Girne Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında zeytin ve zeytincilik alanında ortak çalışma kararı alındı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 20-21 Mayıs’ta Gaziantep’te bazı temas ve incelemelerde bulundu.

Güngördü’ye ziyaretinde Girne Belediyesi Müdür Muavini Hüseyin Köle de eşlik etti.

İki gün süren temasları kapsamında Güngördü ilk olarak, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i ziyaret etti.

Ziyarette Girne Belediyesi ile Gaziantep Belediyesi ilişkileri yanı sıra Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) arasındaki protokol neticesindeki gelişme ve işbirlikleri ele alındı.

Güngördü ve Köle, Gaziantep Belediyesi’nin bazı Daire Başkanlıklarını da ziyaret ederek bilgi aldı.

Bu kapsamda Tarımsal Hizmetler ve Gıda, Kültür-Turizm, Kadın Aile Eğitim ve Sosyal Hizmetler, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlıkları ziyaret edildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ayrıca, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte, Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı’nın organize ettiği 19 Mayıs Gençlik ve Spor Festivali’ne de katıldı.

Tarım Daire Başkanlığı ziyareti sırasında Girne Belediyesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında zeytin ve zeytincilik alanında ortak çalışma kararı alınrken, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ziyareti sırasında da atık yönetimi, geri dönüşüm ve sıfır atık uygulamaları hakkında geniş teknik bilgi alındı ve gözlemlerde bulunuldu.

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ GENÇLİK PLATFORMU YENİ KAYIT KABULÜNE BAŞLADI

Girne Belediyesi’nin, “Genç düşün, yaşama ivme kat” sloganıyla geçtiğimiz yıl 15-21 yaş grubu gençlerle birlikte oluşturduğu ve yaz sezonu boyunca gençlere sosyalleşerek gelişim olanakları sunan Girne Belediyesi Gençlik Platformu bu yıl da kayıt almaya başladı.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, 2001-2007 doğumlu kent ve ülke genelinde gençlerin katılımına açık olacak platforma kayıtlar 1 Haziran 2022 Çarşamba gününe kadar devam edecek. Platformla; insan hakları, çevre, kültür, sanat, bilişim, teknoloji, eğitim, atölye çalışmaları, geziler, fikir toplantılarıyla, aktif, katılımcı gençlerin bir arada toplanması hedefleniyor. Kayıt için, “http://www.girnebelediyesi.com/genclik-platformu-kayit/” adresinden başvuru yapılabileceği, bilgi ve iletişim için ise 0539 112 63 63 numaralı telefonun aranabileceği bildirildi.

AKTİF BİR YAZ SEZONU GENÇLERİ BEKLİYOR

Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu, 15-21 yaş arası gençlerin katılımıyla oluşturulan Girne Belediyesi Gençlik Platformu’nun; aktif, katılımcı, üreten, özgüvenli bireyler olmaları için gençleri teşvik etmek, kentte, sürdürülebilir projeler üretmelerini ve aidiyet duygularının gelişimine katkı ve alan sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Geçtiğimiz yaz sezonu boyunca 50 kayıtlı gencin bir araya gelerek sosyalleştiği, sosyal sorumluluk çalışmalarında yer aldığı ve aktif bir yaz geçirdiğini ifade eden Kadıoğlu, bu yıl katılımın artarak platformun önümüzdeki yaz sezonunda da çalışma ve faaliyetlerini sürdüreceğini aktif bir yaz sezonunun gençleri beklediğini söyledi.

Kadıoğlu, aynı zamanda, gençlerin geleceklerini inşa ederken, sivil toplum çalışmaları, online ve yüz yüze eğitimler, fikir toplantıları, atölyeler, gezilere katılımlarıyla kendilerini geliştirme olanağı bulacakları imkanlar yaratıldığını ifade etti.

GÜNGÖRDÜ: “DÜNYA GENÇLERİYLE REKABET EDECEK VE KUCAKLAŞACAK ORTAM YARATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yenidünyanın gençlerin bakış açılarıyla şekilleneceği inancında olduğunu söyledi.

Gençlerin, dünya gençleriyle rekabet edebilmesi ve kucaklaşabilmesi için onlara her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ifade eden Güngördü, Girne Belediyesi Çocuk Meclisiyle birlikte Girne Gençlik Platformuyla da tüm gençleri kucaklayacaklarının altını çizdi.

