Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın eşi Sibel Tatar ve Girne’de faaliyet gösteren 9 kadın örgütü, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret etti.

Ziyaretteki konuşmasına, geçtiğimiz günlerde oluşumu tamamlanan Kuzey Kıbrıs Kadın Örgütleri Ağı’yla ilgili bilgi vererek başlayan Sibel Tatar, örgütün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde oluşumunu tamamladığını ifade ederek, 40 örgütle yapılan toplantılar sonucunda alınan bir dizi kararlar bulunduğunu dile getirdi. Sibel Tatar, kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmasının, kadına yönelik her türlü şiddetin önüne geçilmesindeki en önemli unsur olduğuna dikkat çekti. Kadının ekonomik gücünün kadını şiddet ve her türlü tehlikeye karşı koruyacak önemli bir olgu olduğuna dikkat çeken Sibel Tatar, kadının ekonomideki kayıp durumdaki gücünün canlanmasının ülke ekonomisine de katkı sağlayacağının altını çizdi.

 

Ülke kadının, ekonomiye katkı yapacak çok değerli üretimleri başarıyla gerçekleştirme yetisine sahip olduğuna bizzat şahitlik ettiğini kaydeden Sibel Tatar, kadınlarımızın yolunu açma adına oluşturulan Kuzey Kıbrıs Kadın Örgütleri Ağı’nda yer alan kadınların ürettiklerini sergileyebilecekleri bir yere ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

 

Girne Belediyesi’nin eski belediye pazarı binasının bu sergilemeler için uygun bir yer olacağını tespit ettiklerini ifade eden Sibel Tatar, Kuzey Kıbrıs Kadın Örgütlerinin imzalarını içeren dilekçeyi Güngördü’ye sunarak kadınlarımızın ürettiği ürünlerin sergileneceği bir yer konusunda Girne Belediyesi Başkanı Güngördü ve belediye meclis üyelerinin kadının ve emeğin yanında bir karar vereceğine inandığını dile getirdi.

 

“El sanatlarının geliştirilmesi ve bir çatı altına birleşmesi gerek”

 

Ziyarette, katılımcı belediyecilik anlayışı gereği sivil toplum örgütlerinin önemine dikkat çeken Nidai Güngördü, günlük ve ekonomik yaşamın gerekliliklerine değinerek, ekonomik ve gündelik yaşamın sadece turist ve öğrenciye endeksli olmaması gerektiğini belirtti. El sanatlarının geliştirilmesi ve bir çatı altına birleşmesinin gerekliliğine dikkat çeken Güngördü, Kıbrıs Türk Halkı’nın üretimden kopmaması gerektiğini kaydederek Sibel Tatar ve beraberindeki kadın örgütlerinin Girne Belediyesi’ne yaptıkları ziyaretten memnuniyet duyduğunu ifade etti.Güngördü, ziyarette istişare edilecek olası iş birliklerinden mutluluk duyacağını ifade etti.

 

Share Button

Henüz Yorum Yapılmamıştır

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir