“STRES YÖNETİMİ VE STRESLE BAŞA ÇIKMA” KONULU ONLINE SEMİNER

 “STRES YÖNETİMİ VE STRESLE BAŞA ÇIKMA” KONULU ONLINE SEMİNER

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi, Zoom platformu üzerinden, Uzm. Psikolog Pembe Ardıç tarafından gerçekleştirilecek “Stres Yönetimi ve Stresle Başa Çıkma” konulu seminer düzenliyor.

21 Nisan 2021 Çarşamba akşamı saat 19:30’da online seminer sonunda katılımcılara katılım belgesi verilecek.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, her yaştan ve her meslekten kişiyi etkileyen stresi kontrol altına alma, stres sırasında yaşanabilecek yıkıcı duyguların etkilerini en aza indirebilmek için farkındalık yaratacak seminerin, Covid-19 salgını dolayısıyla alınan önlemler kapsamında internet üzerinden ücretsiz olarak yapılacağı belirtildi.

Online olarak Zoom platformu üzerinden interaktif şekilde düzenlenmesi planlanan seminere kayıt ve bilgi için 0533 879 95 95 numaralı telefondan bilgi alınabilecek.

“EĞİTİMLER DEVAM EDECEK”

Girne Belediyesi Sosyal İşler Şube Amiri Misli Kadıoğlu, aile, iş ve sosyal yaşantımızda sıklıkla yaşadığımız stresin, özellikle son bir yıldan beri Covid-19 salgınıyla artan belirsizlik, karantina, sosyal izolasyon, işsizlik, gelirlerde düşme, sosyal ve ekonomik kaygı gibi nedenlerle çok daha fazla hissedildiğini ifade ederek, her meslek ve yaş grubundan insan için, farkındalık artırıcı ve stresi kontrol edebilmeye yönelik bilinçlendirici bir etkinlik düzenlediklerine dikkat çekti. Danışma ve Destek Merkezi çatısı altında düzenlenen yüz yüze seminer ve etkinliklere bir yıldır ara verdiklerini belirten Kadıoğlu, yeni normallere uygun şekilde yeniden eğitim ve etkinliklere devam edeceklerini kaydetti.

GÜNGÖRDÜ: “DAHA BİLİNÇLİ BİR TOPLUM İÇİN”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi olarak daha sağlıklı bir yaşam ve daha bilinçli bir toplum için çalıştıklarını ifade ederek,  salgın sonrasında belirsizlik ve sürecin olumsuz etkilerinin arttığı şu günlerde gerek eğitimde yaşanan sıkıntıların öğrenciler ve aileler üzerindeki olumsuz etkisi, gerekse ekonomik sorunların hepimizi zor duruma koyduğunu ifade etti. Daha bilinçli olmanın sorunlarla baş edebilmede önemine işaret eden Güngördü, başta yöneticiler, özel sektör ve kamu çalışanları, belediye çalışanları anne-babalar, öğrenciler ve herkesi online olarak yapılacak seminere davet etti.

Share Button

GİRNE’DE CAMİLER İLAÇLANDI

Girne’de Bulunan Camiler Koronavirüs Salgınına Karşı Ramazan Ayı Öncesi İlaçlandı

Girne Belediyesi Sağlık Şubesine bağlı ekipler, dezenfektan ilaçlar kullanarak Nurettin Ersin Paşa Camii, Yazıcızade Camii, Ağa Cafer Paşa Camii, Doğanköy Camii, Ozanköy Camii, Karaoğlanoğlu Camii ve Zeytinlik Camii ilaçlandı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü: Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde toplu ibadet yerlerinde, kapalı alanların üçte biri oranında kullanılması, maske, sosyal mesafe ve hijyen konularına dikkat edilmesi gerektiğini, temiz hava akışının sağlanacağı şekilde ortamın havalandırılması ve girişlerin kayıt altına alınmasının önemine dikkat çekerek belediye olarak tüm tedbirlerin alındığını kaydetti.

Güngördü: “Yarın başlayacak olan Ramazan ayında hepimize görevler düşmektedir. Covid-19 salgını döneminde iftarlarımızda ve ibadetlerimizde sosyal mesafe ve hijyen kurallarımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm vatandaşlarımıza ramazan ayı boyunca sağlık, mutluluk, huzur ve bereket dolu günler dilerim” dedi.

