Güngördü: Okullara katkıya devam edeceğiz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Şht Hasan Cafer İlkokulu müdürü Hilmi Bağcıer ve beraberindeki heyeti kabul etti. Başkan Nidai Güngördü kabulde yaptığı konuşmada, emlak vergilerinden elde edilen gelirlerin bir kısmının bölge okullarına harcandığını söyledi. Güngördü, imkanlar kapsamında okullara katkı yapmaya devam ettiklerini ifade etti. Şht Hasan Cafer İlkokulu müdürü Hilmi Bağcıer ise Girne Belediyesininher zaman yanlarında olduğunu belirterek, yapılan katkılardan dolayı teşekkürlerini sundu.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Atatürk’ün ilkeleri, günümüze ışık tutuyor

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 81. ölüm yıldönümü vesilesiyle mesaj yayımladı. Güngördü mesajında “Büyük Önder Atatürk’ün, ‘Yurtta Sulh, Dünyada Sulh’ sözü bugün savaşların ve acıların yaşandığı dünyamızda; barışa ve sevgiye ışık tutacak bir sözdür” dedi. Güngördü, Ulu Önder Atatürk’ün; fikirleri, başarıları, eserleri, ilke ve devrimleri, birleştirici, bütünleştirici yapısı ve öngörüsü ile hiç ölmeyecek bir devlet adamı olarak dünya liderleri arasında hak ettiği yeri aldığını vurguladı. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinin günümüze ve geleceğimize ışık tutmaya devam edeceğini kaydeden Güngördü, “Onun fikirlerini, devrimlerini gelecek kuşaklara taşımak, bizlerin birinci ödevidir” ifadelerini kullandı.

Share Button

Yıldız Olmak Kolay Mı? izleyiciyle buluştu

Girne Belediyesi Sonbahar ve Kış Dönemi Kültür Sanat Etkinlikleri, müzikli bir komedi oyunuyla başladı.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği Sonbahar ve Kış Dönemi Kültür Sanat Etkinlikleri, 7  Kasım Perşembe akşamı Çatalköy Belediye Tiyatro SU tarafından sahneye konulan müzikli komedi “Yıldız olmak kolay mı ?” adlı tiyatro oyunuyla başladı. Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilen oyuna tiyatroseverler büyük ilgi gösterdi.

 

Güngördü: Çatalköy Belediye Tiyatro SU ekibine teşekkürler

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, gecede yaptığı konuşmada, sonbahar kış dönemi için Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilecek bir etkinlik programı hazırladıklarını söyledi.

Güngördü, 7 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak etkinlikler kapsamında; “Yıldız olmak kolay mı , İkinci Caddenin Mahkumu”, “Yedi Kocalı Hürmüz” ve “Çökme Tehlikesi Var” isimli tiyatro oyunlarının sahneye konulacağını belirterek, Klasik ve Türk Sanat Müziği konserleri yanında Dünya Çocuklarına Mektuplar isimli söyleşinin gerçekleştirileceğini ifade etti. Güngördü, etkinliğin açılışından tiyatro oyunu sergileyen Çatalköy Belediye Tiyatro SU ekibine teşekkür etti.

 

Hulusioğlu: Girne Belediyesiyle işbirliği yapıyoruz

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ise Girne Belediyesi ile kültür ve sanat konularında işbirliği yaptıklarını söyledi. Mehmet Hulusioğlu, Sonbahar ve Kış Dönemi Kültür Sanat Etkinliklerinde Çatalköy Belediye Tiyatrosunun “Yıldız Olmak Kolay Mı” ve “Çökme Tehlikesi Var” isimli oyunları sahneye koyacağını kaydetti. Hulusioğlu, sonbahar kış dönemi için kültür sanat etkinlikleri programı hazırlayan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve belediye çalışanlarını tebrik etti.

 

ETKİNLİK PROGRAMI

12 ve 14 Kasım, Çatalköy Belediye Tiyatro Su “Yıldız Olmak Kolay Mı” ?

19 ve 21 Kasım, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu “İkinci Caddenin Mahkumu”

26 Kasım, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu Gençlik Ekibi “Yedi Kocalı Hürmüz”

28 Kasım, 3 ve 5 Aralık, Çatalköy Belediye Tiyatro Su “Çökme Tehlikesi Var”

10 Aralık, Girne Belediyesi Oda Orkestrası “Klasik Müzik Konseri”

13 Aralık, Girne Belediyesi ve İzmir Çiğli Belediyesi  “Dünya çocuklarına Mektuplar söyleşi”

17 Aralık, Girne Belediyesi TSM Topluluğu “Türk Sanat Müziği Konseri”

 

Share Button

Girne’de kültür sanat etkinlikleri başlıyor

Girne Belediyesi Sonbahar ve Kış Dönemi Kültür Sanat Etkinlikleri Yıldız Olmak Kolay Mı adlı tiyatro oyunuyla açılıyor.