Güngördü, gençlere çağrıda bulunarak, “Çalışmalara katılımınız, hem bizim hem de sizlerin aydınlık geleceği için çok değerlidir. Bu en kıymetli zamanınızı en verimli şekilde geçiriniz; dayanışma, paylaşım sevgiyle dünya barışına katkıda bulunan gençler olunuz. Bu platformda bir birey olarak var olmanızı diler, hepinizi sevgiyle kucaklarım.” dedi.

Share Button

BOĞAZ PİKNİK ALANINDA TEMİZLİK ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Girne Belediyesi işbirliği ve öncülüğü ile “Balkan Ve Bulgaristan Türk Göçmenleri Derneği”, “Nigerian Community in Northern Cyprus Grubu” üyelerinin katılımıyla Boğaz Piknik Alanında temizlik etkinliği gerçekleştirildi.

Nigerian Community in Northern Cyprus Grubundan yapılan açıklamada, etkinlikte hem eğlenildi hem de çevremizi temiz tutmamız gerektiğinin, herkesin sosyal bir sorumluluğu olduğunu mesajını verdiklerini belirtti.

Nijeryalı ve Kıbrıslı bireylerden oluşan bu grubun öncelikli amacı ve hedefi; toplumumuzda yaşanan rahatsızlıkları minimum seviyeye indirmek olduğu ifade edildi. Adamızda yaşayan çalışan iş sahibi olan öğrenci olan ve huzur bozmadan yaşamak isteyen başarılı eğitim düzeyleri ve farkındalıkları yüksek politik geçmişleri olan genç grup ile yaptığımız çalışmalarda, Kıbrıs Türk halkının, bilmedikleri yaşam tarzını öğrenip kendilerini topluma tanıtma huzur içinde nasıl adapte olunabilir bunu öğretmek öğrenmek yol göstermeyi amaçlamaktadır. Nijerya çok kültür farklılıklarımız olan bir ülkedir, Nijeryalılara bizim kültürümüzü, onların kültürünü ve ön yargılı olmadan saygı çerçevesi içerisinde nasıl birlikte yasayabilirizi anlatmaktır.

Balkan ve Bulgaristan Türk Göçmenleri Derneği etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, “Girne Boğaz piknik alanında Girne Belediyesi iş birliği ile yapmış olduğumuz çevre temizliğine katılmış olan tüm dernek başkanı ve üyeleri adına herkese teşekkür eder Girne Belediyesi’ne katkılarından dolayı saygılarımızı sunarız. Tüm insanlarımıza daha temiz bir çevre için daha duyarlı olmalarını rica ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Share Button

Bellapais Kabristan Parkı Düzenlenen Törenle Açıldı

Girne Belediyesi Ve Beylerbeyi Muhtarlığı Katkılarıyla, Erbil Arkın Ve Arkın Grup Tarafından Hayata Geçirilen Bellapais Kabristan Parkı Düzenlenen Törenle Açıldı. 

Beylerbeyi köyünün doğusunda yer alan ve yıllardır atıl durumda olan  mezarlık, Arkın Grup önderliğinde, Girne Belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı  işbirliğinde restore edildi.

5 bin metrekarelik alana yayılan Bellapais Kabristan Parkı, Müslüman, Ortodoks, uluslararası vatandaşlar ve kimsesizler  bölümlerinden  oluşan, yaklaşık 300  mezar kapasitesiyle yeniden düzenlendi.

Söz konusu alanda yer alan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan  şapel  restore edilirken, şapele ek  olarak  dinlenme odası, mezar çevrelerinde dinlenme yerleri, vatandaşların oturabileceği banklar, engellilerin de kullanımına uygun  yürüyüş yolu, tuvaletler, abdest alma alanları, cenaze namazlarının da kılınacağı üzeri kapalı pergola yapılırken, peyzaj düzenlemesi de yapıldı.

Açılışta konuşan  Arkın Grup Yönetim Kurulu başkanı Erbil Arkın, yıllar önce Kıbrıs’ın dört bir yanından gelerek Bellapais köyüne  yerleşen insanların, aile büyüklerini  defnedeceği bir mezarlık alanlarının bulunmadığını anımsatarak,  projeyle bir ihtiyacın karşılandığını dile getirdi.