Share Button

ANTALYA MURATPAŞA BELEDİYESİ’NDEN GİRNE BELEDİYESİ’NE ANLAMLI BAĞIŞ

Kardeş Kent Muratpaşa Belediyesi’nden Girne Belediyesi’ne Covid-19 Salgını İçin Destek  

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, malzemeler Antalya Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Oya Kansu kontrolünde 8 Nisan 2021 Perşembe günü Girne Belediyesi’ne ulaştırıldı. Gönderilen malzemelerin 200 adet tek kullanımlık kapüşonlu tulum, 50 adet N95 maske, 530 adet siperlikli maske, 500 adet yıkanabilir bez maske, 2000 adet tek kullanımlık maske ve 5 adet tabut olduğu iletildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Antalya Muratpaşa Belediyesi’nin duyarlılığından dolayı memnuniyet duyduklarını dile getirdi. Güngördü, sosyal belediyeciliğin ön planda olduğu bu zor dönemlerde, kardeş belediyelerimizle işbirliği içinde, yardımlaşarak her konunun üstesinde gelebileceklerini zor zamanlarda yapılan yardımlarla hissettiklerini söyledi. Güngördü, Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’ı telefonda arayarak Şahsı, Meclis Üyeleri ve Girne halkı adına teşekkürlerini iletti.

Share Button

Girne Belediyesi Araç Filosunu Genişletmeye Devam Ediyor

Girne Belediyesi, “Transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetim Hizmetleri” Projesi Kapsamında Araç Filosunu Genişletmeye Devam Ediyor

 Girne Belediyesi, “Transfer İstasyonu Ve Geliştirilmiş Atık Yönetim Hizmetleri” Projesinde Kullanılmak Üzere, Avrupa Birliği Toplum Kalkınması IV. Hibe Programı Kapsamında Finanse Edilen1 Adet Araç Satın Aldı.

 Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre; projenin bir parçası olan katı atık transfer istasyonu inşaatı altyapı ve zemin hazırlıkları Şubat 2021 tarihinde başlamıştır. Transfer istasyonu faaliyetlerini desteklemek için proje kapsamında daha önce alımı gerçekleşen 5 adet iş araçlarına ek olarak 1 adet ekskavatör ve polip tutucu alındığı iletildi.

Söz konusu ekskavatör Girne Belediyesi idaresinde olup talep edilmesi halinde Lapta, Alsancak ve Çatalköy belediyelerinin de ihtiyaçları doğrultusunda kullanılabilecektir. Arazideki mevcut atıkların temizliği ve Güngör’deki Düzenli Katı Atık Depolama Alanına gönderilecek araçlara, atık yüklemesinin gerçekleştirilmesinde kullanılmaya başlanmıştır. Ağır metal ve kullanılmış elektronik eşyaların taşınmasında da belediyelerin hizmetine büyük katkıları olacak ekskavatör, inşaatı devam eden transfer istasyonunun yol ve altyapı çalışmalarında da kullanılacağı bilgisi verildi. Toplum Kalkınması 4 Hibe Programı kapsamında geliştirilen iletişim ve görünürlük stratejisi şablonları kullanılarak araç giydirme çalışması yapılmıştır.

Girne Belediyesi tarafından yürütülen proje transfer istasyonunun inşası ile Kıbrıs’ın kuzey kesimindeki katı atık yönetiminin iyileştirilmesini amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik takvimlendirilmiş transfer istasyonu inşaatı 17 Mart 2021 tarihinde hızlandırılmış ve Temmuz 2021 resmi açılışla hizmete girecek şekilde çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Proje paydaşları olan Lapta, Alsancak ve Çatalköy Belediyeleri’nin temizlik bölümü araç filosu kapasitelerinin güçlendirilmesi yönünde gerçekleşeceği iletilirken, bu amaca yönelik son bütçe kullanımının da yakın bir tarihte ihale edilerek çalışmaların devam ettiği bilgisi verildi.

