Girne Belediyesi Kanalizasyon Hatlarında Temizlik ve Bakım Çalışmaları Başlattı

Girne Belediyesi Yağmur Suyu Drenaj Hatlarından Sonra, Kanalizasyon Hatlarında Da Bakım Ve Temizlik Çalışmalarına Başladı
Girne Belediyesi, süregelen zaman içerisinde farklı nedenlerle tıkanan ve yağışlar sonrası kentte yaşanan olumsuzlukların önüne geçmek adına, kanalizasyon ve menfezlerin periyodik temizlik ve bakımını yapıyor. Bu kapsamda Girne genelinde başlatılan temizlik çalışmaları hızla devam ediyor. Girne Belediyesi’ne bağlı Kanalizasyon ekipleri, yaptıkları planlama doğrultusunda, Öğr. Kubilay Çaydamlı Caddesi, Erenler Sokak, İstanbul Sokak, Bengi Sokak ve Mücahitler Caddesi’ndeki kanalizasyon hatlarında çalışmalarını sürdürüyor.

“ Girne Kışa Hazır Girecek”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; Kış aylarında yaşanabilecek olumsuzluklara kentin hazır olacağını belirterek, bu kapsamda tüm ekiplerin çalıştığını belirtti. Temizlenen kanalizasyon hatları çevre ve insan sağlığı açısından tehdit oluşturan olumsuzlukların ortadan kaldırılması açısından önemli olduğunu dile getiren Güngördü, kanalizasyon ekiplerinin plan dahilinde kentin genelinde hat temizliği çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Share Button

19. Zeytin Festivali Festival Programı

zeytin.

Share Button

Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonrası bölgede bulunan tüm okulları dezenfekte edildi

 

Girne Belediyesi sağlık bölümü ilaçlama ekipleri ve özel bir şirket, hafta sonu gerçekleşen KKTC Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrası okulları koruyucu önlemler kapsamında ilaçladı.  

Hafta sonu gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sonrası,  öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığını korumak ve velilerin hijyen konusundaki endişelerini azaltmak amacıyla Girne Bölgesinde bulunan tüm okullar ilaçlandı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; seçimlerin yapıldığı okullarda, elle temas edilen sıralar, kapı kolları, masa ve sandalyeler başta olmak üzere; sınıflar, koridorlar, tuvalet ve lavabolar bugün sabah 05:30’da belediyemiz ilaçlama birimleri tarafından ayrıntılı biçimde dezenfekte edilerek okullar hazır hale getirildi dedi.

Güngördü, tüm ilaçlama ve dezenfeksiyon faaliyetlerinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan ilaçlar kullanılırken, bu ilaçların insan sağlığa olumsuz bir etkisi bulunmadığını kaydetti.

Share Button

Vergi Affı 31.12.2020 Tarihine Kadar Uzatıldı

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada 15/2020 sabit kıymetlerin güncellenmesi ve birikmiş kamu alacaklarının tahsiline ilişkin indirimli mali düzenleme yasası altında belediyeye borcu olan mükellefler için yeniden düzenlemeye gidildiğini duyurdu.

İtirazlı veya kesinleştirilmiş vergilerde uzlaşma ile ödeme süresi geldiği halde kısmen veya tamamen ödenmemiş kamu alacaklarının tahsilatına ilişkin yasa gücünde Kararname’nin dünya genelinde pandemik covid-19 vesilesiyle içerisinden geçmekte olduğumuz toplumsal koşullar göz önünde bulundurularak başvuru süresinin uzatılması, 30.09.2020 tarih ve 187 sayılı resmi gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

15/2020 sayılı vergi affı ile ilgili yasaya başvuru süresi 31.12.2020 tarihine kadar (31.12.2020 tarihi dahil) uzatılmıştır.

Buna göre,15/2020 Sayılı yasada gecikme cezalarının indirimine tabi olan Kamu Alacaklarımız “İçme Suyu, Emlak Vergisi ve İşyeri Vergileri”  için söz konusu yasadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın başvurularını en geç 31 Aralık 2020 tarihine kadar Girne Belediyesi Mali İşler Bölümü ve Girne Belediyesi Su İşleri Bölümü’ne yapmalarını gerekmektedir.