Girne Belediyesi’nin düzenlediği Sonbahar ve Kış Dönemi Kültür Sanat Etkinlikleri, 7  Kasım Perşembe akşamı saat 20:00’da “Yıldız olmak kolay mı ?” adlı tiyatro oyunuyla başlıyor. Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda gerçekleştirilecek etkinlikler kapsamında; “İkinci Caddenin Mahkumu”, “Yedi Kocalı Hürmüz” ve “Çökme Tehlikesi Var” isimli tiyatro oyunları sahneye konulacak. Etkinliklerde ayrıca Klasik ve Türk Sanat Müziği konserleri yanında Dünya Çocuklarına Mektuplar isimli söyleşi gerçekleştirilecek. 20 TL olarak belirlenen etkinliklerin biletleri, Girne Belediyesinden ( 0392 8152119 / 101) ve Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu gişesinden (0533 821 21 44)  temin edilebilir. Etkinlikler için yer ayırtanların, etkinlikler başlamadan iki gün önce biletlerini satın alması gerekiyor.

 

Güngördü: Kapsamlı bir program hazırladık

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sonbahar ve kış sezonu için  tiyatro, müzik ve söyleşiden oluşan kapsamlı bir etkinlik programı hazırladıklarını söyledi. Nidai Güngördü, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu, Girne Belediyesi Oda Orkestrası ve Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğunun yanı sıra Çatalköy Belediye Tiyatro Su ve İzmir Çiğli Belediyesinin  katılımıyla 13 tane etkinlik düzenleneceğini ifade etti. Güngördü, ülke sanatçılarımızın yer alacağı etkinliklere  halkımızı beklediklerini kaydetti.

ETKİNLİK PROGRAMI

7, 12 ve 14 Kasım, Çatalköy Belediye Tiyatro Su “Yıldız Olmak Kolay Mı” ?

19 ve 21 Kasım, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu “İkinci Caddenin Mahkumu”

26 Kasım, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu Gençlik Ekibi “Yedi Kocalı Hürmüz”

28 Kasım, 3 ve 5 Aralık, Çatalköy Belediye Tiyatro Su “Çökme Tehlikesi Var”

10 Aralık, Girne Belediyesi Oda Orkestrası “Klasik Müzik Konseri”

13 Aralık, Girne Belediyesi ve İzmir Çiğli Belediyesi  “Dünya çocuklarına Mektuplar söyleşi”

17 Aralık, Girne Belediyesi TSM Topluluğu “Türk Sanat Müziği Konseri”

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Kıbrıslı karikatüristlerin eserleri, Kosova’da sergilendi

Girne Belediyesi ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, Kosovadaki “16. Uluslararası Çizgi Roman ve Karikatür Festivaline” katıldı.

Girne Belediyesi ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, 9 ülkenin yer aldığı Kosova’nın Prizren kentinde düzenlenen “16. Uluslararası Çizgi Roman ve Karikatür Festivaline” katıldı. Girne Belediyesi ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin katkı koyduğu festivalde; Girne Belediyesini Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik ve Aysun Çelik temsil ederken, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nden Başkan Serhan Gazioğlu ve Musa Kayra yer aldı. Kıbrıs’tan giden heyet, Prizren Belediyesini ziyaret ederek, festival kapsamında düzenlenen sergi, panel ve atölye çalışmalarına katıldı. Festivalde ayrıca Serhan Gazioğlu, Hüseyin Çakmak ve Musa Kayra’nın karikatürleri sergilendi.

Güngördü: Ülke tanıtımına katkı koyduk

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye ve dernek işbirliğinde Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen Uluslararası Zeytin Karikatür Yarışması’na gelen Uluslararası Çizgi Roman ve Karikatür Festivali organizsyon başkanı Gani Sunduri’nin daveti üzerine Kosova’ya gittiklerini söyledi. Nidai Güngördü, dernek üyelerinin eserlerinin sergilenerek katkı konulan festival resmi afişinde Girne Belediyesi’nin yanı sıra derneğin de logosunun yer aldığını ifade etti. Güngördü, iki belediye arasında kültür ve sanat konularında yapılan işbirliği nedeniyle ülke tanıtımına katkı konulduğunu kaydetti.

Share Button

Kaldırımı işgal etme, yayaları engelleme

Girne Belediyesi kamuya ait kaldırım ihlalinde bulunan işletmelere ve tüm motorlu araçlara ceza uygulayacak.

Girne Belediyesi, kamuya ait kaldırım üzerine araç park edilmesi, masa, sandalye, tabela, buzdolabı, satış sergleme amacıyla ürünlerin konulması durumunda ürün ve mallara el koyup, para ve kapatma cezası uygulayacak. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yaya, engelli ve çocuk arabaları için büyük önem arz eden kaldırım ihlallerini önlemek için yasalar çerçevesinde ceza kesilmeye başlanacağını söyledi. Nidai Güngördü, işletme sahiplerine konuyla ilgili uyarılar yapıldığını belirterek, kaldırım ihlali yapan işletmelere ceza yanında kaldırım ihlaline neden olan ürün yada eşyalarının toplatılacağını ifade etti. Daha çağdaş bir Girne için herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağıran Güngördü, vatandaşların konuya gereken desteğin vereceklerine inanç belirtti.