 “Birlikte Daha Temize”

 Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

Transfer İstasyonu ve Geliştirilmiş Atık Yönetim hizmetleri projesiyle atık toplama hizmetlerinin verimliliğinin arttırılacağına işaret etti. Proje sayesinde kuzey sahil şeridinde iyileşme olacağını, toplumda çevre bilinci oluşturulmasını, geri dönüşüm, yeniden kullanım ve atık bertarafı konularında da toplumun her kesiminin farkındalığının artırılacağını hedeflediklerini belirtti. Ekim 2021 tarihinde sonlanacak olan bu projenin sürdürülebilir ve devamlılığını hedeflediklerini, bunu yaparken Avrupa Birliği Toplum Kalkınması Programı hibe çağrılarını dikkatle takip edip başvurularını devam ettireceklerini ifade etti. Güngördü, Avrupa Birliği program yöneticilerine, AB Hibe Destek Ekibi’ne ve Girne Belediyesi proje ekibine yapılan çalışmalarda göstermiş olduğu işbirliği ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Share Button

YASAL DENETİM YETKİSİ BELEDİYELERDEDİR

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberlerden ‘KKTC Sağlık Bakanlığı ve Res-Bir işbirliği altında imzalanan protokolde;  restoranların Covid-19 önlemleri açısından özel bir güvenlik şirketi tarafından denetleneceği’ bilgisini hayretler içerisinde öğrenmiş bulunmaktayız.

 

Sadece Pandemi döneminde değil tüm zamanları kapsayan ‘Halk Sağlığının korunması’ konusu Merkezi Devlet otoritesinin belirlediği yasal mevzuat çerçevesinde Yerel Yönetimlere düşen en asli görevlerin başındadır. Özellikle böylesi kritik bir dönemde Belediyelerin bilgisi, fikri sorulmadan, konu ile ilgili de önceden içerik paylaşımı yapılmadan karar üretilmesini hiçbir şekilde uygun bulmuyoruz, kabul etmiyoruz.

 

Resmi olarak denetleme yetkisi, Belediyelerdedir. 51/1995 Belediyeler Yasası’nın Birinci Bölümünde 16. Maddede tanımlanan Belediyelerin sağlık ile ilgili görevleri kapsamındaki yetkilerimiz yanında; Covid-19 Pandemi kontrolleri için 27 Ocak 2021 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile tarafımıza verilen denetim yetkimizin,  niteliği belirsiz ‘özel güvenlik şirketi’ olarak belirtilen özel bir şirkete devretmemiz kesinlikle mümkün değildir, bunu hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz.

 

Metropolit yapısıyla tüm Dünya insanını kucaklayan ve uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapan, Ülkemizin gözbebeği turistik liman kenti Girne’mizin sağlık konularındaki ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça geniş ve uzman bir dev kadro ile yürütmekte olduğumuz yoğun çalışmalarımızı tüm halkımız yakinen bilmektedir. Görev ve sorumluluklarımızın öneminin bilinci içerisinde Sağlık konularında uzman bilirkişiler ile çalışmak yasal düzenlemeler çerçevesinde,  tamamen bağımsız ve adil bir yaklaşım içerisinde planlanmış resmi denetimler ve konu paydaşları ile de gerektiğinde eğitim organizasyonları ile Dünya standardında oluşturduğumuz bu çizgiyi yıllarca korumaya çok özen gösterdik.  Uzman kadromuz içerisinde iki Gıda Mühendisi gözetiminde uzun süreli ve uluslararası Gıda Hijyeni eğitimlerine tabi tutulmuş oldukça deneyimli resmi denetim memurlarımız çalışmaktadır.

 

Yiyecek içecek ile ilgili sektörlerde Covid-19 uygulamalarının tek başına izole bir konu olarak değerlendirilmesi, çok büyük bir teknik yanlıştır. Gıda ile ilgili olan işyerlerinde genel HİJYEN ve Gıda Güvenliği konuları kapsamı içerisinde bütünlüklü olarak değerlendirilmesi gereken Covid önlemlerinin kontrolü; resmi denetim ekiplerimiz tarafından sürekli izlenmekte ve gerektiği durumlarda halk sağlığının korunması için yaptırımlar uygulanmaktadır. Eğer ki denetlemeler yetersiz bulunuyorsa düzenli olarak kamuoyu bilgisine getirmiş olduğumuz ve tam kapanma süreçlerinde dahil olmak üzere kesintisiz hafta sonları da dahil olmak üzere devam eden rutin Covid Pandemi kontrolleri kapsamında 04 Ocak 2021 – 31 Mart 2021 tarihleri arasında; 3303 işyeri denetimi gerçekleştiğini tüm kamuoyunun bilgisine getiririz.