İlgililere saygı ile duyurulur.

Share Button

04 Ekim Hayvanları Koruma Günü

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Girne Belediyesi tarafından basın bildirisi yayınlandı:

Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında; hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını, daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. 1931 yılında Floransa’da toplanan bu kuruluş dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti. Bu günün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü :

04 Ekim tarihi, kutlama niteliğinden çok farkındalık gerektiren bir gün niteliğinde olmalıdır. Çünkü malesef küresel olarak hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamele devam ediyor. Bu örneklerin ülkemizde de görülmesi bizleri gerçekten çok üzüyor.

“Her Canlı İçin Elimizden Geleni Yapmak Zorundayız”

Yaşamın bütünü içerisinde her canlının yeri ve değeri olduğuna inandığımızdan, Girne Belediyesi olarak yardıma muhtaç, kötü muameleye maruz kalmış, yaralı, kimsesiz ve aç hayvanlara yardım etmek; bu konularla ilgili büyük özveri ve emekle çalışan birçok sivil örgüt ve hayvan severlerle işbirliği yapmak gerekliliğine inandık. Evimizde bakımımızda bulunan hayvanların temel ihtiyaçlarını karşılamak Hayvan Refahı Yasası gereğince birincil sorumluluklarımız arasında olmalıdır.

Bizler Girne Belediyesi olarak, özellikle yardıma muhtaç ve kimsesiz sokak hayvanlarının düzenli veteriner kontrolleri ve ihtiyaçlarının sağlanması yanında hasta veya yaralı olan sokak hayvanları için de 2017 yılında hizmete açtığımız Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezimiz üzerinden yoğun çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

En az insanlar kadar hayvanların da mutluluk ve özgürlük hakkına sahip olduğunu hatırlamamız; çevremizde yardıma muhtaç hayvanlara sahip çıkmamız, onlara merhametli davranmamız, duyarlı bir insan olarak her birimize düşen görevlerdir aynı zamanda.

Share Button

Yazar Feyzan Korur, Kitaplarını Takdim Etti

Yazar Feyzan Korur, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yü ziyaret ederek şiir ve oyunlardan oluşan kitaplarını takdim ederek bilgi verdi.

Korur, ziyaret esnasında yaptığı konuşmada;  Girne Belediyesinin her zaman sanata ve sanatçıya göstermiş olduğu değeri takdirle karşıladığını dile getirerek Güngördü ’ye teşekkür etti. Korur “Şiire Dökülsün Sözler”, “Yiğit Kızlar”, “Yüreğimin Yağmurları”, “Yaseminlere Su Vermeliyim”, “Hüzünlü Kıyılardan Şiirler”, “Bütün Oyunları”  isimli 6 kitabını, Başkan Güngördü ’ye hediye etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yazarların kültür ve sanat konularında topluma katkısının büyük olduğunu, büyük sorumlulukları olduğuna işaret ederek, bunlardan en önemlisinin de üretmek olduğunun altını çizdi. Yazarlara ve sanatçılara imkanlar çerçevesinde destek vereceğini belirten Güngördü, yazar Feyzan Korur’a teşekkür ederek çalışmalarında başarılarının devamını diledi.

Share Button

Girne Belediyesi, Sağlık Bakanlığı ile Birlikte Ortak Covid-19 Denetimleri Gerçekleştirdi

Girne Belediyesi, Sağlık Bakanlığı İle Birlikte Market, Restoran ve Kafelerde Denetimler Gerçekleştirdi

