Bellapais Kabristan Parkı Düzenlenen Törenle Açıldı

Bellapais Kabristan Parkı Düzenlenen Törenle Açıldı

Girne Belediyesi Ve Beylerbeyi Muhtarlığı Katkılarıyla, Erbil Arkın Ve Arkın Grup Tarafından Hayata Geçirilen Bellapais Kabristan Parkı Düzenlenen Törenle Açıldı. 

Beylerbeyi köyünün doğusunda yer alan ve yıllardır atıl durumda olan  mezarlık, Arkın Grup önderliğinde, Girne Belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı  işbirliğinde restore edildi.

5 bin metrekarelik alana yayılan Bellapais Kabristan Parkı, Müslüman, Ortodoks, uluslararası vatandaşlar ve kimsesizler  bölümlerinden  oluşan, yaklaşık 300  mezar kapasitesiyle yeniden düzenlendi.

Söz konusu alanda yer alan ve yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olan  şapel  restore edilirken, şapele ek  olarak  dinlenme odası, mezar çevrelerinde dinlenme yerleri, vatandaşların oturabileceği banklar, engellilerin de kullanımına uygun  yürüyüş yolu, tuvaletler, abdest alma alanları, cenaze namazlarının da kılınacağı üzeri kapalı pergola yapılırken, peyzaj düzenlemesi de yapıldı.

Açılışta konuşan  Arkın Grup Yönetim Kurulu başkanı Erbil Arkın, yıllar önce Kıbrıs’ın dört bir yanından gelerek Bellapais köyüne  yerleşen insanların, aile büyüklerini  defnedeceği bir mezarlık alanlarının bulunmadığını anımsatarak,  projeyle bir ihtiyacın karşılandığını dile getirdi.

Bellapais’de  yaşayanların geçmişlerinin geleceklerinin ve köklerinin bu köyde olduğunu hissetmeleri, burayı  yurt olarak benimseyebilmeleri açısından  projenin farklı bir anlam ifade ettiğini dile getiren Erbil Arkın, projenin hayat bulmasına emek veren herkese teşekkür etti.

Bölgede yıllardır atıl durumda olan Rum Mezarlığının  restore ederek, tüm bölge halkının kullanımına açtıklarını kaydeden Arkın, burada mezarlık alanı dışında, vatandaşların oturup kitaplarını okuyabilecekleri, çocukların  oyun oynayabilecekleri alanların da düzenlendiğini  söyleyerek proje hakkında teknik bilgi verdi.

Beylerbeyi Muhtarı  Niyazi Engin, söz konusu alanın 80’li yıllardan beri  kabristanlık olarak düzenlenmesi  amacıyla  köye tahsis edildiğini ancak o günden bu güne hiçbir adım atılmadığını  ifade etti.

Beylerbeyi Köyünde, bir kabristanlığın bulunmayışının büyük bir eksiklik olduğunu  anımsatan Engin, köyün bu ihtiyacının giderilmesine katkı sağlayan Arkın Grup ve Girne Belediyesine  teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de, projenin belediyeler, özel sektör, iş insanları ve bölge halkının işbirliğinde güzle işlere imza atılacağının göstergesi olduğunu belirterek, projenin hayat bulmasına emek koyan herkese teşekkür etti.

Söz konusu kabristan alanında, Müslümanlar, Ortodokslar, uluslararası diğer dinlere mensup vatandaşlar ve kimsesizler için bölümler yer aldığını anımsatan Güngördü, bunun Akdeniz’de bir ada ülkesi olan ve tarih boyunca birçok medeniyet ve farklı kültüre ev sahipliği yapan,  Kıbrıs’ta hoşgörü, farklı kültürler dinler ve renklerin bir arada var olmaya devam edeceğinin mesajının verildiğini  ifade etti.

Konuşmaların ardından, Erbil Arkın’a Girne belediyesi ve Beylerbeyi Muhtarlığı tarafından teşekkür plaketleri sunuldu.

Tören, etkinliğe  katılanların Kabristan Parkı gezmesiyle sona erdi.

Önceki Haber GİRNE’YE YENİ ÇÖP ARAÇLARI KAZANDIRILDI

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.