 

Denetim ile ilgili asli görevimize, halkımızın sağlığının korunması adına Pandemi öncesinde de devam ediyorduk Pandemi sonrasında da devam edeceğiz. Bağımsızlık ilkesi ve bilimsel esaslara dayandırarak uzun yıllardır ortaya koymakta olduğumuz bu çalışmalarımız; hem halkımız hem de esnafımızın haklı güvenini ve takdirini kazanmıştır. Girne Belediyesi olarak Girne’deki yasal denetim otoritemizi, özel

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ KARAOĞLANOĞLU MEZARLIĞINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

GİRNE BELEDİYESİ KARAOĞLANOĞLU MEZARLIĞINDA TEMİZLİK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRDİ

 

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, belediyenin park bahçe birimi ekipleri tarafından Karaoğlanoğlu mezarlığında temizlik çalışmaları yapıldı. Pandemi dönemi süresince temizlik çalışmalarını aksatmadan yürüten belediye ekipleri, vatandaşların mezarlık ziyaretlerini daha rahat yapmaları için kentteki tüm mezarlıklarda temizlik çalışması yapılacağı iletildi.

 

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü, Covid 19 nedeniyle belediyenin sorumluluk alanının genişlediğini dile getirirken, asli görevlerini de yerine getirmeye çalıştıklarını işaret ederek, Girne Belediyesi sınırları içerisinde olan tüm mezarlıklara bir program dahilinde temizlik yapılacağını belirtti.

 

 

 

 

 

Share Button

GİRNE’DE GIDA DENETİMLERİ VE COVID-19 KONTROLLERİ SÜRÜYOR

GİRNE’DE GIDA DENETİMLERİ VE COVID-19 KONTROLLERİ SÜRÜYOR

Girne Belediyesi tarafından yapılan kontrollerde, 19-25 Mart 2021 Tarihleri Arasında Toplamda 258 İşletme, Hijyen Ve Covid-19 Önlemleriyle İlgili Denetlendi,  Covid Önlemleri kapsamında da 1 İşyeri Mühürlendi

Girne Belediyesi’nden alınan bilgide, Girne Belediyesi Sağlık Şubesi ve Zabıta Kent Güvenliği Birimi ekiplerinin 19-25 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdiği denetimlerde toplam 258 iş yerinin denetlendiği aktarıldı.

Girne Belediyesi, açılımların halen devam ettiği bugünlerde hizmet veren işletmelerin Bakanlar Kurulu kararlarına uygun çalışıp çalışmadığı ve genel covid önlemlerini yerine getirip getirmediğini resmi kontrollerle takip etmeye ve bu kontrollerin sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor.

Bunun yanında, yerli üretici, tarımcı ve çiftçi esnafın doğrudan halka satış yaptığı ve her Çarşamba kurulan Girne Belediyesi Açıkpazarında da yoğun önlemler almayı sürdürmektedir. Açık havada olması nedeniyle kapalı alanlara nazaran daha az risk barındıran Girne Belediyesi Açıkpazarı gerek satıcıların satış koşulları, gerekse vatandaşın alış verişleri esnasındaki Covid önlemlerinin uygulanması konusunda Sağlık ve Zabıta ekipleriyle sıkı kontroller sağlamaktadır.