Girne Belediyesi Sağlık Bölümünden alınan bilgiye göre yapılan denetimlerde, işletme izni, sağlık karnesi, genel hijyen konularındaki  kontroller yapılmış , eksikliklerinden dolayı 3 işletmeye kapatma yazısı verildiği kaydedilirken,1 işletmenin de  gıda ürünlerine el konulduğu belirtildi. Yetkililer, takip kontrolleri yine Girne Belediyesi Sağlık Bölümü ekipleri   tarafından yapılmak üzere, tüm işletmelere, ortalama 8 günlük süreler verildiğini açıkladı.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; “Halkımızın sağlığı için alınması gereken tüm önlemler konusunda sorumluluk ve hassasiyetle çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Bugün, Sağlık Bakanlığından yetkili kişilerle birlikte restoran, gıda satışı ve benzeri yerlere ( market- kafe) denetimler gerçekleştirdik. Yapılan denetimler sırasında,  market ve kafe yetkilileri ile görevli ekiplerimiz, yaşanan bu süreçte ne gibi sıkıntılar çektiklerini, sağlığa uygunluk konusunda gereken önlemleri alıp almadıkları ve Covid-19 a karşı nasıl korunabileceklerini irdelediklerini” söyledi.

Güngördü; Halkımızı, tedbir olarak tüm yapılan uyarıları dikkate almalarını ve korunmak için ellerini sık sık yıkamalarını, maskenin ağız ve burnu kapatacak şekilde devamlı kullanılması gerektiğini kaydetti.

Güngördü; “Belediye olarak hayata geçirdiğimiz birçok uygulama ile halkımızın sağlığını korumak adına yoğun çalışmalar gerçekleştirdik. Pandemi nedeniyle tüm esnafımızı, gerekli önlemleri alması, özellikle maske ve hijyen konusunda kurallara uyulması için işbirliğine davet eder, tüm halkımıza sağlıklı günler dileklerimle saygılarımı sunarım” dedi.

 

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ KIB-TEK ve EL-SEN’E KARŞI AÇMIŞ OLDUĞU DAVADA ARA EMRİ ALDI

****Girne Belediyesi, EL-SEN’in Belediyeye ait arıtma tesisinin elektriklerini kesmesinin ardından bugün Girne Kaza Mahkemesi’ne ara emir için başvuruda bulundu.

****Mahkeme, tek taraflı  ara emriyle Girne Belediyesi’nin ciddi dava sebebleri olduğuna bulgu yaparak, hem KIB-TEK hem de sendikaya kesilen elektrik akımlarının geri bağlanmasına emir verdi.   

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası’nın (EL-SEN),  Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (KIB-TEK) borçları nedeniyle Girne Belediyesi arıtma tesisinin elektriklerini kesmesinin ardından, Girne Belediyesi ara emir alınması için Girne Kaza Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak, Av. Sıla Miroğlu Tokay’ın hazırladığı dosyayı mahkemeye sundu. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, mahkemede tanık olarak dinlendi.

Mahkeme, tek taraflı ara emriyle Girne Belediyesi’nin ciddi dava sebebleri olduğuna bulgu yaparak, hem KIB-TEK hem de sendikaya kesilen elektrik akımlarının geri bağlanmasına emir verdi.

“Geçmiş borçların da bizim sorumluluğumuzda olduğunun bilincindeyiz”

Konuyla ilgili açıklama yapan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, yargıdaki bir mesele için konuşmamak gerektiğinin bilincinde olduğunu belirterek kısa bir açıklamada bulundu.

Girne Belediyesi’nin KIB-TEK’e borcunun yapılandırılması için dört kez başvuruda bulunduklarını söyleyen Güngördü, dönemin Yönetim Kurulu Başkanı ve Başbakanla toplantı yaptıklarını,  hiçbir uyarı ve bildirimde bulunmadan arıtma tesisinin elektriklerin kesildiğini ifade etti.
Güngördü, başkanlığa geldiği Temmuz 2014’ten itibaren tüm borçları düzenli şekilde ödediklerini belirterek, “Geçmiş borçlar da bizim sorumluluğumuzdadır. Ancak 1975 yılından beridir kaynaklanan sorunlar nedeniyle biriken bu geçmiş borçların  yapılandırılması gerekirdi” dedi.

