GİRNE BELEDİYESİ “KENTİN GÜÇLÜ KADINLARI ÖDÜL TÖRENİ” DÜN DÜZENLENEN MUHTEŞEM BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ.

GİRNE BELEDİYESİ “KENTİN GÜÇLÜ KADINLARI ÖDÜL TÖRENİ” DÜN DÜZENLENEN MUHTEŞEM BİR KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ.

Girne Belediyesi, bu yıl ilk kez vereceği “Kent Ödülleri” çerçevesinde, “Girne Belediyesi Kentin Güçlü Kadınları Ödül Töreni” dün düzenelenen muhteşem bir organizasyonla sahiplerini buldu. 7 Mart 2020 Cumartesi günü saat 15:00’te düzenlenen organizasyonda, kentin emekçi 22 kadınına ödül verildi.

Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda yer alan etkinlikte, kentin emekçi 22 kadınına ödül verildi. Etkinliğin açılışında konuşma yapan , Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu,bu yıl ilk kez verilecek kentin güçlü kadınları ödülleriyle,amaçlarının, sadece kentin değil, dünyadaki tüm kadınların güçlü olduğuna ,tüm kadınların emekleri için ödül hak ettiğine dikkat çekmek olduğunu vurguladı.

Yakın coğrafyamızda, yaşanan savaşlar nedeniyle, insanlığın, ama özellikle çocuklar ve kadınların, can korkusu, bilinmezlik,yurtsuzluk,açlık ve acı içinde var olabilmek adına büyük mücadele verdiğini, büyük insanlık dramları yaşandığını anımsatan Kadıoğlu,bir gün tüm insanların adil ve eşit bir dünyada barış ve kardeşlik içinde yaşamasını diledi. Adil ve barış dolu bir dünya yaratmanın en önemli yollarından birinin , toplumsal cinsiyet eşitliğinden geçtiğini ifade eden Kadıoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta her 3 kadından birinin şiddet gördüğünü anımsatarak, kadına yönelik he türlü şiddet , nefret söylemine karşı güç birliği içinde mücadele edilmesi ve şiddetin görmezden gelinmemesi gerektiğine vurgu yaptı.
Ülkede kadına şiddet , ayırımcılık olduğunu,kadınların satıldığını , çocukların istismara uğradığını kaydeden Kadıoğlu, Girne Belediyesi olarak, toplumun bu kanayan yaralarına çözüm üretmek, amacıyla, 9 Mart 2018’de Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezini hayata geçirdiklerini dile getirdi. Merkezde ayrıca madde bağımlıları ve yakınlarına ,çocuklara ergenlere yetişkinlere ve çiftlere psikolojik danışmanlık ve uzman desteği sağlandığını , toplumsal sosyal birçok sorunla ilgili farkındalık yaratmak için çeşitli eğitim ve seminerler verildiğini anlatan Kadıoğlu, merkez ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü törende yaptığı konuşmada; kentte yaşayan tüm kadınların kent yaşamının ve toplumun gelişimine önemli kaktı yaptığına vurgu yaparak, “Şehirler sadece binalardan ibaret değildir, şehirler aynı zamanda insanlardan ibarettir, insanların varlıkları şehirleri güzelleştirir. Güzel insanlar , şehirlerle özdeşleştiği zaman şehirler daha da güzel olur”diye konuştu. Girne Belediyesi olarak, kentte farklı alanda önemli çalışmalar yaparak çalışma ve toplumsal yaşama değer katan emekçi kadınları onurlandırmak,onların varlıkları , emekleri ve yaptığı çalışmaların toplum tarafından farkındalığına vurgu yapmak amacıyla, bu yıl 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününde,ilk adımı atarak, şehire çalışmalarıyla emeğiyle değer katan,kadınlara , “kentin güçlü kadınları” ödüllerini verdiklerini dile getirdi. Kentin Güçlü Kadınları ödüllerinin kent için bir ilk olduğunu ve 1976’dan sonra bu konuda bir ilke imza atmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Güngördü, bu fikrin ortaya çıkmasına emek koyan herkese teşekkür etti.

Kentin Güçlü kadınları ödüllerinin geleneksel hale getirilerek, kente çalışmalarıyla değer katan kadınların onure edilmeye devam edileceğini söyleyen Güngördü, üreten, ayakları üzerinde duran, güçlü kadınların kentin aydınlık yüzleri olduğuna işaret ederek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü anısına düzenlenen ödül töreninde, ödül alan 22 emekçi kadını kutladı. Konuşmaların ardından, Girne Belediyesinin bu yıl ilk kez düzenlediği “Kentin Güçlü Kadınları”ödüllerini almaya hak kazanan 22 emekçi kadının özgeçmişleri okunarak, ödülleri verildi. Duygusal anların yaşandığı ödül töreninde Ayten Berkalp, Aydın Cümbezli, Canan Aksoy, Ferdiye Menteş, Hatice Bittaci, Huriye Altinör, Hülya Dereboylu, İlknur Kanbur, Münevver Tuna, Neşe Anibal, Nisa İmamoğlu, Oya Kutsal, Özlem Tüylüoğlu, Pelin Özyalçin, Pelin Ayder, Pervin Üstünsoy, Peyman Erginel, Remziye Şahin, Sevgül Yanaroğlu, Şerife Eminağa,Zekiye Paşa, Zerrin Gürler, KENTİN Güçlü Kadınları ödüllerini aldı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, 10-12 Mart 2020 tarihlerinde saat 20:00’de Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda Dramatik Sahne Sanatları, Cem Düzova’nın yazdığı, Nazif Uslu’nun yönetmenliğini yaptığı “Kadın” oyunu sahneye konacak.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ “KENTİN GÜÇLÜ KADINLARI ÖDÜL TÖRENİ” DÜZENLİYOR

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.