Osman Türkay anıldı

Osman Türkay anıldı

Nobel edebiyat ödülüne aday gösterilen Osman Türkay ölümünün 17’nci yılında düzenlenen törenle anıldı.

İki kez Nobel edebiyat ödülüne aday gösterilen ve “Uzay şairi” olarak tanınan Osman Türkay ölümünün 17’nci yılında düzenlenen törenle anıldı. Girne Belediyesi tarafından Ozanköy’de yaptırılan Osman Türkay Anıtı’nda yapılan törene, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyesi Serhan Kaşif, Ozanköy Muhtarı Mustafa Uzun, Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakıf Başkanı Tuncay Özdoğanoğlu, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur, Şht Hasan Cafer İlkokulu öğretmen ve öğrencileri katıldı. Törende öğrenciler, Osman Türkay’ın yazdığı şiirleri okudu.

 

Özdoğanoğlu: Eşyalarının sergileneceği müze istiyoruz

Osman Türkay Kültür ve Sanat Vakıf Başkanı Tuncay Özdoğanoğlu, Osman Türkay Anıtı’nın yapımını sağlayan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye teşekkürlerini sundu. Özdoğanoğlu ayrıca merhum Osman Türkay’ın şahsi eşyalarının sergileneceği bir müzenin hayata geçmesinin önemine dikkat çekti.

 

Öznur: Sesimizi dünyaya duyurdu

Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur ise Osman Türkay’ın Kıbrıs içinde değil yurtdışında şairliği ve gazeteciliği ile Kıbrıs Türkünün sesini dünyaya duyurduğunu belirtti.

Şevket Öznur, Girne Belediyesi tarafından yapılan anıt sayesinde Osman Türkay’ın köyünde anılmasına imkan sağlandığını ifade ederek, yüzlerce ödül alan ve kitapları bulunan Osman Türkay’ın için bir müzenin yapılması gerektiğini savundu.

 

Güngördü: Kitapların basımını üstleneceğiz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuşmasında Ozanköy’de dünyaya gelen Osman Türkay’ın dünyanın en önemli edebiyat ödülü olan Nobel’e aday gösterilmesiyle Ozanköy yanında Kıbrıs ve Kıbrıslıların da tanıtımını yaptığını söyledi. Nidai Güngördü, uzay şairi olarak anılan Osman Türkay’ın yaşadığı köyde anılması ve gelecek nesillere varlığının hatırlatılması için köyde ailesi ve muhtarlıkla görüşerek anıt yapıldığını ifade etti. Osman Türkay için mutlaka bir müze yapılması gerektiğini aktaran Güngördü, hükümete bu konuda yardımcı olacaklarını dile getirdi. Güngördü, Osman Türkay’ın kitaplarının basımı için hazır olduklarını kaydetti.

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Beylerbeyi’nde altyapı çalışmaları tamamlandı

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.