Esaretten Özgürlüğe Girne’de sahnelenecek

Esaretten Özgürlüğe Girne’de sahnelenecek

8’nci Girne Kültür ve Sanat Günleri kapsamında “Esaretten Özgürlüğe” isimli tiyatro oyunu yarın akşam Girne Amfi Tiyatroda sahnelenecek.

Girne Belediyesi tarafından 8’ncisi düzenlenen Girne Kültür ve Sanat Günleri kapsamında, Tiyatro AŞHK  tarafından sahnelenecek “Esaretten Özgürlüğe” isimli tiyatro oyunuyla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde yapılan basın toplantısına Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Tiyatro oyuncusu Hüseyin Köroğlu ve Şenay Saçbüker ile Piyano Sanatçısı Yılım Ceceloğlu katılarak, birer konuşma yaptı. Mustafa Kemal Atatürk ve Türk halkının Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma aşamasında verdikleri mücadelenin anlatıldığı oyun, yarın akşam saat 21:00’da Girne Amfi Tiyatro’da sahnelenecek.

 

Güngördü: Festival programı önümüzdeki günlerde açıklanacak

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü toplantıda yaptığı konuşmada, Girne Kültür ve Sanat Günleri’nin ikinci etkinlik olan tiyatro oyunu ile devam edeceğini belirterek, tiyatro etkinliğini Kıbrıslı bir sanatçıyla yapmanın ve izleyicilerle buluşturmanın önemine dikkat çekti.

Nidai Güngördü, yerel yönetimler seçimi nedeniyle kesintiye uğrayan Girne Kültür ve Sanat Günleri’nin Ekim ayına kadar süreceğini ve programın önümüzdeki günlerde açıklanacağını kaydetti.

 

Köroğlu: Sanatla ülkemizi tanıtabiliriz

Tiyatro AŞHK’ın kurucusu ve sanat yönetmeni Hüseyin Köroğlu da, Girne Kültür ve Sanat Günleri’nde “Kanatsız Güvercinler” isimli tiyatro oyununun ardından “Esaretten Özgürlüğe” isimli ikinci oyunla izleyicinin karşısına çıkacağını hatırlattı. Hüseyin Köroğlu, oyunda şarkılar, türküler ve askerlerin yazdığı mektuplar olduğunu belirterek, oyunda ayrıca Kıbrıslı Türklerin Kurtuluş Savaşında nasıl görev aldığının anlatıldığını ifade etti. Mağusadaki dünyaca ünlü Tiyatro oyununun yapıldığı Otello Kalesi’nin bir KKTC kuracak kadar önemli olduğuna işaret eden Köroğlu, sanatın büyülü gücünü kullanarak, ülkenin tanıtılabileceğini kaydetti.

 

Saçbüker: Tiyatro AŞHK iki ülke arasında köprü oldu

Tiyatro AŞHK’ın kurucusu Şenay Saçbüker ise 6 yıl önce ilk kez KKTC’de ardından Türkiye’de kurulan Tiyatro AŞHK’ın iki ülke arasında karşılıklı kültür alışverişi yapılan bir köprü görevi üstlendiğini söyledi. Şenay Saçbüker, Türkiye Cumhuriyetinin hangi koşullarda kurulduğunu anlatan tiyatro oyununu herkesin izlemesini tavsiye etti.

 

Ceceloğlu: Duygularımı piyano çalarak anlatacağım

Tiyatro oyununa piyano çalarak eşlik edecek Yılım Ceceloğlu da, cumhuriyet kadını olarak böyle bir tiyatro oyununda görev almanın kendisini gururlandırdığına işaret ederek, duygularını parmaklarıyla anlatacağına vurgu yaptı.

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Yağmursuyu ızgaraları temizleniyor

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.