KAŞGAR BÖLGESİ’NE DENEME AMAÇLI GÜVENLİK BARİYERİ KONULDU

35646008_2263290800367151_2483959460507156480_o 35826282_2263290787033819_918845387542888448_o***Girne Kaşgar Bölgesi’nde Girne Belediyesi ve Polis Genel Müdürlüğü işbirliğinde bölge halkının huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla yol girişine deneme amaçlı güvenlik bariyeri ve güvenlik personeli konuldu. Belirli saatler içerisinde bölgeye geçiş kontrollü olacak.

Girne Belediyesi ve Polis Genel Müdürlüğü işbirliğinde Kaşkar Bölgeside, bölge halkının huzur ve güvenliğini sağlamak amacıyla yol girişine güvenlik bariyeri ve güvenlik personeli konuldu.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, hafta içi ve hafta sonları 22:00-06:00 saatleri arasında, bölgeye girişin kontrollü bir şekilde gerçekleştirileceği belirtildi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, çevre ve ses kirliliğinin yaşandığı, zaman zaman bir suç mahali haline gelmiş bölgenin daha iyi bir noktaya taşınabilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi.
Güngördü, bölge halkıyla yapılan görüşmeler ve Polis Genel Müdürlüğü ile yapılan istişareler sonucunda, bölge halkının ısrarı doğrultusunda bölgeye girişlerin güvenlik bariyeriyle kontrol altına alınmasına karar verildiğini vurguladı. Güngördü, bölge halkıyla geçtiğimiz hafta gerçekleştirdikleri toplantı sonunda uygulamanın deneme amaçlı başlatıldığına değindi.
Güngördü, Girne Belediyesi’nin, son dört yıldır bölgenin yaşam kalitesini artırmak ve sorunların önüne geçebilmek amacıyla, bölgede konserler ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlediklerini bölgenin aydınlatma alt yapısının yenilendiğini, çevrede sürekli temizlik çalışmalarının yapıldığını ve bölgeye yeraltı çöp konteyneri yerleştirildiğini hatırlattı.

GAL Gençlik İnisiyatifi’nden teşekkür

Bölgede bulunan bar ve kafe işletmeleri ve bölge sakinleri alınan kararı olumlu karşılarken, bölgenin sorunlardan arınması ve değişimi için gençlerle birlikte önemli çalışmalar yapan Genç Aktivist Liderler (GAL) Gençlik İnisiyatifi Yöneticisi Oya Kutsal da uygulama doğrultusunda mutluluklarını ifade etti. Kutsal, GAL Gençlik İnisiyatifi ile bölge için mücadele ettiklerini, bölgedeki çalışmaları sonucunda Girne’de güneşin battığı en güzel noktanın suç mahali olduğunu ve devletin hiç bir önlem almadığını vurguladıklarını söyledi. Kutsal, bu bölgedeki çalışmalarında Girne Belediyesi’nden her zaman destek gördüklerini ifade ederek, Girne Belediyesi ve Girne Polis Genel Müdürlüğü’nün bölgede uyguladığı projenin önemli bir adım olduğuna işaret etti. Kutsal, bu projede emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu çalışmanın bölgede farkındalık çalışmaları yapan gençler ve bölge halkı için umut ve mutluluk verici olduğunu kaydetti. Kutsal, “Emniyet Müdürlüğü ve Girne Belediyesi GAL gençlerine büyük bir armağan verdi. Bu çocuklar artık ülkeleri için her zoru başaracaklarına inanan çocuklar oldular” dedi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

7. ULUSLARARASI 2018 ZEYTİN KARİKATÜRLERİ YARIŞMASI SONUÇLANDI

Altın Zeytin Ödülü’nü Shahram Rezai (İran), Gümüş Zeytin Ödülü’nü Oleksy Kustovsky (Ukrayna), Bronz Zeytin Ödülü’nü Seyed Ali Miraee (İran) isimli çizerler kazandı.


Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen, 64 ülkeden 348 katılımcının 802 eser ile katıldığı, 7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması – 2018 kesin sonuçları belli oldu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün Onursal Başkanlığı’nda, Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Düzenleme Komitesi Üyeleri’nin basına yaptığı açıklamaya göre; “Zeytin, Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri” konularının işlendiği yarışmada dereceye giren çizerler şöyle:

Birincilik Ödülü: Shahram Rezai (İran) 1.000 Euro + Altın Zeytin Heykeli + Birincilik Diploması;

İkincilik Ödülü: Oleksy Kustovsky (Ukrayna) 800 Euro + Gümüş Zeytin Heykeli + İkincilik Diploması;

Üçüncülük Ödülü: Seyed Ali Miraee (İran) 600 Euro + Bronz Zeytin Heykeli + Üçüncülük Diploması.

Uluslararası Seçici Kurul Özel Ödülleri: Galym Boranbayev (Kazakistan), Victor Crudu (Moldova), Norbert Van Yperzeele (Belçika), Hilal Özcan (Türkiye), Arben Meksi (Arnavutluk), Elena Ospina (Kolombiya).

Özel Ödüller: Cival Einstein (Brezilya), Konstantin Kazanchev (Ukrayna), Masoumeh Rahimi (İran), Irien Trendafilov (Bulgaristan), Luc Vernimmen (Belçika), Radko Oketic (Slovenya), Viktor Holub (Ukrayna), Ray Costa (Brezilya), Mehmet Kahraman (Türkiye), Erten Kasımoğlu Özel Ödülü: İsmail Kar (Türkiye), Engin Selçuk (Türkiye).

7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması sergisi ve ödül töreni, 17. Girne Zeytin Festivali çerçevesinde, Zeytinlik köyünde yer alacaktır.

7. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurulu’nda Nidai Güngördü (Onursal Başkan), M. Serhan Gazioğlu (Kıbrıs), Omar Perez (İspanya), Fethi Develioğlu (Türkiye), Agim Krasnigi (Kosova), Musa Kayra (Kıbrıs), Aziz Yavuzdoğan (Türkiye), Yoshiaki Yokota (Japonya), Firuz Kutal (Norveç), Derman Atik (Kıbrıs), Mustafa C. Azizoğlu (Kıbrıs), Hüseyin Çakmak (Kıbrıs) görev yapmıştı.

Share Button

GİBETSU GENÇLİK KULÜBÜ, 12 HAZİRAN’DA “RUMUZ GONCAGÜL” OYUNUYLA SAHNEDE

Girne Belediye Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU) Gençlik Kulübü, 12 Haziran 2018 Salı akşamı saat 20:00’de terminal bölgesinde yer alan Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda “Rumuz Goncagül-Kösem Sultan Sokak Nimoro 5” oyununun
perdelerini açıyor. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, tüm tiyatro severler oyunu izlemeye davet edildi.
İsmihan Yorgancı’nın yönetmenliğini yaptığı oyunda, reji asistanlığını İlayda Uçar, Elif Pirsu Şimşek, ışık tasarım uygulamasını Mehmet Saygıner yapıyor.
Oyunda, Dicle Bayraktaroğlu, Gülten Yüksel, Ahmet Alıcı, Ali Kerim Kaptanoğlu, Ömer Faruk Düdar, Onat Kıraç, Tuğçe Sıla Sağnak, Buse Polat, Feriha Geylan, Çezara Şenova, Ulaş Baran Şahin rol alıyor.

Yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Tiyatro, bir halk oyunudur. Tiyatro, hayatı yeniden tanımak, yeniden yapılandırmaktır. Her oyun çalışması bir laboratuvardır. Sanatın estetiğinde yaşama bir perspektif oluşturmaktır. Bu bilinçle, Girne Belediyesi Kültür Merkezi Sahnesi yenilenerek, tiyatro sanatını icra etmeye daha elverişli hale getirilmiştir. Yine bu bilinçle GİBETSU çocuk ve gençlik tiyatro kulübü kuruldu. İşinin ehli tiyatro eğitmenleri ile çocuklarımız ve gençlerimiz sanatsal çalışmalarını sürdürmektedir. Hazırladıkları oyunları halkımızla buluşturmaktadır. Bu yenileme ve dönüşümle merkez, Oda Tiyatrosu adı ve niteliğinde daha aktif bir ivme kazanarak sanatla halkımızı buluşturmaktadır”

