Güngördü, Başaran’ı kabul etti

Güngördü, Başaran’ı kabul etti

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sökülen zeytin ağaçlarına sahip çıkarak toprağa yeniden diken Cahit Başaran ile görüştü

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, inşaat ve yol çalışmaları nedeniyle sökülen zeytin ağaçlarına sahip çıkarak toprağa yeniden diken Cahit Başaran’ı kabul etti. Başkan Güngördü kabulde yaptığı konuşmada Zeytin ağacının dünyaya Kıbrıs ve Suriye’den yayıldığına işaret ederek zeytin yetiştiriciliğinin ülkemizde büyük önem teşkil ettiğini ifade etti. Güngördü, geçmişte bilinçsizlik nedeniyle nakil yöntemi kullanılmadığı için ağaçların kesilip yerlerine binalar dikildiğini ve ağaçların azaldığını dile getirdi. Girne Belediyesi’nin düzenlediği Zeytin Festivali ile birlikte zeytin konusunda bilinçlendirme ve farkındalık oluştuğunu anlatan Güngördü, özellikle Cahit Başaran’ın ağaçları nakledip sulayarak önemli işlere imza attığını kaydetti.

 

Başaran: Zeytinler, naklettiğim ağaçtan

Cahit Başaran’da konuşmasında 2005 ile 2007 yılında “Zeytin Kurtarma Projesi” başlattığını belirterek, inşaat ve yol çalışmaları nedeniyle sökülen aralarında bin yaşında olan zeytin ağaçlarını kurtardığını ve Girne’nin birçok bölgesine naklettiğini söyledi. Cahit Başaran, şu an Sevim Ebeoğlu Barış Parkında bulunan ve bin yaşında olan Horozali ismini verdiği ağaçtan topladığı zeytinleri başkan Güngördü’ye takdim etmekten dolayı mutlu olduğunu kaydetti.

Önceki Haber Güngördü, Girne Vatan Lions Kulübü’nü kabul etti

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.