Farkındalık için yürüdüler

Girne Belediyesi çalışanları, meme kanseri farkındalık yürüyüşüne katıldı.

 

Girne Belediyesi çalışanları, Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle Kanser Hastalarına Yardım Derneği tarafından düzenlenen “200 meme kanseri adına 200 km yürüyüş” etkinliğine katıldı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünyada 8 kadından 1’nde, KKTC’de ise yılda 150-200 civarında meme kanseri görüldüğünü söyledi. Nidai Güngördü, belediye çalışanlarının pembe giyerek farkındalık yaratılması için destek yürüyüşüne katıldığını ifade etti. Güngördü, farkındalık çalışmaları kapsamında kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekerek, önümüzdeki günlerde kız öğrencilerine yönelik “Meme kanserinde erken teşhis ve önemi”konulu seminer düzenlemek istediklerini kaydetti.

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Güngördü, Zeytin Festivali’ne gelen heyetlere teşekkür etti

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Zeytin Festivali için gelen heyetleri kabul etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 18’nci Zeytin Festivali kapsamında kente gelen misafirleri Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde ağırladı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü galeride Türkiye, İran, Romanya, Endonezya, Kosova ve Ürdün’den gelen konuklarla görüşerek, festival ve kent hakkında bilgi verdi. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, festivalin uluslararası boyutunun arttığını belirterek, bölge okullarının da bu yıl korteje büyük bir katılım gösterdiğini söyledi. Güngördü, festivale katılan ve katkı koyanlara teşekkür etti.

Türkiyeden belediye ve halk dansları geldi
Festival nedeniyle Türkiye’den gelen İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Oyunları Ekibi, Anamur Belediyesi Konservatuvarı Büyükler Halk Dansları Topluluğu, Anamur Belediyesi, Antalya Muratpaşa Belediyesi, Aydın Kuşadası Belediyesi, Bolu Mengen Belediyesi, Edremit Belediyesi, Hatay Altınözü Belediyesi, Yalova Belediyesi, Karaman Ermenek Belediyesi ve Antalya Elmalı Belediyesi belediye başkanları, meclis üyeleri ve temsilcileri katıldı.

Yurtdışından misafirler katıldı
Kabullerde ayrıca Ürdünden Ainel Basha Belediyesi, Al Mafrag Belediyesi, Al Ramtha Belediyesi, Beit Jala Belediyesi, Jarash Belediyesi, Madaba Belediyesi, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA), Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ödül kazananlar,
yer aldı. Güngördü misafirlere, festival anısına hazırlanan anı plaketi ve hediye paketlerini takdim etti.

Share Button

18. Zeytin Festivali başlıyorGirne Belediyesi’nin düzenlediği 18. Girne Zeytin Festivali, 4 Ekim Cuma günü saat 18:00’da Girne Ramadan Cemil Meydanı’ndan Atatürk Anıtına gerçekleştirilecek kortej yürüyüşü ile başlayacak. Zeytinlik köyü festival alanında saat 19:00’da açılış konuşmaları yapılacak, tütsü yakılacak ve stantlar gezilecek. Zeytinlikte 8 Ekim’e kadar sürecek festivalde; zeytin ve zeytin ürünlerinin sergilenmesi, yiyecek ve el işi stantları, zeytinle ilgili sunumlar, konserler, çocuk ve gençlik etkinlikleri, sergi, halk dansları gösterileri, yemek yarışması, bilardo turnuvası, satranç ve tenis şenliği yer alacak. Bu yıl ilk kez zeytin hasat etkinliği ve çakıstes yapımı gerçekleştirilecek.
Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun saat 19:30’da, Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi’nin saat 20:45’te gösteri sunacağı festivalin ilk gününde 19:45’te Grup Otantik ve saat 21:00’da Grup SOS konser verecek.

Share Button

Ekinci’nin, “İz” isimli resim sergisi açıldı

Girne Belediyesi Sanat Galerisi’ndeki sergi, 2-14 Ekim tarihleri arasında hafta içi 10:00-17:00, Cumartesi günü ise 10:00-15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir

Özlem Ekinci’nin, “İz” isimli kişisel resim sergisi Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle açıldı. Açılış törenine Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyesi Ziya Egemen Sencer ile sanatseverler katıldı. Sergi, 2-14 Ekim tarihleri arasında hafta içi 10:00-17:00, Cumartesi günü ise 10:00-15:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Özdevrim: Sanat derin anlamlar içerir
Serginin kuratörü Şenol Özdevrim açılışta yaptığı konuşmada, sanatın sadece duvarda asılı eserlerden ibaret olmadığını belirterek, derin anlamlar içerdiğini ifade etti. Şenol Özdevrim, eski öğrencisi Özlem Ekinci’nin sanat dışında bir eğitim almasına rağmen sanat konusunda kendini geliştirdiğine dikkat çekerek, kişisel sergisinde görev almaktan mutlu olduğunu söyledi.