Share Button

Çalışanlar bilinçlendiriliyor

Girne Belediyesi, “İş sağlığı ve güvenliği” konularında çalışanlarına eğitim vermeye başladı. Girne Belediyesi Oda Tiyatrosunda gerçekleşen eğitim çalışmasına, belediyenin park ve bahçe bölümünde çalışanları katıldı. İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitmeni Halil Erdim, Girne Belediyesi mimarlarından Sıdıka Geylan ve Anıl Çağdan tarafından verilen eğitimler kapsamında; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili işyeri ve çalışanların yükümlülükleri, genel prensipleri ve yasal mevzuatı hakkında bilgiler veriliyor.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Meme kanseri konusunda bilgiler verildi

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi  tarafından Meme Kanseri konusunda kız öğrencilere seminer düzenlendi

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi, 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle “Meme kanserinde erken teşhis ve önemi” konulu seminer düzenledi. 19 Mayıs Türk Maarif  Koleji’nde gerçekleşen seminerde Temel Onkoloji Uzmanı Dr. Mine Çağlar tarafından 19 Mayıs Türk Maarif  Koleji ve Anafartalar Lisesi kız öğrencilerine; kanser hastalığının oluşum mekanizması, belirtileri, en sık görülen kanser türleri, görülme sıklığı, nedenleri, belirtileri ve erken tanı yönünden neler yapılması konusunda bilgiler verildi.

 

Çağlar: Erken teşhisle önlenebilir

Dr Mine Çağlar, konuşmasında erken teşhisin önemine dikkat çekerek, kadınların kendilerini nasıl kontrol edebileceğini anlattı. Meme kanserinin önüne geçmenin erken teşhisle mümkün olduğunu belirten Çağlar, kadınlara; memeden gelen kanlı renkteki akıntı durumunda, meme ucunda oluşan şekil bozukluğunda, memede oluşan portakal kabuğu görüntüsü durumlarından her hangi birini görmeleri durumunda vakit kaybetmeden doktora gitmeleri çağrısında bulundu. Seminerin ardından Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi sorumlusu Behiye Kaşif tarafından Çağlar’a çiçek takdim edildi.

Share Button

Meme kanseri farkındalık yürüyüşü tamamlandı

Meme kanserine dikkat çekmek için düzenlenen 200 meme kanseri adına 200 km yürüyüş etkinliği sona erdi

Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Blister Sister” ekibinin Kanser Hastalarına Yardım Derneği yararına başlattığı “200 meme kanseri adına 200 km yürüyüş” etkinliği tamamlandı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yürüyüşe katılanları, Girne Ramadan Cemil Meydanında karşıladı.

 

Kocaismail: 50 hastanın tedavi masrafı karşılandı

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail konuyla ilgili yaptığı açıklamada belediyenin her zaman yanlarında olduğunu belirterek, geçen ay Girne Amfi Tiyatro’da düzenlenen konser sayesinde 50 hastanın tedavi masrafının karşılandığını söyledi. Raziye Kocaismail, yapılan etkinliklere herzaman katkı koyan belediye başkanı, meclis üyeleri ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.

 

Güngördü: Herzaman katkı koymaya hazırız

Başkan Nidai Güngördü ise belediye önünde geçen hafta başlayan farkındalık yürüyüşünün başladığı yerde tamamlandığını söyledi. Nidai Güngördü, üç kenti yürüyerek geçen katılımcılar sayesinde meme kanseri konusunda önemli bir farkındalık yaratıldığına dikkat çekerek,  etkinliği düzenleyen Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne, yürüyüşe katılanlara ve sponsorlara teşekkür etti. Güngördü, belediye olarak kanser hastaları için maddi ve manevi katkı sağlamaya devam edeceklerini kaydetti.

Share Button

Girne, Antalyada 24 ülkeye tanıtıldı

Girne kenti, Antalya’da 3 kıtadan 24 ülke ve 48 şehrin katılımıyla düzenlenen Old Town 2019 isimli foruma katıldı.

Girne Belediyesi As Başkanı Hakan Onurlu ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz hafta kardeş şehir Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiği Kaleiçi Old Town Festivali’ne katıldı. Festival kapsamında 3 kıtadan 24 ülke ve 48 şehrin katılımıyla düzenlenen Old Town 2019 isimli forumda ise Girne kenti hakkında bilgi verilerek, sunum gerçekleştirildi. Girne kenti, ilk sayısı Muratpaşa Belediyesi tarafından hazırlanan, şehirlerin eski kent merkezlerini tanıttığı, dünya miras alanlarına ilişkin akademik tartışmaların merkezi olacak ve 6 aylık dönemler halinde yayınlanacak dergide yer aldı. Heyet ayrıca Antalya’da temaslarda bulunarak, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve KKTC Antalya Başkonsolosu Sayın Mustafa Kemal Beyazbayram ile görüştü.

Share Button