CORONA VİRÜSE KARŞI GİRNE’DE HİJYEN ÖNLEMLERİ DEVAM EDİYOR…

CORONA VİRÜSE KARŞI GİRNE’DE HİJYEN ÖNLEMLERİ DEVAM EDİYOR…

Covid-19 olarak da tanımlanan yeni Corona virüs salgını ile mücadele programı çerçevesinde Girne Belediyesi tarafından yoğun bir çalışma başlatılmıştır.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; bu hassas sürecin başarıyla atlatılabilmesi için halkımızın ve hizmeti zaruri olarak devam etmek durumunda olan kurumların da işbirliğinin esas olduğunu vurguladı.

Güngördü “Ülkemiz genelini etkisi altına alan Corona virüs (Covid-19) salgınını önlemek için ülke genelinde alınan önlemler çerçevesinde Girne Belediyesi olarak günlük hayatın elzem hizmetlerinin aksamadan devamı için ilgili ekiplerle yoğun çalışmalara devam edilmektedir. Bakanlar Kurulu’nun bu süreç içerisinde aldığı karar doğrultusunda, zaruri durumlar harici sokağa çıkılmaması gerekmektedir” dedi.

Girne Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Bölümünden yapılan açıklamada ; Kamusal alanlarda; Belediye Sağlık Ekiplerimizin dezenfektan uygulama çalışmaları yoğun şekilde devam etmektedir.

Özellikle Girne Turizm Limanı’ndan giriş yapan kamyonlar, araçlar ve muhaceret binasının giriş kısımları belli aralıklarla dezenfektan ilaçlarla dezenfekte edilmektedir. Bunun yanında, çarşı içinde bankamatikler, halka açık olan tuvaletler de rutin dezenfeksiyon programı içerisindedir.

Bu süreçte kısıtlı şekilde hizmet vermekte olan Girne Belediye Hizmet binamızın da dezenfeksiyonu sağlanmakta ve kontrollü şekilde sosyal mesafe sınırı konulacak şekilde yönlendirme yapılmaktadır.
Hizmet akışı devam eden Polis Genel Müdürlüğü ve Kaymakamlık gibi kamu binalarının dezenfeksiyonu da sağlanmaktadır.

BİREYLER KİŞİSEL HİJYENİNE ÖNEM GÖSTERMELİ

Yapılan dezenfeksiyon uygulamasının; anlık bir uygulama olduğu için uzun süre koruyucu olmadığını; insan akışı oldukça steril şekilde kalmayacağının bilinmesi ve bireylerin kişisel hijyenine önem göstermeleri çok daha büyük bir önem arz etmektedir. Bireyler arasındaki sosyal mesafenin en az 1 metreye sınırlandırılması, elleri yıkamadan yüze, buruna ve gözlere temasından sakınılması gerekmektedir. Ellerin hijyenini sağlamak için, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayarak bu imkan yoksa da el dezenfektanları uygulayarak önem alınmalıdır.

İŞLETMELER KENDİ ÖNLEMLERİNİ ALMALIDIRLAR

Girne Belediyesi tarafından kamusal alanlardaki hijyen önlemleri alınırken; kent genelinde hizmeti devam eden kurumsal alanlarda da işletmeler kendi önlemlerini almalıdırlar :

Kurumsal yerlerde, zemin dahil olmak üzere, insanların temas ettiği kapı kolları, sandalye kenarları, tezgah üzerleri vb genel yüzeylerin temizliği ve hijyeni özenle yerine getirilmelidir.

Yüzeylerin hijyenini sağlamada;Klor bazlı (Çamaşır suyu, domestos vb gibi) veya Antiseptik özellikli ( dettol, sanitol vb gibi) kimyasal ilaçlar kullanılmalıdır. Kapalı ortamların düzenli havalandırılması sağlanmalıdır.
El hijyeni için minimum %70 içeriğindeki alkol bazlı dezenfektanlar veya antiseptik özellikteki solusyonlar kullanılmalıdır.

Önceki Haber Covid-19 salgınıyla mücadelede alınan tedbirler

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.