Girne çarşısında yayalaştıma denenecek

Girne çarşısında yayalaştıma denenecek

Ziya Rızkı Caddesi’nin bir kısmı, 1 Mart’tan itibaren 1 ay süreyle deneme amaçlı araç trafiğine kapatılacak.

Girne Belediyesi’nin 7 Şubat 2019 tarihinde aldığı G-10/2019 sayılı meclis kararı doğrultusunda Ziya Rızkı Caddesi’nin bir kısmı, Cuma ile Pazartesi günleri arasında 1 ay süreyle deneme amaçlı araç trafiğine kapatılacak. Girne Kent Merkezini Yayalaştırma Projesi kapsamında, 1 Mart-1 Nisan 2019 tarihleri arasında Ziya Rızkı Caddesi’nin, Girne Ramadan Cemil Meydanı’nın başladığı nokta ile Atatürk Anıtına giden dörtyol (Kombos Taksi-Reşat Kuyumcu) arasındaki güzergahta, Cuma 16.30-Pazartesi 06.00 saatleri arasında acil durumlar dışında araç trafiğine izin verilmeyecek.Bölgedeki işletmelere servis verecek araçlara ise Cumartesi ve Pazar günleri 06.00- 10.00 arasında izin verilecek.

Güngördü: Amaç bölgeyi cazibe merkezi yapmak
Proje hakkında bilgi veren Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, amaçlarının Girne çarşısı ve tarihi kent merkezini, çağdaş ülkelerde olduğu gibi yayalaştırıp, mağazalar yanında kafe, restorant ve barların da yaygınlaştırıldığı bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu söyledi. Nidai Güngördü, deneme amacıyla yürütülecek projeyi bölge halkı ve esnafıyla uyum içinde hayata geçirmek istediklerini belirtti.

Kent merkezinde otopark eksikliği yoktur
Nidai Güngördü ayrıca kent merkezinde yürüme mesafesinde yaklaşık bin araç kapasiteli otoparklar olduğuna dikkat çekerek, bunların yayalaştırılan alanın doğusunda belediyeye ait Baldöken ile Karakız Otoparkı, batısında Savoy Otel karşısındaki otopark, elektrik kurumu karşısında otopark, Rocks otel bölgesinde 2 ayrı otopark ve Girne Turizm Parkı otoparkı olduğunu ifade etti. Güngördü, bölge okullarının otoparkları yanında, bazı özel otoparkın da bulunduğunu kaydetti.

Önceki Haber TÜRKÜ MÜZİKALİ “GELİN TANIŞ OLALIM” İLE MUHTEŞEM FİNAL

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.