Güngördü: “Sendika eliyle Girne halkı cezalandırıldı”

Güngördü, “Girne Belediyesi yanında başka kurumların da elektriklerinin sendika tarafından kesildiğini basından okuduk.

Kesintiden önce belediyemize yazılı veya sözlü herhangi bir ikazda bulunulmadı. Bu, sendika eliyle Girne halkının cezalandırılması anlamına gelmektedir. Girne Belediyesi’nin muhatabı KIBTEK’dir.” dedi.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün basın açıklması şöyle:

“Girne Belediyesi’nin borcunu yapılandırmak için, KIBTEK’e,  6 Şubat 2017, 29 Mart 2018, 4 Şubat 2020’de, dört defa  başvuruda bulunduk.

Pandemiden önce ise taksitlendirme ve yapılandırma için toplantılara giderek, Başbakan dahil, yetkili mercilerle dört kez konuyla ilgili toplantı yaptık.
Biz, borcumuzun yapılandırılması için yetkili mercilerden yeni düzenleme beklerken 18 Eylül 2020 Cuma günü saat 11:00’de Girne Belediyesi arıtma tesisi ve pompa istasyonunda, Hasan Ramadan Cemil çemberinde elektrik akımının kesildiğini gördük.
Özellikle arıtma tesisine gelen kişilerin oradaki görevlilere sistemde arıza olduğu için geldikleri yönünde gerçek dışı beyanları vardır. Bunlar da kamera kayıtlarında vardır.

Gerek Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, gerekse Girne Elektrik Kurumu Amirliği mühendislerinden konuyla ilgili bilgi istememiz üzerine ise bize bilgileri olmadığını söylediler. Daha sonra EL-SEN’in açıklamalarını, Girne Belediyesi yanında başka kurumların da elektriklerinin sendika tarafından kesildiğini basından okuduk.

Kesintiden önce belediyemize yazılı veya sözlü herhangi bir ikazda bulunulmadı. Bu, sendika eliyle Girne halkının cezalandırılması anlamına gelmektedir.

Bir kamu kuruluşu olan Girne Belediyesi’ne bu şekilde davranılması kabul edilebilir değildir. Konuyla ilgili bütün yasal hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızın altını çizmek isterim. Bugün ara emir alındı. Ama buna sebep olanlar hakkında önümüzdeki günlerde yasal çalışmalarımız devam edecektir.”

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

KARİKATÜR YARIŞMASI 2020 SEÇİCİ KURUL ÇALIŞMALARI BAŞLADI

9.ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2020

SEÇİCİ KURUL ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Tarafından Geleneksel Olarak Düzenlenen 9.ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASI 2020 SEÇİCİ KURUL ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Covid-19 Pandemisi sonucu, Dünya’daki posta hizmetlerinin kısıtlı çalışmalarına rağmen, Korona’ya inat, 9. Uluslararası Karikatür Yarışması’na bu yıl 62 ülkeden 289 çizer toplam 887 eser ile katıldı.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün onursal başkanlığında, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı M.Serhan Gazioğlu, KTKD Yönetim Kurulu Üyesi Musa Kayra, Girne Belediyesi Genel Sanat Yönetmeni Derman Atik, KTKD Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak ve Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Üyesi Selen Selışık’tan oluşan Seçici Kurul Üyeleri, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen basın toplantısının ardından değerlendirme çalışmalarına başladı.

(21 Eylül 2020 – Girne) Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde, 19. Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen 9.Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması tanıtım toplantısı, 21 Eylül 2020 tarihinde Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde gerçekleştirildi.

KORONA’YA İNAT, 62 ÜLKEDEN 289 ÇİZER 887 ESER

Yeni bir düzenleme ile bu yıl ilk kez, “Zeytin” ve “Serbest” konularda, iki ayrı kategoride gerçekleştirilen 9. Uluslararası Karikatür Yarışması’na, Covid-19 Pandemisi sonucu, Dünya’daki posta hizmetlerinin kısıtlı çalışmalarına rağmen, Korona’ya inat, 62 ülkeden 289 çizer toplam 887 eser ile katıldı.

