HİJYEN VE GÜVENLİ GIDA KONTROLLERİ SÜRÜYOR

HİJYEN VE GÜVENLİ GIDA KONTROLLERİ SÜRÜYOR

Girne Belediyesi tarafından yapılan resmi kontrollerde, 29 Temmuz   – 18 Ağustos 2021 Tarihleri Arasında Toplamda 126 işletme, gıda hijyeni, genel hijyen ve Covid-19 Pandemi Önlemleriyle ilgili denetlenirken genel gıda güvenliği açısından eksikleri tespit edilen 3 işletme ise faaliyeti durdurularak mühürlendi.

Girne Belediyesi, halkın kullanımına açık yeme içme yerlerinde rutin olarak yaptığı hijyen kontrollerinde sağlık koşullarına uygun çalışmadığı gerekçesiyle 3 işyerinin faaliyetlerini durdurarak mühürledi.  Faaliyet koşullarında mutfak ve gıda hijyeni ile ilgili yetersizlikler tespit edilen Hürdeniz Corner Restaurant – Antik Liman Restaurant ve Cemersu Girne Şube ile personelin sağlık karneleri ve PCR test sonuçları olmayan Sun Rays Hostel Cafenin faaliyetleri durdurularak mühürlenmiştir. Teknik eksiklerini gideren Hürdeniz Restaurant ile Cemersu’nun faaliyetlerine yeniden izin verilirken, Sun Rays Cafe’nin halen mühürlü olduğu bildirildi.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ekiplerinin 29 Temmuz – 18 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdiği denetimlerde toplam 126 işyerinin denetlendiği aktarıldı.

Cezai yaptırımlar:

Yiyecek-içecek ve eğlence mekanlarının baskın niteliğindeki gece denetimlerine de ağırlık verildiği belirtilirken genel işyeri kontrolleri kapsamında 25 iş yerine eksikliklerinden dolayı ihbar verildi, 10 işletmeye eksiklerini gidermemesi halinde kapatma uyarısı yapıldı, 10 iş yeri yetersiz bulunan gıda hijyeni önlemleri nedeniyle toplam 6953TL para cezasına çarptırılırken, 1 işyeri de gerekli Covid önlemlerini almadığı gerekçesiyle 8800 TL para cezasına çarptırıldı.

Ayrıca her çarşamba kurulan Girne Belediyesi Açık pazarındaki satışlar için de Covid-19 Pandemi önlemleri çerçevesinde denetimlerinin sürdürüldüğü belirtildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü:

“Yeme içme ve eğlence mekanlarının yoğunluğu nedeniyle insan hareketliliğinin artışı; bu sektördeki sadece genel hijyen ile ilgili önlemlerin değil aynı zamanda Covid ile ilgili önlemlerin de sıkı şekilde uygulanmasını gerektiriyor. Sadece değerli vatandaşlarımızın değil aynı zamanda ülkemizde bulunan yabancı öğrenci ve turistlerimizin de sağlığını korumak bizlerin görevidir. Günlük sosyal hayatı ve ekonomik akışı korumak adına güvenli bir turizm sezonu için Belediye olarak kontrollere aksatmadan devam edeceğiz. Değerli halkımız da maske, kişisel sosyal mesafe ve hijyen konularına özenle dikkat etmelidir. Bu kritik süreci tüm toplum, halkımız, esnafımız ve yerel yöneticiler olarak iyi bir işbirliği içinde yönetmeliyiz’’ dedi.

 

Önceki Haber Girne Belediyesi tarafından “Genç Yazarlar Teşvik Ödülü” veridi.

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.