Öykü yarışmasının teması açıklandı

Öykü yarışmasının teması açıklandı

Girne Belediyesi öncülüğünde bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan öykü yarışmasının teması açıklandı.

“Daha Da Yaşanılabilir Bir Girne Düşünüyorum”

Girne Belediyesi’nin 6, 7 ve 8’inci sınıflara yönelik geleneksel etkinliği olan, öykü yarışması ile ilgili tema açıklandı. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan öykü yarışmasının başlığı “Daha Da Yaşanılabilir Bir Girne Düşünüyorum” olarak belirlendi.  “Daha Da Yaşanılabilir Bir Girne Düşünüyorum” temasıyla gerçekleşecek yarışmayla ilgili olarak 5 Aralık Salı günü, Girne Belediyesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısında öykü yarışması ile eş zamanlı olarak, çocuklara yönelik bir anket kitapçık dağıtılacağına da yer verildi. Avrupa Komisyonunun hazırladığı kitapçığın, Türkçe’ye çevrilip, Girne Kentine uyarlandığına işaret edilen toplantıda, anket kitapçığındaki amacın çocuklarda aidiyet duygusunun arttırılması olduğuna yer verildi.

Düzenlenen basın toplantısına Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Daire Müdürü Cengiz Topel Uzun, Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri ve Belediye Kültür – Sanat Danışmanı Serdar Tuksal ve Girne Bölgesi okul müdürleri katıldı.

ŞENKUL: “KENTİN GELECEĞİ OLAN GENÇLERİN FİKİR VE İSTEKLERİNİ DE ALMAK İSTİYORUZ”

Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul Girne Belediyesi olarak;  şehrin refahını artırarak daha yaşanılır bir hale gelmesi için çalışırken, bu süreçte ülkenin ve kentin geleceği olan gençlerin fikir ve isteklerini de almak istediklerini belirtti. Şenkul, öykü yarışmasıyla hem gençlerin fikirlerini alacaklarını hem de onlara edebiyatı sevdirerek, yeteneği olan gençleri teşvik edeceklerini kaydetti.

Göçmen nüfusun yoğun olduğu Girne’de bireylerin, kente aidiyet duygusunu gün geçtikçe kaybettiğini dile getiren Şenkul, daha yaşanabilir bir kent yaratılması için bu aidiyet duygusunun mutlaka oluşturulmasının elzem olduğunu vurguladı.

Kentin ve ülkenin geleceği olan gençlerde bu duyguyu yaratmak için, Avrupa Komisyonunun hazırladığı kitapçığı, Türkçeye çevirip Girne Kentine uyarladıklarını dile getiren Şenkul, “Şehrin Refahını Nasıl Artırırsınız” başlığıyla hazırlanan anket kitapçığın, yarışmayla paralel olarak 6, 7 ve 8’inci sınıflara” dağıtılacağını dile getirdi.

UZUN: “BU GİBİ PROJELERE KATKI SAĞLAMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Daire Müdürü Cengiz Topel Uzun, ülkenin geleceği olan gençlerin,  ülkelerine aidiyet duygusu kazandırılmasında; bakanlık, yerel yönetimler, kurum, üniversiteler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliklerinin büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Bakanlık GİKAD, Uluslararası Final Üniversitesi İşbirliğinde hayat bulan Yeşil Okullar Projesi ve Girişimcilik Derslerinin bu projelerin en iyi örnekleri olduğunu dile getiren Uzun, bakanlık olarak çocuklar ve gençlerin, ülkelerine aidiyet duymalarını sağlayacak bu gibi projelere katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi. 6, 7 ve 8’inci sınıflara yönelik, “Daha da Yaşanılabilir Bir Girne Düşünüyorum” Öykü yarışmasında, 1’inciye 5 bin, 2’inciye 3 bin, 3’üncüye 2 bin Türk lirası ödül verilecek.

YARIŞMA KATILIM KOŞULLARI:

Girne bölgesine bağlı tüm özel ve devlet okullarında okuyan 6. sınıf, 7. sınıf ve 8. sınıf öğrencileri yarışmaya katılabilir.

Yazı dili olarak Türkçe kullanılmalıdır.

Yarışmaya gönderilecek öyküler A4 çizgisiz dosya kağıdında, elle ya da bilgisayarda yazılmış şekilde olmalıdır.

Öyküler minimum 3 (üç), maksimum 5 (beş) A4 kağıdından oluşmalı ve kağıtların sadece ön yüzleri kullanılmalıdır.

Orijinal olmayan (fotokopi olarak gönderilen) öyküler değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Öykülerin herhangi bir yerinde, bir yerden alınmış ve esere yapıştırılmış ya da elle çizilmiş resimlere yer verilemez.

Yarışmaya gönderilecek öykülerin ön yüzünde öğrenci veya okul ile ilgili kişisel bilgilere yer verilemez.

Öykü tamamlandıktan sonra yeni bir A4 sayfasına öğrencinin adı-soyadı, okulu, adresi, telefon numarası, fotoğrafı ve kısa özgeçmişinden oluşan bir bilgi formu eklenmelidir.

Yukarıdaki maddelerde belirtilmiş kurallara uymayan katılımcıların öyküleri değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Önceki Haber Ecevit Caddesi ışıl ışıl

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.