Girne Belediyesi Başkanı ve yarışmanın onursal başkanı Nidai Güngördü basın toplantısında yaptığı açıklamada, Covid-19 Pandemi sürecinde kültür ve sanatın yaşatılmasının önemini dile getiren Güngördü, yarışmanın Dünya Karikatürü’nde önemli yere sahip olduğunu belirterek, karikatür yarışmasının devamlılığını sağlamak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı M.Serhan Gazioğlu, Covid 19 pandemisine rağmen yarışmaya güzel bir katılım sağlandığını ve oldukça nitelikli eserlerin geldiğini ifade etti.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak, yarışmanın Dünya Karikatürü’nde önemli bir yer ve güven sağladığını vurguladı. Çakmak, Covid-19 salgını nedeni ile bu yıl ödül töreni düzenlenmeyeceğini, şartlar uygun olması halinde ödül töreninin 2021 yılında, 20. Uluslararası Zeytin Festivali’nde yer alacağını belirtti.

“SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ YEREL KAPSAMDA TUTULDU”

  1. Uluslararası Karikatür Yarışması Seçici Kurul Üyeleri bu yıl, Covid-19 salgını nedeni ile, yerel kapsamda tutuldu. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün onursal başkanlığında, M. Serhan Gazioğlu, Musa Kayra, Derman Atik, Hüseyin Çakmak ve Selen Selışık’tan oluşan seçici kurul üyeleri, 21 Eylül Pazartesi günü, Girne Sanat Galerisi’nde düzenlenen basın toplantısının ardından değerlendirme çalışmalarına başladı.

“ESERLER ASKIDA KALACAK”

  1. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda son finale kalacak olan karikatürlerin, taklit, çalıntı veya kopya olup olmadığı belirlenmek için dijital ortamda askıda tutulacak ve itiraz süresinin ardından kesin sonuçlar açıklanacaktır.

“KARİKATÜR SERGİLERİ”

  1. Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye giren ve finale kalan eserler, bu yıl dijital ortamda gerçekleştirilecek 19. Uluslararası Zeytin Festivali süresince önce, sosyal medya üzerinden gerçekleştirilecek canlı yayında, daha sonraki tarihlerde ise Girne Belediyesi giriş holünde panolar üzerinde sergilenecektir.
Share Button

Girne’de Zabıta Ekipleri, Kreşleri Denetledi

Girne Belediyesi Zabıta Ekipleri Girne’de Faaliyet Gösteren 13 Kreşten, Bakanlar Kurulu kararlarıyla yasal olarak açık bulunan 5 Kreşi Denetledi

Dünyayı ve ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 pandemisi karşısında gün geçtik sonra denetimlerini artıran Girne Belediyesi, halk sağlığının korunması amacıyla kentte bulunan 5 kreşe denetim yaptı.

5 Kreş Denetlendi

Covid-19 Pandemi önlemleri kapsamında Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde,13 kreşin bulunduğu bölgemizde 5 kreşin yasal olarak açık olduğu ve kreşlerde 0-3 yaş dışında çocukların kreşe bırakılmasının yasak olduğu belirtildi. Bu doğrultuda kreşler Girne Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından denetlendi.

Temizlik, maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat edin

Denetimler sonrasında, kreşlerin sağlıklı koşullarda, belirlenen kurallar çerçevesinde faaliyet gösterip göstermediklerini incelediklerini vurgulayan Güngördü, temizlik maske, sosyal mesafe ve el hijyenine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tedbiri elden bırakmayın…

Girne Belediyesinden yapılan açıklamada; Denetimler kapsamında, geleceğimiz olan çocuklar için kreşlerin belirlenen koşullara uygun olup olmadığını kontrol eden Zabıta Ekipleri halkın sağlığı için denetimlerin devam edeceğini belirtti.

Covid-19 pandemi sürecinin tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de bulaş riskinin artmasından dolayı herkesi daha dikkatli olması gerektiğini belirten Güngördü, tüm halktan tedbiri biran olsun elden bırakmamalarını rica etti.

 

Share Button