Bellapais’de  yaşayanların geçmişlerinin geleceklerinin ve köklerinin bu köyde olduğunu hissetmeleri, burayı  yurt olarak benimseyebilmeleri açısından  projenin farklı bir anlam ifade ettiğini dile getiren Erbil Arkın, projenin hayat bulmasına emek veren herkese teşekkür etti.

Bölgede yıllardır atıl durumda olan Rum Mezarlığının  restore ederek, tüm bölge halkının kullanımına açtıklarını kaydeden Arkın, burada mezarlık alanı dışında, vatandaşların oturup kitaplarını okuyabilecekleri, çocukların  oyun oynayabilecekleri alanların da düzenlendiğini  söyleyerek proje hakkında teknik bilgi verdi.

Beylerbeyi Muhtarı  Niyazi Engin, söz konusu alanın 80’li yıllardan beri  kabristanlık olarak düzenlenmesi  amacıyla  köye tahsis edildiğini ancak o günden bu güne hiçbir adım atılmadığını  ifade etti.

Beylerbeyi Köyünde, bir kabristanlığın bulunmayışının büyük bir eksiklik olduğunu  anımsatan Engin, köyün bu ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayan Arkın Grup ve Girne Belediyesine  teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, projenin belediyeler, özel sektör, iş insanları ve bölge halkının işbirliğinde güzle işlere imza atılacağının göstergesi olduğunu belirterek, projenin hayat bulmasına emek koyan herkese teşekkür etti.

Söz konusu kabristan alanında, Müslümanlar, Ortodokslar, uluslararası diğer dinlere mensup vatandaşlar ve kimsesizler için bölümler yer aldığını anımsatan Güngördü, bunun Akdeniz’de bir ada ülkesi olan ve tarih boyunca birçok medeniyet ve farklı kültüre ev sahipliği yapan,  Kıbrıs’ta hoşgörü, farklı kültürler dinler ve renklerin bir arada var olmaya devam edeceğinin mesajının verildiğini  ifade etti.

Konuşmaların ardından, Erbil Arkın’a Girne belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı tarafından teşekkür plaketleri sunuldu.

Tören, etkinliğe  katılanların Kabristan Parkı gezmesiyle sona erdi.

Share Button

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ‘Anneler Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı.

Güngördü, bizleri büyük bir özveriyle büyüten annelerimizin, emeğinin hiç bir zaman ödenemeyeceğini belirtti.

 

Güngördü, karşılıksız, koşulsuz sevgi ve fedakarlıktan oluşan anne sevgisinin hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini, yerinin başka bir şeyle doldurulamayacağını ifade ederek, “Dünyamızda barış, sevgi ve güzellik tohumları ekecek en önemli varlık da annelerimizdir. Anneler günü vesilesi ile tüm annelerin Anneler Günü’nü kutlar, saygılar sunarım” dedi.

Share Button

GİRNE’YE YENİ ÇÖP ARAÇLARI KAZANDIRILDI

Girne Belediyesi Temizlik Bölümü Araç Filosuna 2 Yeni araç Daha Ekledi

Girne Belediyesi, Girne’de artan nüfusa ve hızla gelişen kentte temizlik hizmetlerinin daha iyi ve daha çağdaş yapılabilmesi için her geçen gün temizlik araçlarına yenilerini ekliyor. Girne Belediyesi Temizlik Ekiplerine son olarak 2 adet 13 (m3)ve 6(m3) kapasiteli çöp kamyonları araç filosuna eklendi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar temizlik araç filomuzda %100 sayı artışını sağladık. Bu çerçevede Karaoğlanoğlu Atık istasyonu ile Güngören nakil için 4 adet Tır satın alınmış daha sonra yeşil atıklar için de çekirge, kamyon ve panelvan araçlarını belediyemize kazandırdık. Evsel atıklar için ise kapalı ve sıkıştırmalı çöp aracı alma hizmetimiz devam etmektedir. AB destekli projelerin yanında kendi öz kaynaklarımız ve Girneli iş insanlarının katkısı ile son günlerde iki araç temizlik bölümüne kazandırılmıştır” dedi.

