Çam kese böceği ile biyolojik mücadele

Çam kese böceği ile biyolojik mücadele

Girne Belediyesi halk ve hayvan sağlığını korumak için çam kese böceğine savaş açtı.

Çam kese böceği ile biyolojik mücadele

Girne Belediyesi, ada genelinde yaygın bir sıkıntı olan çam kese böceğini kontrol altına alarak halk ve hayvan sağlığını korumak amacıyla, okul bahçeleri ve barınak başta olmak üzere Girne’deki birçok alanda biyolojik çam kese böceği mücadelesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Girne Belediyesi Sağlık Birimi ile Park ve Bahçeler Birimi yetkilileri, çalışma hakkında detaylı bilgi verdi.

EN RİSKLİ BÖLGELER OKUL BAHÇELERİ, PARK ALANLARI VE HAYVAN BARINAĞI…

Girne Belediyesi Sağlık Birimi ile Park ve Bahçeler Birimi yetkilileri, çocukların ve hayvanların sağlığını korumak için en riskli alanlar olan okullar ve barınak başta olmak üzere, koruluklar ve parkların da dahil olduğu alanlarda biyolojik mücadele gerçekleştirildiğini belirtti.

Mücadele programının etkili olabilmesi için biyolojik ürünü uygun damlacıklara ayıran ve ağacın her tarafına yeterli miktarda ürünün ulaşmasını sağlayan özel ekipman kullanıldığı kaydedildi.

Bu kapsamda okullar, köpek barınağı, parklar ve koruluklar gibi Girne’nin yeşil alanlarında iki günlük bir program ile biyolojik mücadele gerçekleştirildiği ve yeşil alanların korunduğu vurgulandı.

MÜCADELE YAPILMAZSA HALK VE HAYVANLARIN SAĞLIĞI RİSK ALTINA GİRER

Çam kese böceği ile mücadele gerçekleştirilmediği takdirde çam ağaçlarının çok ciddi hasar gördüğünü kaydeden birim yetkilileri; ağaçların geri dönüşümü olmayacak şekilde kuruyabildiğine dikkat çekti.

Yine çam kese böceklerinin insanlarda alerjik reaksiyonlar gösterebildiğini de sözlerine ekleyen yetkililer, bu alerjik reaksiyonların özellikle çocuklarda ve alerjik insanlarda daha ciddi seyredebildiğine dikkat çekerken; bu riskli durumu önlemenin en doğru yolunun biyolojik mücadele programı gerçekleştirmek olduğunun altını çizdi.

Bunun yanında özellikle köpekler için çam kese böceği yüksek tehlike arz ettiğine vurgu yapan yetkililer, köpeklerde ciddi dil nekrozları oluşabildiğini ve bu riskler fark edilmediğinde ölümle sonuçlanabildiğini vurguladı. Belediye yetkilileri bu nedenle de barınakta yapılan uygulamanın oldukça önem kazandığını kaydetti.

DOĞA VE İNSAN SAĞLIĞI İÇİN EKOLOJİK UYGULAMALAR

Belediye yetkilileri yapılan uygulamanın halk sağlığını ve ağaçların sağlığını korumak üzere yapıldığını, bu nedenle de insanlara ve doğaya zarar verecek uygulamalar yerine çevreyle ilgili mücadeleye imkan tanıyan biyolojik ürün ile mücadele gerçekleştirildiğini belirtti.

Önceki Haber ŞENKUL: “GÜNE UYGUN FİNANS YÖNETİMİ İLE KAYNAK YARATMAK…”

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.