Ozanköy’e yeni çocuk parkı yapıldı

Girne Belediyesi kent genelinde çocuk parkı yapmaya devam ediyor.

Girne Belediyesi, Ozanköy’de yeni bir çocuk oyun parkı yaptı. Nasreddin Hoca sokakta bulunan parkta; oturma grubu, çocuk oyun alanı ve açıkhava spor aletleri bulunuyor.

Güngördü: Kent parkları yapmak istiyoruz

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Mayıs 2010’dan sonra Girne’de yapılaşma ve nüfus konusunda ciddi bir yoğunlaşma meydana geldiğini belirterek, kentte yeşil alan ve çocuk oyun alanlarına olan ihtiyacın arttığını söyledi. Nidai Güngördü, göreve geldiği Temmuz 2014’ten sonra 10’a yakın yeni çocuk parkı yaptıklarını ifade ederek, 20’den fazla parkın elden geçirildiğini dile getirdi. Güngördü, kent ölçeğinde büyük parklar ve mahalli ölçekte yeşil alan ile çocuk oyun alanlarını  hayata geçirmeyi hedeflediklerine dikkat çekerek, kentte bu tür alanların çoğalması gerektiğine vurgu yaptı.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Share Button

Güngördü, Vanuatu Cumhuriyeti’nden misafirini ağırladı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Vanuatu Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolusu Mehmet Atar’ı kabul etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Vanuatu Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolusu maden yüksek mühendisi Mehmet Atar’ı kabul etti. Kabulde, iki ülke hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. Başkan Güngördü, içerisinde Kıbrıs kültürüne ait ürünlerden oluşan bir paketi fahri başkonsolosa takdim etti.

Güngördü: İki ülke arasında benzerlikler var
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü kabulde yaptığı konuşmada, Avustralya kıtasına yakın bir yerde bulunan Vanuatu Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu’nu kabul etmekten dolayı memnuniyet duyduğunu söyledi. Nidai Güngördü, iki ülke arasında büyük mesafe olmasına rağmen her iki ülkenin de ada olmasından dolayı benzerliklerinin bulunduğunu bu nedenle bazı konularda ortak çalışma yapılabileceğini ifade etti.

Atar: Turizm faaliyetlerini görmek istiyoruz
Vanuatu Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolusu Mehmet Atar ise Vanuatu ile KKTC arasında sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ile İstanbulda öğrenim gören Vanuatulu öğrencilerin Kıbrıstaki turizm faaliyetlerini yerinde görmesi ve staj yapmalarına imkan sağlamak amacıyla ülkeye bir ziyaret gerçekeştirdiğini söyledi. Mehmet Atar, Girne Belediyesi ile Vanuatu Cumhuriyeti’nde bir belediye ile zaman içinde kardeş şehir protokolü imzalamak istediklerini kaydetti.

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ YAZ TATİLİ ÇOCUK VE GENÇLİK ATÖLYELERİ PLAJ TURNUVASIYLA SONA ERDİ

KERVANSARAY PLAJINDA ÇOCUKLAR HEYECAN VE MACERA DOLU SAATLER GEÇİRDİ!

Girne Belediyesi’nin, çocuk ve gençlerin yaz tatillerini daha eğlenceli ve dolu dolu geçirmeleri için düzenlediği, Yaz Tatili Çocuk ve Gençlik Atölyelerinin son etkinliği Plaj Turnuvası bugün (14 Ağustos 2018) Kervansaray Belediye Plajı’nda gerçekleştirildi. 
Katılımın yoğun olduğu etkinlikte, 6-12 yaş arası çocuklar kategorilerine göre takımlara ayrılarak plajda kurulan parkurda çekişmeli bir yarışma gerçekleştirirken, çocukların heyecan ve mutlulukları görülmeye değerdi.
Yarışmaların ardından, dans atölyesine katılan çocukların sunduğu kısa gösteri de büyük beğeni topladı.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, etkinliğin sonunda kazanan takımlara günün anısına madalya, tüm çocuklara hikaye kitabı takdim etti.