Ekinci:İlk sergimi açmanın heyecanını yaşıyorum
Özlem Ekinci de ilk kişisel sergisini açmasından dolayı son derece heyecanlı olduğunu belirterek, kendisine yardımcı olan Şenol Özdevrim ile serginin düzenlenmesini sağlayan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve belediye çalışanlarına teşekkürlerini sundu.

Güngördü: Aidiyet duygusu önemli
Başkan Güngördü ise Mardin’den Kıbrıs’a okumaya gelen, okulunu bitirdikten sonra çalışmaya başlayan Özlem Ekinci’nin aidiyet duygusuyla hareket ederek, bu ülkeye bişeyler bırakmak için çaba sarf etmesinin önemine dikkat çekti. Güngördü, büyük bir cesaret örneği gösterek, ilk sergisini açan Ekinci’yi tebrik etti.

Share Button

Girne Belediyesi ve Girne Üniversitesi işbirliği yapacak

Girne Belediyesi, Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ile bünyesinde bulunan GÜDENMER ile deniz ve denizciliğin sevdirilmesi için ortak çalışma yapılacak

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Fatih Hüseyinoğlu ile Girne Üniversitesi Denizcilik Merkezi (GÜDENMER) Başkanı Kaptan Enver Yetkili’yi kabul etti. Deniz ve denizciliği sevdirme çalışmaları konusunda neler yapılabileceği görüşülen kabulde Girne Belediyesi tarafından yapımı devam eden Girne Kent Müzesi içinde deniz yaşamının sergileneceği bir “Deniz Biyoloji Müzesi” bölümünün oluşturulması için Girne Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı M. Fatih Hüseyinoğlu’nun katkılarının alınması yönünde mutabakat sağlandı.

 

Limana çapa yerleştirilecek

Kabulde ayrıca belediye ve üniversite işbirliğinde denizciliği sevdirme çalışmaları kapsamında, Girne’ye “Anıtsal Gemi Çapası” kazandırılması ve Girne Antik Limanı çevresinde uygun görülecek bir noktaya konumlandırılması görüşüldü. Girne Üniversitesi Denizcilik Merkezi’nin tarafından tedarik edilecek çapa

üzerinde Mustafa Kemal Atatürk ve Rauf Raif Denktaş’ın denizcilikle ilgili özdeyişleri yer alacak. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bir liman kenti olan Girne’de deniz ve denizcilikle ilgili üniversiteyle işbirliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Share Button

Onurlu, Deniz Binbaşı Serkan Doğan’ı ağırladı

27 Eylül Preveze Deniz Zaferi ve Deniz Kuvvetleri Günü kutlamaları kapsamında Girne Limanı’na gelen

TCG Zıpkın Hücumbotu Komutanı Deniz Binbaşı Serkan Doğan beraberindeki heyetle birlikte Girne Belediyesi’ni ziyaret etti. Girne Belediyesi Asbaşkanı Hakan Onurlu ziyarette yaptığı konuşmada, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda görevli komutanları Girne’de görmekten mutlu olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından as başkan Onurlu, ziyaret anısına plaket takdim ederken, Deniz Binbaşı Serkan Doğan ise Güngördü’ye geminin fotoğraf ve şapkasını verdi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Hurmaları izinsiz toplayanlar şikayet edildi

Kamuya ait hurma ağaçlarındaki meyveleri izin almadan vinç yardımıyla toplayanlar hakkında yasal işlem başlatıldı

Girne Mete Adanır Caddesi üzerinde bulunan hurma ağaçlarının meyvelerini, belediyeden izin almadan vinç kullanarak izinsiz toplayanlar hakkında Girne Belediyesi Zabıta Kolluk Biriminin polise şikayeti üzerine yasal işlem başlatıldı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, belediyeden izin alınmadan, yayaları riske atacak şekilde kamuya ait kaldırımın vinç tarafından işgal edildiğini belirterek, ağacın zarar görebileceği şekilde meyvelerin toplanmak istendiğini söyledi. Nidai Güngördü, hurma ağaçlarını belediyenin diktiğini, bakım ve budanmasının da belediye tarafından yapıldığını bu nedenle ağaçların kamuya ait olduğunu ifade etti. Güngördü, kamuya ait alanlarda bulunan hurma, zeytin, alıç ve harnup ağaçları yanında çiçeklerin de toplanmaması gerektiğine dikkat çekerek, bakım ve budamayla ilgili Girne Belediyesi Park ve Bahçe Birimine başvurulması gerektiğine dikkat çekti.

Share Button

18. Zeytin Festivali Cuma günü başlıyor

Girne Belediyesi’nin düzenlediği 18’inci Zeytin Festivali bu yıl, 4-8 Ekim tarihleri arasında yapılıyor .