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

GİRNE’DE BORDÜR BOYAMA VE YOL ÇİZGİLERİ YENİLEME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Girne Belediyesi tarafından program dahilinde trafik ve yaya güvenliğini sağlamak amacı ile kentin çeşitli sokak ve caddelerinde bordür boyama ve yenileme çalışmaları devam ediyor.
Ekipler, Ecevit Caddesi, Sedat Simavi Caddesi, Beşiktaş Sokak ve Şinasi Konuloğlu Sokak üzerinde yeni asfalt serimi sonrası bordür boyama ve yol çizgileri yenileme çalışması gerçekleştirdi.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, kent genelinde yenilenen tüm yollarda çalışmaların süreceği kaydedildi.
“İŞ ARAÇLARINA VE İNSANA YATIRIM YAPTIK, SONUCUNU GÖRÜYORUZ”
Girne Belediyesi’ne bağlı BELPAZ Şirketi’nin araç ve elemanlarıyla yapılan kent genelindeki yol çizgileri ve bordür boyama işleri yanında, şirket tarafından daha önce de Gönyeli kaçış yollarındaki bordürler boyamış, Cuma günü hizmete açılan Girne -Lefkoşa ana yolunun yenileme çalışmaları sonrasında da boyama işleri yine BELPAZ Şirketi tarafından gerçekleştirilmişti.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yol güvenliği yanında kentin estetiği açısından da önemli olan çalışmaların belediye şirketi tarafından yapılmasının mutluluğunu yaşadıklarını, şirketin dışarıya hizmet vererek kazanç sağladığını ifade etti. Güngördü, “İş araçlarına ve insana yatırım yaptık, bunun sonucunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Share Button

Güngördü: Antik Limanı geri istiyoruz

Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğunda olan Girne Antik Limanda oluşan sorunları çözmek için zamanında müdahale edilemediğini anlatan Güngördü, hak ettiği yere gelmesi için limana talip olduklarını, eylem dahil hertürlü girişimi yapacaklarını açıkladı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 2012 yılında korunmaya muhtaç bölge ilan edilerek Turizm Bakanlığı’na devredilen Girne Antik Limanı devralmak istediklerini belirterek, bu konuda her türlü girişimi yapacaklarını söyledi. Nidai Güngördü, 2014 yılında Temmuz ayında göreve geldikten sonra Antik Limanda yaşanan sorunların giderilmesi için Girne Belediyesi’ne devredilmesi için girişim başlattıklarını ifade etti.

Hükümet değişti, protokol imzalanamadı
Nidai Güngördü, yaptıkları girişim sonucu Turizm Bakanlığı’ya limanın devredilmesi konusunda protokol imzalama aşamasına gelindiğini ancak, hükümetle birlikte bakanın değişmesiyle birlikte yapılan girişimin sonuçsuz kaldığını dile getirdi. Güngördü, yaşanan sorunlarla ilgili limanın idaresi konusunda komisyon oluşturulmasını önerdiğine dikkat çekerek, Çevre Dairesi’nde, limanda sorumluluğu bulunan bakanlık ve dairelerle beraber toplantı yaptıklarını vurguladı. Güngördü, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nin belirleyeceği iki binayı restore etmek istediklerini toplantıda talep ettiklerini belirterek, yapılan önerinin kabul görmediğini aktardı.

Eylem dahil hertürlü girişimi yapacağız
Nidai Güngördü, belediyenin limanda düzenli olarak çöpleri topladığını, temizlik yaptığını ve kanalizasyonla işleriyle uğraştığını ancak diğer konularda yetkisinin olmadığını aktardı. Limanda oluşan sorunları çözmek için zamanında müdahale edilemediğini anlatan Güngördü, hak ettiği yere gelmesi için limana talip olduklarını, eylem dahil hertürlü girişimi yapacaklarını kaydetti.

Share Button

GİBETSU ÇOCUK EKİBİ’NDEN MUHTEŞEM PERFORMANS

Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (GİBETSU) çocuk ekibi, Ahmet Önal’ın yazdığı “Benim Güzel Burnum” adlı oyunu 2 Haziran 2018 Cumartesi günü izleyicilere sundu.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda sahnelenen ve İsmihan Yorgancı’nın yönettiği oyun beğeniyle izlendi.
Oyun yönetmeni İsmihan Yorgancı, bir yıl boyunca güzel bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek, çocuklara ve çocuklarını tiyatroya yönlendiren ailelerine teşekkür etti. Yorgancı, yeni baştan yaratılan Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu için Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik’e kendilerine ve izleyicilere böyle güzel bir ortam sundukları için teşekkür etti.
Oyun sonunda Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü çocuklara katılım belgelerini vererek, bir yıl boyunca çalışmaları sonucunda sergiledikleri oyun nedeniyle hem çocukları hem de eğitmenleri İsmihan Yorgancı’yı tebrik etti.
GİBETSU çocuk ekibi, yeni sezon çalışmalarına Eylül ayında başlayacak.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

