GİRNE BELEDİYESİ SAĞLIK ŞUBESİ EKİPLERİ BAYRAM ÖNCESİNDE DENETİMLERİNİ ARTIRDI

GİRNE BELEDİYESİ SAĞLIK ŞUBESİ EKİPLERİ BAYRAM ÖNCESİNDE DENETİMLERİNİ ARTIRDI

21167242_1930332580329643_8217945513349196020_o 21055195_1930332276996340_2960129098794185928_o***Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekipleri, bayram tatili öncesinde, yeme içme ve eğlence merkezlerinin sağlık ve hijyen kontrollerini yoğunlaştırdı. Ağustos ayı içerisinde 11 işletmeye para cezası kesilirken 4 işletme de mühürlendi.

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekipleri, sıcak yaz günlerinin hassasiyeti yanında Bayram tatili sürecinin kent genelinde huzurla geçmesi için lokanta, otel, bar, kasap vb. gıda ile ilgili işletmelerde denetimler gerçekleştirdi.
Belediyeden yapılan açıklamada, Belediye hizmetlerinin en öncelikli konuları arasında yer alan halkın sağlığı ile ilgili denetimlerin hız kazandığı belirtildi.
Ağustos ayı içerisinde hijyen koşulların yetersizliği ve sağlık karnelerinin bulunmaması, süresi dolan Belediye İşletme İzninin yenilenmemesi gibi nedenlerle 11 işletmeye yaklaşık 2 bin TL para cezası kesildiği 5 işletmenin de mühürlendiği belirtildi.
Hijyen sorunları nedeniyle Windows Cafe, işletme izni ve sağlık karnesi olmaması nedenleriyle de Zone Restaurant, Boungourno Pizza Cafe, Ozie Kebap ve Esentepe Kasap işletmelerinin mühürlendiği, eksiklerini gideren ve yasal uygunluğunu yeniden sağlayan işletmelerin mühürlerinin açılarak faaliyete başlamalarına izin verildiği kaydedildi.

TÜKETİME UYGUN OLMAYAN ÜRÜNLER İMHA EDİLDİ

Öte yandan, Kaşgar Markette soğutucusuz ortamda muhafaza edilen 17 adet sandviç ile Windows Cafe’de bozuk olduğu tespit edilen toplam 21 kg et ürünün imha edilirken, Özgülen Kebap’ta ambalajı bozuk ve paslı olan 26 teneke turşunun imha edildiği belirtildi.

SOYEL: RİSKLERİN FARKINDA OLUNMALI

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, tüketilen gıdaların sağlığı doğrudan etkilediğini belirterek, “Girne kentindeki yaşam kalitesi insanlarımızın sağlığını korumaktan ve gözetmekten geçmektedir. Bundan yola çıkarak, gıda üreten işletmelerin çalışma koşullarının denetlenmesi hususunda sürdürdüğümüz yoğun denetimler hem gıda işletmeleri hem de tüketici konumunda olan toplumumuz adına önem arz etmektedir” dedi. Soyel, işletmelerin, insan sağlığını etkileyebilecek bütün risklerin farkında olması ve sundukları yiyeceklerin güvenli olduğundan emin olmaları gerektiğine işaret ederek, rutin kontrollerle birlikte gece ve baskın denetimlerle kontrollerine devam edeceklerini kaydetti.

GÜNGÖRDÜ: İNSAN BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Belediye hizmetlerinin en başında halkın sağlığının korunması geldiğine işaret ederek, göreve geldikleri günden itibaren bu yöndeki çalışmaları geliştirecek şekilde, özellikle çok hassas bir konu olan gıda güvenliği ile ilgili denetim görevini eksiksiz yapmaya dikkat ettiklerini söyledi.
Güngördü açıklamasına şöyle devam etti:
“Hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden kentimizde, yiyecek içecek ve eğlence ile ilgili tüm işletmelerin, çalışma koşullarını geliştirecek ve gıdaların daha sağlıklı ve kaliteli üretimini sağlayacak yaklaşımlar içinde olması adına dikkatle hareket etmekteyiz. Çünkü, insan bizim için önemlidir ve her şeyden önce sağlık gelmektedir. İşletmelerin, yasal mevzuat ile ilgili yükümlülüklerini insan sağlığını da gözeterek yerine getirmeleri elzem bir konudur. Bunun takibini yapmaya devam edeceğiz. Tüm işletme sahiplerinin, yürürlükteki yasa ve tüzüklere uymaları gerektiğini hatırlatır, duyarlılıkları için şimdiden teşekkür ederim”.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber OZANKÖY PEKMEZ FESTİVALİ DÜN AKŞAM BAŞLADI

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.