Girne Belediyesi, siyasi amaçlar uğruna karalanmaya çalışılmaktadır

Girne Belediyesi, siyasi amaçlar uğruna karalanmaya çalışılmaktadır

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, son günlerde Girne Belediyesi hakkında özellikle sosyal medya üzerinden yapılan yorumlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Karaoğlanoğlu’nda bulunan bir otel inşaatında, yıkım işlemlerinin başlamasının ardından Girne Belediyesi’ne yönelik bazı kesimler tarafından sosyal medya üzerinden gündeme getirilerek kamuoyunu yanlış yönlendirmeye yönelik yapılan açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Takriben 2016 Yılı Temmuz Ayı’ndan beridir, Girne Kaza Mahkemesi nezdinde dosyalamış olduğumuz davalar ile izinsiz inşaatın yıkımı ile ilgili olarak tüm teknik sıkıntılara rağmen elimizden gelenin en iyisini yaptık.

İlgili şirketler lehine herhangi bir ayrıcalık ve/veya imtiyaz tanıma gibi bir kaygımız ve/veya niyetimiz asla olmadı. İzinsiz inşaatın ilerlemesini önlemek amacı ile gerek mühürleme yetkimizi kullanarak, gerek ara emri temin ederek gerekse davamızı layıkı ile takip ederek yerine getirmek için çok çaba sarfettik.

Hukuki teknik sıkıntılar dolayısı ile her ne kadar ‘davanın geri çekilmiş’ olduğu gündeme gelmiş ise de, gayrı yasal durumun ortadan kaldırılması gerekliliği niyetimizden asla vazgeçmedik.

Tam tersine Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited yetkililerinin de hazır bulunduğu 21 Nisan 2017 tarihli Mahkeme celsesinde, Mahkeme tutanaklarından da görülebileceği gibi; 16 Girne II. 777 Sayılı Planlama Onayı’nda yer almayan ve/veya işaretlenip yıkılması gerekli olan tüm izinsiz inşaatın ve/veya katın ve/veya ilavelerin en geç 31 Temmuz 2017 Tarihi’nde yıkılacağı, Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited tarafından taahhüt edilmiş olup, işbu taahhütler ve beyanlar Mahkemece kayıt altına alınmıştır ve işbu Mahkeme tutanakları tasarrufumuzda olup, her zaman paylaşıma sunduk. Yine bu taahhütleri kayıt altına alan bir de Protokol imzalanmıştır.

(Mahkeme Kayıtları ve Protokol aşağıdaki içeriğe sahiptir:

Kaya Turistik Tesisleri Titreyengöl A.Ş ve Banayan Beach Limited, en geç 01/07/2017 tarihinde imar planının açıklanmaması ve/veya kat artırımına ilişkin bir ibarenin yer almaması durumunda yıkım taahhüdünde bulunmuştur.

İşbu yıkım taahhüdünü yerine getirmemeleri durumunda Girne Belediyesi tarafından aleyhlerine tekrar dava açılmasını hatta suçlarını kabul etmek suretiyle dava açılmasını da kabul etmiştir)

Hali hazırda davamıza duruşma yapmak suretiyle devam etmiş olsa idik dahi, en az bunun kadar iyi ve/veya hızlı bir sonuç alınabilirdi.

Zaten tarafımızca atılmış olan işbu sağlam adımlar neticesinde İmar Planı prensipleri açıklandıktan sonra ilgili şirketin yönetim kurulu başkanı sayın Cihangir Kubilay da yıkımın başladığı gün kamuoyuna yaptığı açıklamada “Belediye ile yaptığımız protokol gereği taahüdümüze uygun olarak yıkım işlemlerini başlattık”dedi. Bu açıklama açıkça göstermektedir ki bu yıkım işlemi belediyenin ısrarlı talebi üzerine gerçekleşmiştir.

Yaşanan gelişmeler ortadayken, halen daha dedikodu yöntemiyle ve çirkin varsayımlarla ortalığı germenin hiçbir yararı olmadığına inanmaktayız.

Biz yapılan yıkım ile ilgili herhangi bir takdir beklemiyoruz ve bu yıkımın görevimiz olduğu bilincindeyiz. Ortada bir başarı var ise bu, hepimizin ortak başarısıdır ancak tüm bunlara rağmen Girne Belediyesi’nin, siyasi amaçlar uğruna karalanmaya çalışıldığı çok açıktır.

Girne kentini seven herkesi düzgün, çağdaş ve sürdürülebilir bir imar planı yapılması için katkı koymaya davet ederiz.

Bu vesile ile tüm gayrı yasal durumlara karşı elimizden gelenin en iyisini yapmak suretiyle çalışacağımızı saygılarımızla bilginize sunarım.

Önceki Haber İrem Derici’den muhteşem performans

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.