Zeytin Festivali Cuma günü başlıyor

Zeytin Festivali Cuma günü başlıyor

Girne Belediyesi’nin Zeytinlikte düzenlediği 15.Girne Zeytin Festivali, 7-11 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Girne Belediyesi, 7-11 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 15’nci Zeytin Festivali ile ilgili bugün saat 09:30’da bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, Zeytinlik Muhtar Vekili Ahmet Esenboğa ve belediye çalışanları katıldı. Festival programının açıklandığı toplantıda ayrıca Zeytinlikte yapılan yatırımlar hakkında bilgi verildi. Festivale kardeş şehir olunan Eskişehir Büyük Şehir Belediyesi’nin yanı sıra Türkiye’den yaklaşık 10 belediyeden başkan ve temsilciler, Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışmasında dereceye girenler ve taş heykel sanatçılarının katılması bekleniyor.

 

Güngördü: Zeytinlikteki yatırımların açılışı yapılacak

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü basın toplantısındaki konuşmasında, Zeytinlik Köyü’nde Girne Belediyesi tarafından yapılan yatırımlar hakkında bilgi vererek, Zeytin Festivali’nde açılışların yapılacağını söyledi. Nidai Güngördü, festival alanı olan Ali Nesim Meydanı ve köy yollarının yeniden düzenlenerek parkeyle kaplandığını belirtti. Güngördü,  Zeytinlik Muhtarlığı arkasındaki Eski Osmanlı Evi’nin, belediye tarafından satın alınıp  köyevine dönüştürüldüğünü söyledi. Köyün Girne ve Karaoğlanoğlu ile kaldırım bağlantılarının yapıldığını anlatan Güngördü, köprü ve mezarlık duvarının yeniden inşaa edildiğini ayrıca köy yolunun asfaltlandığını kaydetti.

 

“Zeytin konusunda farkındalık yaratıldı”

Nidai Güngördü, zeytin ve yan ürünleri yanında Girne’nin turistik tanıtımını yapma amacıyla düzenlemekte oldukları zeytin festivalinin bu yıl 15’sini gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, organizasyonun ülke genelinde önemli bir etkinlik haline geldiğini söyledi. Kuzey Kıbrıs’ta bir dönem yapılaşmaya bağlı olarak zeytin ağaçlarının katledildiğine dikkat çeken Güngördü, festival kapsamında seminerlerin düzenlenmesiyle ağaçların korunması hakkında farkındalık yaratıldığını kaydetti. Festival programı hakkında da bilgi veren Güngördü, çeşitli kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklerin yer alacağı festival kapsamında bu yıl “Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışması’na” 70 ülkeden sanatçının 900’ün üzerinde eser gönderdiğini sözlerine ekledi.

 

Festival Programı

  1. Girne Zeytin Festivali, 7 Ekim Cuma günü saat 17:30’de Ramadan Cemil Meydanı’ndan Atatürk Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başlayacak. Saat 19:00’da Zeytinlik Köyü Festival Alanında açılış konuşmaları yapılacak, tütsü yakılacak ve stantlar gezilecek.

İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları gösterisiyle sürecek festivalde daha sonra Latino Turco ve Ebru Aydın konser verecek.

 

8 Ekim Cumartesi

09:00’da Girne Belediyesi ‘Zeytin’ Tenis Turnuva Karşılaşmaları, 17:00’da Ödüllü  Bilardo Turnuvası, 18:00’da Uygulamalı Karikatür Atölye Çalışması, 19:00’da Ağır Adımlar Kültür- Sanat Derneği Halk Dansları Gösterisi, 19:15’te Phoenix Line Dance Club Dans Gösterisi, 19:30’da Tetra Konseri, 19:45’te İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Topluluğu ve 20:30’da Grup Arabent konseri yer alacak.

 

9 Ekim Pazar

09:00’da Avcılık-Atıcılık- Atış Turnuvası, Girne Belediyesi  ‘Zeytin ‘Tenis

Turnuvası Karşılaşmaları, 17:00’da Ödüllü  Bilardo Turnuvası, 15:30’da Zeytinli  ve  Zeytinyağlılar Yemek Yarışması, 15:00-17:00’da Çocuk Etkinlikleri, 17:00’da Girne Avcılık-Atıcılık Kulübü Atış Turnuvası Ödül Töreni, 17:30’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 18:00’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Halk Dansları Gösterisi, 18:15’te Özde Özdoğdu& Dans Fit Modern Dans Gösterisi, 18:30’da Zeytinli ve Zeytinyağlılar Yemek Yarışması Sonuçlarının Açıklanması, 18:45’te Zeytin Karikatürleri Yarışması Ödül Töreni, 19:15’te Lefkoşa Belediye Orkestrası Konseri Latin Orkestrası, 20:30’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve 21:00’da Lütfiye Özipek konseri var.

 

10 Ekim Pazartesi

09:00’da Girne Belediyesi  ‘Zeytin’ Tenis Turnuva Karşılaşmaları, 18:00’da Zeytin Konulu Sunum, 19:00’da Hasan Günyüz müzik dinletisi, “Ali Nesim” Anısına Şair ve Yazarların Zeytinlik Buluşması, 20:00’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Gösterisi ve 21:00’da Niyal Öztürk & Band konseri yer alacak.

 

11 Ekim Salı

09:00’da Girne Belediyesi Zeytin Turnuvası Final Karşılaşmaları, 19:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 19:15’te Grup Ezgi Konseri, 20:30’da Girne Belediyesi  ‘Zeytin’ Tenis Turnuvası Ödül Töreni, 20:45’te Bilardo Turnuvası Ödül Töreni, 21:00’da Friends Liners Dancer Modern Dans Gösterisi ve 21:10’da Sos Final Konseri yapacak.

 

 

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Önceki Haber Girne’de uluslararsı konferans yapılacak

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.