Genel işyeri denetimleri kapsamında 35 iş yerine eksikliklerinden dolayı ihbar verildi, 1 iş yeri Covid önlemleri gereği çalışma saatleri dışında çalıştığı için mühürlenerek aynı işyerine para cezası da kesildi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü :

“ Pandemi sürecinin bir yılı aşkın bir süredir devam ettiği ülkemizde; bu zor günleri atlatabilmemiz, sevdiklerimizi ve tüm toplumumuzu koruyarak ekonomik çarkları döndürmemiz gerekmektedir. Bu kritik sürecin sağlıklı şekilde yönetilebilmesi için gerek esnaf gerek çalışanlar gerekse tüm vatandaşlarımızın duyarlı katılımcılığı çok büyük bir önem taşımaktadır. Maske mesafe ve hijyen önlemlerimizle korunmak ve korumak zorundayız.  Belediye olarak gerçekleştirdiğimiz denetimlerimizin Pandemi sürecinin kontrolünde elzem bir yeri vardır. Bu denetimlere ayrı bir önem veriyor ve halkımızın sağlığının korunması yanında güvenli bir ekonomik hareketin devamı için yoğun çalışmalarımıza devam ediyoruz. İşyerlerimizin bir daha kapanmaması için lütfen kurallara itinayla özen gösterelim” dedi.

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ İLE FİDAN DİKİMİ ÇALIŞMASI YAPTI

 

GİRNE BELEDİYESİ ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ İLE FİDAN DİKİMİ ÇALIŞMASI YAPTI

 

Girne Belediyesi ve Alevi Kültür Merkezi Tarafında Organize Edilen Fidan Dikme Etkinliği 25 Mart 2021 Perşembe Günü Ozanköy Mezarlığında Gerçekleştirildi.

 

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, Ozanköy mezarlığı içerisine Girne Belediyesi Park Bahçe şubesi tarafından belirlenen yerlere,113 adet zeytin, selvi, çam ve harnup fidanı dikimi gerçekleştirildi. Etkinliğe Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, KKTC Alevi Kültür Merkezi Yönetim Kurulu üyeleri, Girne Alevi Kültür Derneği yönetim kurulu üyeleri ve bölge halkının katılım gösterdiği iletildi.

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Sivil toplum örgütlerinin yaşamın her alanında aktif olmalarının kendilerine mutluluk verdiğini dile getirirken, fidan dikim çalışmalarına katkı koyan herkese de teşekkürlerini iletti.

 

Share Button

GÜNGÖRDÜ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ SEÇİLEN KİTABIN YAZARLARINI KABUL ETTİ

225 Ülke Ve Bölgede Yazılan Kitaplar Arasında

‘Adamızın Lezzetleri’ Adlı Kitap Dünya 3.Sü Seçildi

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre Yazar Ali Özçil ve Yazar İhsan Erol Özçil Girne Belediyesi’nde Başkan Nidai Güngördü ’ye kitaplarını takdim etti.

Gastronomi alanında en prestijli ödüllerinden olan

” Gourmand World Cookbook Awards 2020 ” tarafından, 225 ülke ve bölgede yazılan kitaplar arasında Ali Özçil ve İhsan Erol Özçil tarafından yazılan ‘Adamızın Lezzetleri’ adlı kitabı, Dünya 3.sü seçilerek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bu alanda alınan ilk ödül oldu.

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı konuşmada, “ Gastronomi ve mutfak sanatları Dünya insanını birleştiren ve buluşturan bir kültür olup, özellikle Akdeniz mutfağının günümüz dünyasında sağlıklı beslenme açısından büyük önemi

vardır ”dedi. KKTC’nin uluslararası yarışmalarda başarı göstermesinin önemine de değinen Güngördü, her alanda yetenekli insanlarımız olduğunu söyledi. Güngördü, Yazar Ali Özçil ve İhsan Erol Özçil’e gösterdikleri başarıdan dolayı tebriklerini iletirken, hediye edilen kitap için de teşekkürlerini sundu.

Share Button

Başkan Güngördü 21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayımladı….

21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü, bu alandaki çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu ve bunların hayata geçirildiği bir gündür.

Birleşmiş Milletler tarafından toplumu bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak maksadıyla 2011 yılında, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak ilan edilmiştir.

Down Sendromu, tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Onların kendilerine özgü ilgi ve yeteneklerinin olduğu ve istenildiğinde bu yeteneklerini geliştirebilecekleri herkes tarafından bilinmelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle 21 Mart Dünya Down Sendromlular Gününü kutluyor, aramızda olmalarından büyük bir mutluluk duyduğum ve bizlere +1 fark katan tüm kardeşlerimi sevgi ile kucaklıyorum.

Share Button