GÜNGÖRDÜ, 1 HAZİRAN DÜNYA ÇOCUK GÜNÜNÜ KUTLADI

34087436_2238893456140219_3569914595243982848_o 33944229_2238890262807205_5131982793366044672_oGirne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Güngördü, daha iyi bir gelecek umudumuz çocuklarımızın toplumda iyi bir birey olarak var olabilmesinin önemine dikkat çekerek, bunun yolunun saygı ve sevgiden geçtiğini söyledi. Gönyeli’de meydana gelen cinayet olayında küçük bir çocuğun yaşamını yitirmesinin derin acısı içerisinde olduğunu ifade eden Güngördü, tüm çocukların korunması, huzuru ve refahının aileleri ve devletin yanı sıra tüm toplumun görevi olduğuna işaret etti. 


Güngördü, Çocuk İstismarı ve Önleme Yasa Tasarısı’nın bir an evvel hayata geçirilmesinin önemine değinerek, çocukların her türlü istismar, ihmal ve şiddetten korunma hakkı olduğunu söyledi. Güngördü, ilk kez bir yerel yönetim olarak, 8 Mart 2018 tarihinde Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi’ni hizmete açtıklarını ve bugün ne kadar isabetli bir karar aldıklarının açık olduğunu kaydederek, bu merkeze başvuran çocuk, aile ve bireylere ücretsiz uzman desteği sunduklarını hatırlattı. 


Güngördü, tüm çocukların, güven ve huzur içerisinde, bireysel çıkarlardan uzak, tüm insanlığın saygı, sevgi ve barış içerisinde yaşadığı bir dünyada, başarılı bireyler olmaları dileğinde bulunarak, tüm çocuklarımızın 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutladı.
Öte yandan, Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Girne Belediyesi’nin 1 Haziran Dünya Çocuk Günü nedeniyle gerçekleştireceği programın geçtiğimiz günlerde Gönyeli’de yaşanan acı olay nedeniyle önümüzdeki aylara ertelendiği belirtildi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ DANIŞMA VE DESTEK MERKEZİ GÖNYELİ’DE YAŞANAN OLAYLA İLGİLİ MESAJ YAYINLADI

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi Gönyeli’de yaşanan acı olayla ilgili mesaj yayınladı. Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi Koordinatörü Misli Kadıoğlu, küçük bir çocuğun acı şekilde yaşamını yitirdiği ve büyük bir aile dramının yaşandığı olayın toplumu derinden sarstığını belirterek, çeşitli nedenlerle yaşamda sorunlarla karşılaşılabileceğini, çıkmaza girilebileceğini, ancak geri dönüşü olmayan ve pişmanlık yaratacak sonuçlar yaşamamak adına sorunları çözme yollarının aranması gerektiğine işaret etti.
Özellikle çocukların istismara uğramasını önlemek, onları korumak, çocuklara huzur, güven ve sevgi ortamı yaratmanın anne babaların yanında toplumun sorumluluğunda olduğuna da işaret eden Kadıoğlu, çocuklara karşı davranış ve söylemler konusunda duyarlı olunması çağrısında bulundu. Kadıoğlu, “Tüm yetkililer, ebeveynler, öğretmenler ve okul yöneticileri başta olmak üzere herkes, yaşanan bu acı olaydan ders almak zorundadır” dedi.
Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi’nin, aile içi iletişim, aile içi şiddet, çocuk ve aile ruh sağlığı, bağımlılıklar gibi konularda belediye bünyesinde üç aydan bu güne kadar halka ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğini ifade eden Kadıoğlu, herkesin soru ve sorunlarıyla ilgili ve doğru iletişim yöntemlerini öğrenebilmek adına merkeze bağlı uzmanlardan yardım alabileceğini hatırlattı. Girne’de Naci Talat Caddesi, Zeki Keçeli Apartmanı Kat:1/ Daire 3’te hizmet veren Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi’ne ulaşmak için +90 533 879 95 95 numaralı telefonun aranabileceğini belirten Kadıoğlu, bu acı olayla ilgili başta aile bireylerine ve yakınlarına olmak üzere herkese sabır, ölenlere rahmet diledi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ İKİNCİ BAHAR ÜYELERİ İÇİN KARPAZ’A GEZİ DÜZENLENDİ