“Kentin Nüfusu İle İlgili Beklentilerimiz Devam Ediyor”

Güngördü, Girne Belediyesi’nin daha iyi hizmet verilebilmesi için öncelikle kentin nüfusu ile ilgili beklentilerimizin devam ettiğini, kent halkına daha iyi hizmet verebilmek için mutlaka Girne kentinin yeni nüfusunun belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Kentteki hizmet kalitesini artırmaya çalışırken Girneli iş insanlarının da belediye ile işbirliği içerisinde olduklarını belirten Güngördü, araçların temininde yaptığı katkılarından dolayı kendilerine teşekkür etti.

 

Share Button

17. KIBRIS İPEK KOZA FESTİVALİ BUGÜN SONA ERİYOR

Girne Belediyesi, Beylerbeyi Muhtarlığı ve Yeşil Barış Hareketi İşbirliğinde düzenlenen, Kıbrıs İpek Koza Festivali’nin 17’incisi, bugün sona eriyor.

Beylerbeyi Köyünde yer alan festivalin açılışına Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da katıldı.

Festivalin açılış töreninde konuşan, Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, toplumların, doğasıyla,  barış içinde yaşama becerisini göstererek, , kültürüne geleneklerine değerlerine ve üretimine sahip çıkarak varlığını sürdürebileceğine vurgu yaparak, Kıbrıs İpek Koza festivalini bu amaçla hayat bulduğunu ifade etti.

Festivalde tanıtılan kültürel değerlerin, bir dünya mirası olarak listelenmesi için çalışacaklarını dile getiren Sahir,  ülke kültürü gelenek ve değerlerinin yaşatılması ve dünyaya tanıtılmasının önemine vurgu yaptı.

Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin, bu yıl 17.’cisi düzenlenen festivalde, Kıbrıs Kültüründe büyük öneme sahip olan ipek işçiliğinin yaşatılması, ipek böceğinin yetiştirilmesi ve el işine dönüşüne kadar gerçekleşen safhaların, stantlarda görsel olarak ziyaretçilere sunulacağını belirterek, amaçlarının, köyü ziyaret eden turistleri de festivale çekerek, Kıbrıs kültürünü ülke dışından gelen ziyaretçilere daha iyi bir şekilde sunmak olduğunu kaydetti.

Girne Belediye başkanı Nidai Güngördü, 17’incisini düzenlemekten mutluluk duyduklarını belirterek, festivali, dut ağaçlarının çoğaltılması, korunması, Kıbrıs Kültürünün önemli bir parçası olan ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek koza işlerinin yaşatılması yaygınlaştırılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

Hedeflerinin geçmişte var olan ipekböceği yetiştiriciliği, ipek koza el sanatlarının gelecek nesillere aktarılması evlerde üretilen ipek koza işlerinin turistlerle daha fazla buluşturulması ve Kıbrıs’a özgü bu el sanatını ve Beylerbeyi Köyünü dünyaya tanıtmak olduğunu dile getiren Güngördü, festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkür etti ve tüm İslam aleminin Ramazan Bayramını da kutladı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da konuşmasında,  festivalin hayat bulmasına katkı koyan Yeşil Barış Hareketi,  Beylerbeyi Muhtarlığı ve Girne Belediyesini kutlayarak, ipek ve koza ürünlerinin, Kıbrıs Türk kültürünün en önemli değerlerinden biri olduğunu belirtti.

Festival stantlarında yer alan ipek koza işleri gibi, Kıbrıs Türk kültürüne ait, ürünlerin üretilmesiyle, dünyaya, KKTC’de tüm sıkıntılara rağmen,  kültürel değerlerin ve geleneklerin yaşatılacağının, KKTC’nin, kültürüyle, medeniyetiyle, misafirperver insanlarıyla,  tarihi doğal zenginlikleriyle varlığını sürdüreceğinin mesajının verildiğini ifade eden Tatar, ülkenin bu değerleriyle çok büyük bir turistik potansiyele sahip oluğunu kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından Girne Belediyesi Halk Dansları topluluğunun gösterisi ve Melek Erdil- İbrahim Çetiner konseri yer aldı.

Festival kapsamında ayrıca sosyal medya üzerinden 17.00’da  “Yerel El Sanatlarının Sürdürülebilirliği ve İpek Kozası Elişinin yeri” konulu sunum, Girne Genç Sanat Severler Derneği Halk Dansları gösterisi ve Serdar Kavaz konseri yer aldı.