GÜNGÖRDÜ: “SPOR VE SANATLA UĞRAŞANLAR DÜNYADA BARIŞ İÇİN DE UĞRAŞMIŞ OLURLAR”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 17 Temmuz’da başlayan etkinlikler çerçevesinde, Seramik Atölyesi, Resim Atölyesi, Dans Atölyesi, Çocuk Yogası, Spor Atölyesi, Mandala Atölyesi ve Plaj Turnuvasına katılan tüm çocuklara, ailelerine ve etkinliklerde emeği geçen gönüllü eğitmenler ve belediye personeline teşekkür etti.
Güngördü, dört yıldır görevde olduklarını ve gerek şubat tatillerinde gerekse yaz tatillerinde çocuklara yönelik etkinlikler hazırladıklarını ve buna önem verdiklerini söyledi. Çocuklara seslenen Güngördü, “Sizleri çok seviyorum, çünkü sizler gelecekte bu toplumun yöneticileri, öğretmenleri, belediye başkanları ve belki de cumhurbaşkanı olacaktır. Derslerinizin yanında spora ve sanata önem vermenizi istiyoruz. Çünkü spor ve sanatla uğraşanlar dünyada barış için de uğraşmış olurlar” dedi. Güngördü, yeni açılacak eğitim yılında tüm çocuklara başarılar dilerken, çevrelerine ve ailelerine karşı hoşgörülü davranmalarını tavsiyesinde bulundu.

Share Button

Güngördü: Yıkılmaktan kurtardık, turizme kazandırdık

39173281_2358060414223522_9171636561614209024_o 39113461_2358060640890166_761587797109768192_oGirne Belediyesi tarafından restore edilerek sağlamlaştırılan yıkık kulede peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları yapılmaya başlandı.

Girne Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Girne Antik Liman’ın arkasındaki Atilla Sokak’ta bulunan sur duvarlarının üzerinde yer alan Yıkık Kule’nin restorasyon ve sağlamlaştırma işlerinin tamamlanmasının ardından peyzaj ve çevre düzenlemesi çalışmaları yapılmaya başlandı.

Güngördü: Chrysopolitissa Kilisesi’nin tavanını da yapacağız
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı konuşmada, limanın arka sokaklarının kent yaşamına katılıp, turizme kazandırılarak bölgeye olan ilginin artmasını amaçladıklarını söyledi. Nidai Güngördü, bölgede atıl durumda bulunan kulenin sağlamlaştırılması için 2016 yılında çalışma başlattıklarını belirterek, bölgenin halkın ve turistlerin keyifle gezebilecekleri bir yer olması için çalışmaların tamamlanma aşamasında olduğunu ifade etti. Güngördü, yıkık kulenin restorasyonunun ardından, bölgedeki Chrysopolitissa Kilisesi’nin tavanın yapılmasına başlanacağını dile getirdi.

Share Button

Güngördü, Girne Tenis Akademisi’ni kabul etti

38878092_2351027448260152_5023568580340350976_oGirne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Tenis Akademisi Başkanı Akay Çolak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Tenis Akademisi Başkanı Akay Çolak ve yönetim kurulu üyeleri Ziya Tüzel ile Derya Manavoğlu’nu kabul etti. Kabulde işbirliği konusunda neler yapılabileceği konuşuldu. Girne Tenis Akademisi Başkanı Akay Çolak, yaptığı katkılardan dolayı Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Nidai Güngördü, kabulde yaptığı konuşmada, spora ve sporcuya destek vermeye devam edeceklerini kaydetti.

Share Button

Bina denetiminde işbirliği yapılacak

38882288_2351029874926576_4352569537653112832_oGirne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kıbrıs Türk Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ahmet Ulubay ve yönetim kurulu üyesi Meryem Baltacı’yı kabul etti.

Kabulde bina denetimi konusunda işbirliği yapılması ile teknik konularda Kıbrıs Türk Makine Mühendisleri Odası’ndan destek alınması konuşuldu. Kabulde ayrıca Girne’deki şehirleşme ve trafik konusunda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu.

Share Button

“TRANSFER İSTASYONU VE GELİŞTİRİLMİŞ ATIK YÖNETİMİ HİZMETLERİ PROJESİ”, GİRNE BÖLGESİ STRATEJİK GELİŞİM PLANI ÇALIŞTAYI YAPILDI

Transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetimi Hizmetleri Projesi kapsamında Girne Bölgesi Stratejik Gelişim Planı Çalıştayı bugün (9 Ağustos 2018) Grand Pasha Hotel’de gerçekleştirildi.
Girne Bölgesinin gelişimi için ortak vizyon sağlamak amacıyla yapılan Çalıştaya, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, Kıbrıs Türk Otelciler Birliği Başkanı Fethi Boğaç, Kıbrıs Türk Acenteler Birliği Başkanı Orhan Tolun, Esnaf ve Zanaaatkar Odası Başkanı Mahmut Kanber, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, sektör temsilcileri, iş insanları ve belediye personelleri katıldı.
Çalıştay proje bilgilendirme sunumu, metodoloji ve mevcut verilerin sunumu, vizyon çalışması, güçlü ve zayıf yanlar çalışması, fırsatlar-tehditler çalışması, grup çalışmaları ve önceliklendirme çalışmalarıyla birlikte 17:00’ye kadar devam edecek.
Açılış konuşmasının ardından söz alan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Çatalköy Alsancak ve Lapta Belediye Başkanları ile çıktıkları bu yolda şehirdeki diğer paydaşlarla birlikte toplantı yapmak istediklerini söyledi.
Güngördü, projenin dört belediyeye ait olduğunu, Aralık 2017’de yapılan sözleşme sonucunda projenin yürütülmesi görevinin Girne Belediyesi’ne verildiğini belirtti. Güngördü, bu projenin kendileri için çok önemli olduğunu ifade ederek, Avrupa Birliği’nin uzun yıllardan sonra bölgeye ilk kez yardım verme kararı aldığına değindi.

“OKULLARDA ÇEVRE TEMİZLİĞİ KONUSUNDAKİ EĞİTİMLERLE İLGİLİ AKTİVİTELERİMİZİ ÇOĞALTACAĞIZ”

Çevre konusunda eğitimin çok önemli olduğunu belirten Başkan Güngördü, konuşmasına şöyle devam etti:
Bu projede kentlerimiz yararına önemli bir mesafe alacağımıza inanıyorum. Herkesin söylediği şudur; kentlerimiz kirlidir. Önce bunu biz belediye başkanları kabul edecek daha sonra bunu halk da kabul edecek. Normalde temizlik haberleri diğer ülkelerde haber olmaz ancak bunu haberleştiriyoruz. Çünkü biz temizliyoruz, halkımız dikkat etmiyor. Halkımızın da bilinçli olması gerekiyor. Bunları konuşmamız lazım, bunlar bizim gerçeklerimizdir. Bu işin içinde eğitim de var. Eğitime ayrılmış bir bütçe var, geri dönüşümle ilgili de bir bütçe var. Bunlardan en önemlisi eğitimdir. Bugün başladığımız zaman 3-5 yıl içerisinde olumlu geri dönüşler alacağız. Vatandaşlarımız yerden almayı öğrenirse atmamayı da öğrenecek. Bunları aşmamız, konuşmamız lazım. Okulların açılmasıyla birlikte çevre temizliği konusundaki eğitimlerle ilgili aktivitelerimizi çoğaltacağız. Bu çalışmanın olumlu sonuçlar vermesini diliyorum.”

ÇALIŞTAYIN SONUNDA STRATEJİK PLAN BELİRLENECEK

Çalıştayın ardından, belediyelerin etkin, planlı verimli çalışma kapasitesini artırmak, belediyeler arasındaki ortak servis kullanımı yaklaşımını oluşturmak, atık toplama verim kalitesini artırmak, imha yöntemlerini geliştirmek ve stratejik plan hazırlanması amaçlanıyor.
AB kaynaklı “Transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetim Hizmetleri”projesi, Girne Batı Çevre Yolunun Güneyinde, bir transfer istasyonunun hayata geçirilmesi, Girne, Alsancak, Lapta ve Çatalköy Belediyelerindeki katı atık yönetimlerinin iyileştirilerek, yaşam standartlarının yükseltilmesi hedefleniyor.
Girne Belediyesi yönetiminde, Alsancak , Lapta ve Çatalköy Belediyeleri’nin işbirliği, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ve Kıbrıs Türk Otelciler Birliği katkılarıyla tamamlanacak projenin, 788 bin 463 euro olan toplam maliyetinin, 709 bin 617 euroluk kısmı AB tarafından hibe edilecek.

Share Button

Zeytinlik’teki mezarlık elden geçiriliyor

Zeytinlik Mezarlığı’nda Altyapı Çevre ve Peyzaj Düzenleme Projesi çalışması başlatıldı.

Girne Belediyesi tarafından Zeytinlik Mezarlığı’nda başlatılan Altyapı Çevre ve Peyzaj Düzenleme Projesi çalışmaları sürüyor. Mezarlıktaki çalışmalar; içme suyu (çeşmeler), otopark, iç yollar, kaldırımlar ve peyzaj düzenleme çalışmalarını içeriyor. Mezarlığa ziyarete gelenlerin oturması amacıyla yerleştirilecek bankların ardından mezarlıkta bulunan bina tadil edilecek.

Güngördü: Mezarlık yıllardır ihmal edildi
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Karaoğlanoğlu ve Ozanköy’ün ardından Zeytinlik köy mezarlığında da çalışma başlatıldığını söyledi. Nidai Güngördü, belediyeye bağlı Zeytinlik’te yaşayanların yıllardır defin işlemlerini ve ziyaretlerini zor şartlarda gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Güngördü, çamur ve tozun yarattığı olumsuzlukların giderilmesi için yıllardır ihmal edilen mezarlığın çağdaş bir görünüme kavuşması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, yapılan proje sayesinde defin işlemlerinin yanı sıra halkın mezarlık ziyaretlerini daha rahat ve güven içinde yapacağını ifade etti.

Share Button

Plaj Futbol Festivali düzenlendi

Girnede “Farkındayız Yanınızdayız” sloganıyla yapılan etkinlikte, Down Sendromlu çocuklar ile ünlü oyuncular birlikte futbol oynadı.

Girne Belediyesi ile Uluslararası Down Sendromu Federasyonu iş birliğinde Plaj Futbol Festivali düzenlendi. Kervansaray Halk Plajı’nda “Farkındayız Yanınızdayız” sloganıyla yapılan etkinlikte, Türkiye’nin ünlü futbolcuları Ergün Penbe ve Ahmet Dursun ile Down Sendromlu çocuklar maç yaptı. Etkinliğe, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve bazı meclis üyeleri, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile vatandaşlar katıldı. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, festivalin açılışında Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kıbrıslı Türk down sendromlu çocukların, ünlü futbolcularla oynadığı maçın başlangıç vuruşunu yaptı. Maçın ardından çocuklar müzik eşliğinde dans ederek eğlendi.

Akıncı:Koşulsuz sevgi gösteriyorlar
Mustafa Akıncı etkinlikte yaptığı konuşmada, eşi Meral Akıncı ile birlikte down sendromlu çocuklar ile bir araya geldiğinde çocukların insana verdiği sıcaklık ve sevgiyi hissettiğini söyledi. Mustafa Akıncı, organizasyona Türkiye’den katılan konuklara hitaben “Sizleri her zaman Kıbrıs’ta görmek istiyoruz. Burası sizin eviniz. Kıbrıs’taki down sendromlu çocuklar ile dayanışmayı her zaman sürdürünüz” dedi. Akıncı, Down sendromlu çocukların bizden bir eksiğinin olmadığını belirterek, “Onlarla bir araya geldiğimizde biz kendi eksikliğimizi yani koşulsuz sevgiyi görürüz” diye konuştu.

Güngördü: Her türlü desteği vermeye hazırız
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de konuşmasında, sosyal sorumluluk yanında aynı zamanda bir farkındalık ve eğlence şeklinde yapılan Plaj Futbol Festivali’ni düzenlemenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Nidai Güngördü, , down sendromlu bireylerin yaşamlarını rahat bir şekilde sürdürmeleri, sosyalleşmeleri ve toplumda hak ettiği yere gelmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Share Button

Zeytinlik’teki mezarlık elden geçiriliyor

Zeytinlik Mezarlığı’nda Altyapı Çevre ve Peyzaj Düzenleme Projesi çalışması başlatıldı.

Girne Belediyesi tarafından Zeytinlik Mezarlığı’nda başlatılan Altyapı Çevre ve Peyzaj Düzenleme Projesi çalışmaları sürüyor. Mezarlıktaki çalışmalar; içme suyu (çeşmeler), otopark, iç yollar, kaldırımlar ve peyzaj düzenleme çalışmalarını içeriyor. Mezarlığa ziyarete gelenlerin oturması amacıyla yerleştirilecek bankların ardından mezarlıkta bulunan bina tadil edilecek.

 

Güngördü: Mezarlık yıllardır ihmal edildi

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada Karaoğlanoğlu ve Ozanköy’ün ardından Zeytinlik köy mezarlığında da çalışma başlatıldığını söyledi. Nidai Güngördü, belediyeye bağlı Zeytinlik’te yaşayanların yıllardır defin işlemlerini ve ziyaretlerini zor şartlarda gerçekleştirdiğine dikkat çekti. Güngördü, çamur ve tozun yarattığı olumsuzlukların giderilmesi için yıllardır ihmal edilen mezarlığın çağdaş bir görünüme kavuşması için çalışma başlattıklarını ifade ederek, yapılan proje sayesinde defin işlemlerinin yanı sıra halkın mezarlık ziyaretlerini daha rahat ve güven içinde yapacağını ifade etti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button