk Dansları Gösterisi, 20:15’de Kuzey Tarık Show ve 21:00’da Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi gösterisi gerçekleştirilecek. Aynı gece 21:15’de Grup Baria konseri yapılacak.

2 Eylül Pazar Günü 19:00’da Pekmezli Tatlılar Yarışması ve Pekmezin sağlığımıza faydaları konulu sunum, 19:30’da Tedra konseri ve 20:30’da Orak Kültür ve Sanat Merkezi Halk Dansları gösterisi gerçekleşecek. Pekmezli tatlılar yarışmasının sonuçlarının 20:45’te açıklanmasının ardından 21:00’da Ebru Aydın final konseri yapacak.

Önceki Haber Güngördü Dünya Barış Günü nedeniyle mesaj yayınladı

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.