Ali Nesim kabri başında düzenlenen törenle anıldı

Ali Nesim kabri başında düzenlenen törenle anıldı

Ali Nesim kabri başında düzenlenen törenle anıldı

Araştırmacı yazar Ali Nesim, 10’uncu ölüm yıldönümü nedeniyle Zeytinlik Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma töreniyle anıldı. Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden birisi olan, uzun yıllar Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği’nin Başkanlığını yapan ve 10 Mayıs 2014 tarihinde vefat eden Ali Nesim, kabri başında anıldı.

Ali Nesim’in 10’uncu ölüm yıldönümü nedeni ile düzenlenen anma törenine Girne Belediyesi Müdürü Hüseyin Köle, Zeytinlik Muhtarı Hatice Aydın, Merhum Ali Nesim’in eşi Tülay Nesimoğlu ve oğlu Tayfun Nesimoğlu, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur ile sevenleri katıldı.

KÖLE: “TARİHİMİZDE ÖNEMLİ BİR YERİ VAR”

Ölümünün 10’uncu yıl dönümünde Ali Nesim’i saygı ve özlemle andıklarını dile getiren Girne Belediyesi Müdürü Hüseyin Köle, tarihimizde önemli yeri olan ve toplumumuz içerisinden çıkan bu kadar kıymetli bir isim olan Ali Nesim’i saygı ile andıklarını tekrarladı.

NESİMOĞLU: “ESERLERİ VE SEVDİKLERİ SAYESİNDE HALEN YAŞATILIYOR”

Ali Nesim’in 10’uncu ölüm yılı nedeni ile gerçekleşen törene katılan herkese teşekkür eden Tayfun Nesimoğlu, babasının eserlerinin halen yaşadığını ve sevdiklerinin de sayesinde halen yaşatıldığını dile getirdi. Ali Nesim’in ‘Şahmaran’ isimli kitabının da ‘storytel’ uygulamasından, Osman Alkaş’ın sesinden dinlenebileceğini de duyurdu.

ÖZNUR: “ŞAHMARAN KİTABINA İNTERNETTEN ULAŞILABİLECEK”

Kıbrıs Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Ali Nesim’in ölümünün 10’uncu yılında kabri başında anma törenine katılan Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanı Şevket Öznur, yazar Ali Nesim’in, birlikte kitap çıkardığı, aynı odada yıllarca çalıştığını ve kendisine babalık yaptığını dile getirdi. Ölümünün 10’uncu yılına özel yaptıkları çalışma da ise Ali Nesim’in ‘Şahmaran’ isimli kitabını internetten herkese ulaştırmak için ‘storytel’ uygulamasında bugün itibari ile ulaşabileceğini de konuşmasına ekledi.

AYDIN: “SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ”

Ali Nesim’in anısına gerçekleştirilen anma törenine katılan Zeytinlik Muhtarı Hatice Aydın, Ali Nesim’in yine sevenlerini bir araya topladığını dile getirdi. Ali Nesim’i saygı ve özlemle andıklarını, Zeytinlik Köyü için büyük bir değer taşıdığını ve onun sayesinde köylerini daha da çok sevdiklerini söyledi.

ALİ NESİM KİMDİR?

10 Ocak 1941’de Zeytinlik (Templos) köyünde doğan Ali Nesim Nesimoğlu, Kıbrıs Türk edebiyatının önemli isimlerinden biriydi. Lefkoşa Türk Lisesi’nden sonra Ankara Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde Sosyoloji ve Felsefe Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Müdürlüğü de yapan Ali Nesim; edebiyat, toplumsal konular ve Kıbrıs Türk insanı konularındaki araştırma-incelemeleri ile tanınıyordu. Nesim, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği Başkanlığı da yaptı. Nesim, zeytin sevgisiyle ilgili son kitabı “Bir Zeytin Ağacının Feryadı”nın önsözünde “Bu kitapta en iyi dostlarım bildiğim ağaçların trajik öyküsünü anlatmaya çalıştım ve bunu kaçınılmaz bir görev olarak bildim” ifadelerine yer vermişti.

Önceki Haber Shakespeare’in Hayaleti’ oyununa Türkiye’den davet

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.