Girne Belediyesi işbirliği protokolü imzaladı

Girne Belediyesi işbirliği protokolü imzaladı

Girne Belediyesi, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile Kıbrıs Türk Sıhhi Tesisatçılar Birliği arasında İş Birliği Protokolü imzalandı.

Girne Belediyesi, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) ile Kıbrıs Türk Sıhhi Tesisatçılar Birliği (KTSTB) arasında İş Birliği Protokolü, 20 Aralık 2016 tarihinde Girne Belediyesi Leymosun Kültür Evinde imzalandı. İşbirliği protokolü ile; Girne Belediyesi sınırlarındaki tüm yapı ve binalarda, sıhhi tesisat ve mekanik alanlar, temiz ve atık su boru tesisatı, vitrifiye , makine ve cihazların, arıtma ünitesi, ısıtma –soğutma, basınçlı hava kompesör sistemleri, yangın tesisatı, güneş enerjisi ile çalışan ısıtma sistemlerinin montaj, bakım ve onarımın işlerini yeni bir düzene sokularak denetlenmesi, gelişigüzel ve korsan uygulamaların bertaraf edilmesi, kayıt dışı uygulamaların denetim altına alınması, vergi ve gelir kayıplarının önüne geçilmesi, kalite ve standartların sağlanması, mekanik ve sıhhi tesisat alanının izlenebilirliğinin sağlanması ve sektörün güçlü bir hale getirilmesi amaçlanıyor.

Protokol neleri içeriyor
Protokolle birlikte, Girne Belediyesi, sıhhi tesisat ve mekanik amaçlı iş yapmak isteyen kişi ve kuruluşlardan işyeri izni veya meslek izni isteyecek ayrıca protokolle,Girne Belediyesi tarafından binaların ruhsatlandırılması aşamasında ilgili binanın sıhhi tesisat ve mekanik işlerini kimin yapacağı ile ilgili bildirimin mal sahibi veya müteahhit firma tarafından bildirilmesi, işleri yapacak olan gerçek ve/veya tüzel kişinin, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile Kıbrıs Türk Sıhhi Tesisatçılar Birliği’ne kayıtlı olması koşulu da aranacak. İnşaatı yapılacak olan binanın finali aşamasında binaya takılacak olan su sayacı için final approval tevdi edilebilmesi için bu formda beyan edilenlere aynen uyulması, sıhhı tesisat ve mekanik alanı ilgilendiren işlerin KTEZO ile KTSTB’ne kayıtlı ehil bir tesisatçı tarafından yerine getirilmiş olması şartı da aranacak. Protokol gereği yapılacak olan işlerin denetlenmesi ise, Girne Belediyesi Su İşleri Birimi ve KTEZO tarafından yapılacak.

Güngördü: Denetim sağlanacak kalite artacak
Protokol imza töreninde konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne’nin 2014’ten beri ülkede yatırım ve yapılaşmanın en fazla yapıldığı bölge olduğuna dikkat çekerek, yapılarda denetim ve kalitenin büyük önem taşıdığını söyledi. Nidai Güngördü, özellikle inşaat alanında yapılan işlerde denetimin sağlanması ve yaşanan sıkıntıların aşılması için adım attıklarını ifade etti. KTEZO ile KTSTB ile yapılacak işbirliğinin kaçakların önlenmesi, yapılan işlere kalite ve denetim gelmesi, merdivenaltı mesleklerin bertaraf edilmesi, suyun her haneye eşit dağıtılmasına kadar birçok konuya katkı sağlayacağına dikkat çeken Güngördü, bu işbirliğinin kente önemli fayda sağlayacağını kaydetti. Güngördü, protokolün 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini belirterek, işbirliğinin diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Kanber: İş yapanlar kayıt altına alınacak
KTEZO Başkanı Mahmut Kanber ise protokolün amaçları hakkında bilgi vererek,ülkede mesleklerin tanımlanmamış olmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşandığını ifade etti.
Mahmut Kamber, kaçak işgücünün en yoğun olduğu alanın inşaat sektörü olduğunu anlatarak, sektöre hizmet veren meslek gruplarını kayıt altına almak için çalışma yaptıklarını ifade etti. Kamber, ülke genelinde her sektörün, yerel yönetimler tarafından planlanmasının büyük önem taşıdığına vurgu yapan Kanber, bu protokolle, sıhhi tesisat ve mekanik alanında tüketiciye kaliteli hizmet verileceğini belirtti.

Ardıç: Kaliteli işler yapılacak
Kıbrıs Türk Sıhhi Tesisatçılar Birliği Başkanı Mehmet Ali Ardıç, meslek gruplarına destek veren Girne Belediyesi’ne teşekkür ederek, yapılan protokolle, kentte sıhhi tesisat ve mekanik konusunda daha kaliteli hizmetlerin ortaya çıkacağını dile getirdi.

Önceki Haber SEMİH SANCAR CADDESİ’NDE ASFALT ÇALIŞMASI

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.