Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Kurulu’nda Eş Başkanlığa seçilmesi konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Böylesi Önemli Bir Organizasyonda Görev Almak Hem Ülke, Hem De Girne İçin Çok Önemli

Güngördü, Orta Doğu ve Batı Asya’nın dünyanın önemli noktalarından biri olduğunu ve bu bölgede yerel yönetimlerde yöneticiliğin çok hassas ve önemli bir konu olduğunu vurguladı.

UCLG-MEWA’da yer alan altı Eş Başkan’dan birinin de kendileri olduğuna dikkat çeken Güngördü, Girne olarak böylesi önemli bir organizasyonda görev almanın hem ülke hem de Girne için çok önemli olduğunu vurguladı.

Nidai Güngördü sözlerini şöyle sürdürdü; “Bizim mutluluğumuz kişisel bir mutluluk değil. Şehrimiz, ülkemiz için ve yerel yönetimlerde Kıbrıs Türkü’nün temsiliyeti açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Bizi bu göreve layık gördüler”

Girne Belediyesi’nin, Turizm ve Kültür Komitesi Başkanlığı’nı yaptığı ve UCLG-MEWA’nın geçtiğimiz Ekim ayında Girne’de düzenlediği “Erişilebilir Turizm Çalıştayı”na dikkat çeken Güngördü, pandemi dönemi içerisinde çevrimiçi toplantıların yanından fiziksel olarak da toplantılar yapıldığını anımsattı. Girne Belediye Başkanı Güngördü, başarılı bulunduklarını ve “Erişilebilirlik Rehberi” adıyla kitabını yayımladıklarını anlattı.

Turizm ve Kültür Komitesi’nin hem ülkenin hem de Girne’nin yapısına uygun, turizmle direkt olarak ilgisi olduğuna dikkat çeken Güngördü, üç yıllık görev süreleri boyunca pek çok konu yanında engelli bireylerin erişilebilirlik konusunda ülkemize seyahat ederken karşılaşabilecekleri sorunları aşma noktasında tercih edebilecekleri bir lokasyon anlayışına getirmek istediklerini ve burada alınan kararlarla da önemli ölçüde yol aldıklarına inandığını, bunun da kendilerini ayrıca mutlu eden bir konu olduğunu söyledi.

Mayıs 2022’de bu görevi sonlandırdıklarını anımsatan Girne Belediye Başkanı Güngördü, 2022-2025 dönemi için tekrardan Turizm ve Kültür Komitesi Eş Başkanlık dönemine devam ederek aldıkları karar ve yaptıkları uygulamaları yeni komisyon üyelerine aktaracaklarını anlattı. Güngördü aynı zamanda bu coğrafyada gerçekten önemli olan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi’nin Başkanlığı’na getirildiklerini belirterek burada cinsiyet ayrımı ile ilgili çok önemli tartışma ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapacaklarını vurguladı.

Nidai Güngördü, 280 şehrin örgütlü olduğu UCLG-MEWA’da Eş Başkanlığa seçilmelerinin çok önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istediğini ifade etti.

Girne Belediye Başkanı Güngördü “Yerel yönetimlerin gücüne, demokrasisine inanmamız gerekir. Ortak akılla, şehirde yaşayan insanlardan, üniversite ve akademisyenlerden bilimsel konularda yardım almamız, onların düşüncelerine değer vermemiz gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Kıbrıs Türkleri’nin de dünyada belediyecilik konusunda bir şeyler yapabileceklerini en iyi şekilde gösterdiğini kaydeden Güngördü, dünyada olduğu gibi ülkemizde de merkezi yönetimlerin yerel yönetimleri daha çok destekleyici olması gerektiğini belirtti.

Girne Belediye Başkanı Güngördü sözlerini şöyle sürdürdü; “Çünkü şehir insanının yüzü gülerse, belediyeler nedeniyle gülecek. Şehirdeki insanların yüzü güldüğü takdirde, ülke insanlarının yüzü gülecektir. Bu nedenle dünyada olduğu gibi bizde de mutlaka yerel yönetimleri desteklemesi gerekiyor.”

Share Button

Henüz Yorum Yapılmamıştır

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir