11. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASINA ESER KABULÜ BAŞLADI

11. ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASINA ESER KABULÜ BAŞLADI

Girne Belediyesi İle Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin, 21. Zeytin Festivali – Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği 2022 Çerçevesinde Geleneksel Olarak Gerçekleştirecekleri 11. Uluslararası Karikatür Yarışmasına Eser Kabulü Başladı

2007 yılından itibaren düzenlenmeye başlanan uluslararası karikatür yarışmasına bugüne dek Dünya’nın 6 kıtasındaki 95 ülkesinden 3.106 karikatürcü toplam 6.772 eser ile katıldı. 50’den fazla karikatür sanatçısı, Girne şehrinde, Uluslararası Seçici Kurul Üyesi olarak görev yaptı. Uluslararası Karikatür Yarışması ve Altın Zeytin Mizah Hizmet Ödülleri törenlerinde 70’ten fazla yabancı ve yerli çizer – sanatçı ağırlandı.

Bu çerçevede Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışmasına gönderilen, derece alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürler kitaplaştırıldı. 2008 yılından 2020 yılına kadar toplam 10 karikatür albümü yayınlanmıştır.

2008 – 2021 yılları arasında, Girne şehri ile Zeytinlik köyünde eş zamanlı olarak 22, Türkiye’de 3, Bulgaristan’ın Gabrovo ve Kosova’nın Priştine kentlerinde 1’er kez Uluslararası Zeytin Karikatürleri Sergisi gerçekleştirildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü;

Girne Belediyesi’nin Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği ile birlikte her yıl Zeytin Festivali kapsamında düzenlediği ‘ Uluslararası Zeytin Mizah Şenliği ve Uluslararası Karikatür Yarışması’  artık pek çok ülkenin sanat çevrelerince bilinir ve önemli bir yarışma olarak tanınır hale gelmiştir.

Karikatür sanatı ile ilgilenen sanatçıların yakından takip ettiği yarışma ile ilgili çok olumlu görüşler bizlerle paylaşılmaktadır.

Son iki yıldır yaşadığımız Covid- 19 Pandemisine rağmen,  bu bağlamda yoğun çabalarımızla yarışmanın devamlılığını sağlanmış, zor koşullar olmasına karşın, sanatın birleştirici, iyileştirici ve sınır tanımayan gücüyle yarışma her geçen yıl gelişmekte, adından söz ettirmektedir.

Hoşgörü sevgi ve Barış’ın gelişmesine büyük katkısı olacağına inandığım yarışmaya eser gönderecek olan tüm çizerlere şimdiden başarılar diler, sanatın ve üretimin bizlere katacağı imkanlarla, daha sağlıklı ve sanat dolu günlerde görüşmek dileğiyle herkese saygılar sunarım.

  1. Uluslararası Karikatür Yarışmasının şartları şöyle: Yarışma, – din, dil, ırk ayrımı yapılmaksızın – 18 yaş üstü amatör veya profesyonel tüm Dünya karikatürcülerine veya karikatür çizebilen herkese açıktır.

Konular: A) Zeytin, Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri vd.

  1. B) Serbest Konu (Herhangi bir konu çizilebilir)

Yarışmaya gönderilecek eserler karikatür tarzında olmalıdır. Resim veya illüstrasyon tarzındaki eserler kabul edilmez. Karikatürler yazısız olmalıdır.

Yarışmaya gönderilecek eserler orijinal olacaktır. Ölçü: A4 veya A3. Siyah – beyaz veya renkli. Her katılımcı isim, soy isim, adres, telefon, e-posta adresini karikatürün arkasına yazacak; fotoğraf ve kısa özgeçmiş gönderecektir.

Yarışmaya her dalda (Zeytin veya Serbest) en çok ikişer eser ile katılmak mümkündür (2 x 2 = 4)

Eserler en geç 30 NİSAN 2022 tarihine dek  “11. Uluslararası Karikatür Yarışması, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, Posta Kutusu: 455 Lefkoşa – Kuzey Kıbrıs” adrese gönderilmiş olmalıdır.

Ödüller: Büyük Ödül, 15.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli + Diploma.

Zeytin konulu bölüm: Birincilik Ödülü, 5.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli + Girne Belediyesi Ödülü;

İkincilik Ödülü, Gümüş Zeytin Heykeli + Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Ödülü;

Üçüncülük Ödülü, Bronz Zeytin Heykeli + Zeytin Festivali Ödülü. 50 Çizere Finalist Ödülü.

Serbest konulu bölüm: Birincilik Ödülü, 5.000 Türk Lirası + Altın Zeytin Heykeli + Girne Belediye Başkanı Özel Ödülü;

İkincilik Ödülü, Gümüş Zeytin Heykeli + Zeytin Mizah Şenliği Ödülü;

Üçüncülük Ödülü, Bronz Zeytin Heykeli + Ramiz Gökçe Özel Ödülü. 50 Çizere Finalist Ödülü

Detaylı yarışma şartnamesi http://www.zeytinkarikaturleri.com adresinden temin edilebilir.

 

Önceki Haber Girne’de Çocuklar Sanatla Buluşmaya Devam Ediyor

Girne Belediyesi - Bilgi İşlem Bölümü © 2023.