Festivalde Bugün

Bugünkü program kapsamında ise,  halk dansları gösterileri koza el işleri atölye çalışması, sosyal medya ürzerinden  ”  Kıbrıs Yerel El Sanatları Üretimine ve Yerel Kültürüne Hizmet Edenler “konulu sunum, festival alanında   “Dut Ağacının Tarihçesi” konulu sunumu ardındna festivalin final konserinde, Yağmur Özerem ve Serhan Candaş sahne alacak.

 

Share Button

BAŞKAN GÜNGÖRDÜ’NÜN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

GİRNE BELEDİYE BAŞKANI NİDAİ GÜNGÖRDÜ RAMAZAN BAYRAMI NEDENİYLE BİR MESAJ YAYIMLADI

GÜNGÖRDÜ MESAJINDA ŞUNLARI KAYDETTİ:

“Bayramlar dayanışmadır, paylaşmaktır, gönül almaktır, kardeşliktir, birlik ve beraberliktir. Bayramlarda, sevgi, saygı, özveri, fedakarlık ve güzellikler adına gönülden gönle aktarabilmeliyiz. Farklı düşüncelerden dolayı insanları yargılamadan, sınıflandırmadan ve ötekileştirmeden gönül kapılarımızı birbirimize açmalı, aramıza koyduğumuz mesafeleri kaldırarak şefkat ve merhamet elimizi birbirimize uzatmalıyız. Aile büyüklerimizi ziyaret etmeli, çocukları sevindirmeliyiz”.

Girne Belediyesi olarak halkımızın bayramı sorunsuz bir şekilde geçirmeleri için tatil süresince herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına tüm tedbirleri de almış bulunuyoruz. Nöbetçi ekiplerimiz bayram süresince görev yaparak halkımızdan gelen talepleri anında çözüme kavuşturmak için çalışmaya devam edeceklerdir.

Güngördü: “Ramazan Bayramı’nın yurdumuza ve tüm dünyaya sağlık, barış ve huzur dolu günler getirmesini diliyor, mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Share Button

NİDAİ GÜNGÖRDÜ, 1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI NEDENİYLE MESAJ YAYIMLADI

Güngördü, 1 Mayıs’ın alın teriyle ekmek mücadelesi veren işçi ve emekçilerin günü olduğuna işaret ederek, “İnsan hayatında en yüce değer olan emeğin, alın terinin, üreterek çalışmanın kutlandığı bu günde başta Girne Belediyesi’nde çalışan, işçi ve emekçi kardeşlerimiz olmak üzere dünyadaki ve ülkemizdeki işçi ve emekçilerin 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlarım” dedi.

Kadın, erkek, genç, tüm işçi ve emekçilerin sadece yılın belli bir gününde değil, her zaman yanında olduğuna işaret eden Güngördü, 1 Mayıs’ın ülkemizde ve dünyadaki tüm halklarla emekçilere barış, kardeşlik ve özgürlük getirmesini temenni etti. Ülkemizin içinde bulunduğu böylesi zorlu süreçte belediye emekçilerimizin ve toplumdaki diğer tüm emekçilere sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Güngördü, Girne Belediyesi olarak, çalışma hayatındaki iş güvenliğine de yıllardır önem verdiklerini belirterek emekçinin iş güvenliliğinin gerekliliğine de değindi. Güngördü, gün geçtikçe üretimin, emeğin ve emekçinin değerinin daha da fark edildiğini belirtti.

Share Button

GÜNGÖRDÜ, PAZAR ESNAFIYLA BAYRAMLAŞTI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, pazar esnafıyla bayramlaştı. Ramazan Bayramı öncesinde Çarşamba Pazarı’nı gezen Güngördü esnafa bayram şekeri ikram etti. Güngördü, geleneklerin yaşatılmasının önemine dikkat çekerek, bayramların birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu söyledi.

Bayramların, insanları birbirine yakınlaştıran, toplumsal barışı pekiştiren günler olduğuna dikkat çeken Güngördü, “Sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışma duygularının arttığı bayramlar, birlik ve beraberliğimizi simgeleyen ortak değerlerimizin başında gelmektedir. Bu düşünceyle başta tüm personelimin, esnafımızın ve tüm halkımızın Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

Share Button