Doğanköy Alıç Festivali başladı

Doğanköy Alıç Festivali başladı

Girne Belediyesi ile  Doğanköy Muhtarlığı işbirliğinde geleneksel olarak düzenlenen Doğanköy Alıç Festivali’nin 6’ncısı, bugün (4 Kasım 2017) köy meydanında açılış konuşmalarıyla başladı. İki gün sürecek festivalde, alıç, alıç ürünleri ve el sanatlarının satışı yapılacak. Stantlar, 12.00-18.30 saatleri arasında açık olacak. Dans gösterilerinin yer alacağı festivalde müzik dinletileri ve konserler yer alacak.

 

Bedel: Çevre bilinci ülkeye yayılmalı

Festivalin açılışında konuşan Doğanköy Muhtarı Niyazi Bedel, Temiz Düşün, Temiz Sokaklar Projesi kapsamında Doğanköy’ü pilot bölge seçerek, Doğanköy Çocuk Parkı’nda çiçeklendirme ve çevre konusunda farkındalık çalışması yapan Cumhurbaşkanlığı’na teşekkür etti. Niyazi Bedel, çevre bilinci konusunda yapılan çalışmanın tüm ülkeye yayılmasını diledi.

 

Güngördü: Çevre konusunda duyarlı olunmalı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise alıç konusunda farkındalık yaratmak ve tanıtımını yapmak amacıyla 6 yıl önce başlatılan Doğanköy Alıç Festivali’nin önemine dikkat çekti. Nidai Güngördü, başta alıç ağacı olmak üzere tüm ağaçları koruyup vatandaşa doğa, çevre ve hayvan sevgisi aşılanması gerektiğine vurgu yaptı. Güngördü, Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Temiz Düşün, Temiz Olsun kampanyası kapsamında daha önce Girne Bölgesi’ndeki 4 belediyenin karayolları sorumluluğundaki yollarda temizlik yaptığını hatırlattı. Güngördü, Doğanköy Çocuk Parkı’nın Cumhurbaşkanlığı katkılarıyla çiçeklendirildiğini belirterek, emeği geçenlere teşekür etti. Herkesi temizlik ve çevre bilinci konusunda duyarlı olmaya davet eden Güngördü, “Ağacın ve hayvanın sevgisi hiçbirzaman yüreğinizden eksik olmasın”dedi.

 

Farkındalık etkinliği yapıldı

Cumhurbaşkanlığı Temiz Düşün Temiz Sokaklar Projesi kapsamında Doğanköy Çocuk Parkı’nda çiçeklendirme çalışması gerçekleştirildi ve çevreye duyarlılığı artırmak için Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın eşi Meral Akıncı’nın da katıldığı Drama Derneği tarafından farkındalık çalışması yapıldı. Park ve etrafından toplanan çöpler; cam, plastik ve kağıt diye ayrıştırılarak çöp kutularına atıldı.

 

Festival programı

Festivalde Pazar günü saat 13.00’te müzik dinletisi ve etkinliklerin başlaması, 13.30’da Çatalköy Belediyesi Halk Dansları Topluluğu halk dansları gösterisi, 14.00’te DJ Kuzey Tarık ve dans grubu gösterisi, 15:00’te The Healers konseri ve 16.45’te Niyal Öztürk konseri yer alacak.

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber GİRNE BELEDİYESİ HAYVAN BARINAĞI VE REHABİLİTASYON MERKEZİ’NİN AÇILIŞI 7 KASIM’DA GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.