Girne Belediyesi İkinci Bahar üyelerine Karpaz’a gezi düzenlendi. Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, 23-24-25 Mayıs tarihlerinde üç ayrı grup halinde toplamda dokuz otobüsle geziye katılan üyeler, önce verilen kahve molasının ardından Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret etti. Mehmetçik’te Kandili Fırını’na uğrayarak fırından sıcak ekmek alan üyeler daha sonra da İskele Boğaz’da Kemal’in Yeri Restoran’da yemek yiyerek eğlenceli saatler geçirdi.
Gezi öncesinde üyelere keyifli bir gün geçirmelerini dileyen Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 65 yaş üzeri bine yakın İkinci Bahar üyesi bulunduğunu belirtti. Güngördü, amaçlarının, büyüklere güzel bir gün yaşatmak ve ülkenin farklı güzelliklerini göstermek olduğunu ifade etti.
İkinci Bahar üyeleri için düzenlenen geziler çerçevesinde üyeler, geçtiğimiz yıllarda da Hala Sultan Türbesi, Yeşilırmak ve Mağusa İskele Bölgeleri’ni ziyaret etmişti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Girne’deki plajlar beğeni topluyor

Girne Belediyesi’ne ait Kervansaray Halk Plajı ve Karaoğlanoğlu Belediye Plajı, temizliği ve düzeniyle beğeni topluyor.

Girne Belediyesi’ne ait Kervansaray Halk Plajı ve Karaoğlanoğlu Belediye Plajı, havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmeye başladı. Özel plaj standartlarında hizmet veren plajlar temizliği ve düzeniyle beğeni topluyor.

Kervansaray Plajı’nda hizmet kalitesi artırıldı

Kervansaray Halk Plajında, suda boğulma olaylarının önüne geçilebilmesi ve koruma kontrol tedbirlerinin uygulanması amacıyla, ilk yardım ve cankurtaran malzemeleriyle birlikte cankurtaran kulesi bulunuyor. Plajda, vatandaşın yüzme alanı güvenliğinin sağlanması amacıyla denizde şamandıralarla ayrılan özel alan yer alıyor. Plajda ayrıca engelliler için araç park yeri, denize ulaşabilecekleri patika ve kumsalda özel alan bulunuyor. Engelli bireylerin rahatça kullanabilecekleri duşların yanı sıra engelliler için özel tuvaletin yer aldığı plajda restorana, tuvalet ve duşlara ulaşabilecekleri güzergah var. Engelli bireylere girişte ücret alınmıyor. Plajdaki kafeterya, duş, soyunma odası ve tuvaletleri yenilenen plajda hizmet kalitesi artırıldı.

Karaoğlanoğlu Belediye Plajı geçen yıl hizmete girdi

Karaoğlanoğlu’nda belediyeye ait 23 yıldır atıl durumda bulunan antis olarak bilinen binanın yıkılarak, geçen yıl yerine kafeterya ve üzeri gölgelikli teras yapılan Karaoğlanoğlu Belediye Plajında da engelli vatandaşların kolayca denize erişimini sağlayacak her türlü altyapı yapıldı. Plajda, güneşlenmek için çim alan, otopark, duş, tuvalet ve soyunma kabinleri bulunuyor. Kum tutması için mendirek yapılan plajda 24 saat gece bekçisi ve kamera destekli güvenlik yer alıyor.

Güngördü: Plaj sayısını artırdık

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye tasarufunda bulunan  Kervansaray Halk Plajı’nı daha iyi bir noktaya taşıyıp hizmet kalitesini artırırken, kaderine terk edildiği için belediyenin elinden alınma ihtimaline karşı ise eski antis olarak bilinen bölgeye sahip çıkarak Karaoğlanoğlu Belediye Plajını ülkemize kazandırdıklarını söyledi. Nidai Güngördü, Karaoğlanoğlu Belediye Plajı’nın geliştirilerek, kapasitesinin artırılacağını kaydetti.

Share Button