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 18’inci Zeytin Festivali ile ilgili bugün Girne Belediyesi Sanat Galerisinde düzenlenen basın toplantısında festival programını açıkladı.
Nidai Güngördü, tarihte ve mitolojide, anavatanı Suriye ve Kıbrıs olarak bilinen, Akdeniz Bitki örtüsünün önemli bir ağacı zeytinin kutsallığın, ölümsüzlüğün, sağlığın, bolluğun ve barışın simgesi olduğunu söyledi. Güngördü festivalin Girne’deki yapılaşmayla birlikte, her geçen gün azalan zeytin ağaçlarının korunması, çoğaltılması ve gelecek nesillere aktarılması zeytin ve zeytin ürünlerinin sağlığa faydaları ve üretiminin teşvik edilmesi amacıyla düzenlendiğini anımsatarak, festivalle birlikte 18 yılda bu konuda önemli bir farkındalık yaratıldığını vurguladı.

Zeytinle ilgili seminer yapılacak
Güngördü, festival kapsamında, bu yıl da kültürel, sanatsal, sportif birçok etkinlik, bilimsel sunumlar, dinleti ve konserler, halk dansları gösterileri, yarışmalar, çocuk ve gençlere yönelik sportif sanatsal aktiviteler yer alacağını dile getirdi. Güngördü, kurulacak stantlarda, zeytin ve zeytin ürünleri yanında Kıbrıs Türk kültürüne özgü yiyecek içecek ve el işlerinin satışının yapılacağını kaydetti. Güngördü, Zeytinlik köyünün sembolü olan Ali Nesim Anısına şairler ve yazarlar buluşmasının yer alacağını küresel iklim değişikliğinin Akdeniz bitki örtüsüne yansımaları ve zeytin üreticiliğiyle ilgili 2 bilimsel seminerin de yer alacağını aktardı. Güngördü, sergi çadırında resim heykel ve karikatür sanatçılarının eserlerinin sergileneceğini anlattı.

Toplanan zeytinler çakıstes yapılacak
Festival kapsamında, Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde düzenlenen 8’inci Uluslararası Zeytin karikatürleri Yarışmasına bu yıl 61 ülkeden 458 sanatçının bin 18 eserle katıldığını kaydeden Güngördü, dereceye giren sanatçıların ödüllerini festivalde alacağını ifade etti. Festivalde, zeytin ve zeytinyağlı yemekler yarışması ve Zeytinlik Çocuk parkında , çocuklara yönelik çeşitli aktiviteler de yapılacağını kaydeden Güngördü, bu yıl ilk kez, turistlere yönelik olarak 6 ekim Pazar günü zeytin toplama ve çakıstes yapma etkinliği de düzenleneceğini de anlattı.

Yeni Türkü konser verecek
Festivalde, 40’ıncı sanat yılını kutlayan Türkiye’nin efsanevi gruplarından Yeni Türkü’nün de , 6 Ekim Pazar akşamı zeytinlik köy meydanında vatandaşlarla buluşacağını dile getiren Güngördü, final konserinde ise, Ebru Aydın’ın sahne alacağını ifade etti. Festivale yerel gruplar yanında, Anamur Belediyesi Konservatuarı, İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları ekipleri, Girne Belediyesinin Türkiye ve diğer ülkelerden kardeş belediyelerinin başkan ve temsilcilerinin de katılacağını dile getirdi.

Türkiye ve yutdışından misafirler katılacak
Başkan Güngördü, 280 üyesi olan ve Girne Belediyesinin, turizm ve kültür komisyonu başkanlığında yer aldığı Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı Ortadoğu ve Batı Asya Kentler Birliğinden (UCLG-MEWA), 6 komisyon eş başkanının da festivale davet edildiğini anımsattı. Festivalin gerçekleşmesine katkı koyan herkese teşekkürlerini sunan Güngördü, tüm vatandaşları , 18’inci Zeytin Festivali’ne davet etti.

FESTİVAL PROGRAMI

18. Girne Zeytin Festivali, 4 Ekim Cuma günü saat 18:00’de Ramadan Cemil Meydanı’ndan Atatürk Meydanı’na kortej yürüyüşü ile başlayacak. Zeytinlik köyü festival alanında saat 19:00’da açılış konuşmaları yapılacak, tütsü yakılacak ve stantlar gezilecek. Saat 19:30’da Girne Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ve 20:45’te Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisiyle sürecek festivalin ilk gününde 19:45’te Grup Otantik ve saat 21:00’da Grup SOS konser verecek.

6 Ekim Cumartesi günü saat 16:00’da Girne Belediyesi Zeytin Tenis Kortlarında Tenis Şenliği, Girne Kordonboyu Atatürk Anıtı önünde İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisiyer alacak. 17:00’de Ödüllü Bilardo Turnuvası, 18:00’de Uygulamalı Karikatür Atölye Çalışması, 18:30’da Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi gösterisi, 19:00’da Sinan Güzen konseri 20:15’te Girne Genç Sanatseverler Derneği halk dansları gösterisi, 20:30’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve 21.00’de Supernova Reggea Ban konseri yer alacak.

7 Ekim Pazar günü ise saat 11:00’da Zeytin Toplama ve Çakızdez Yapımı, 14:00’da Atatürk Anıtı önünde İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 15:30- 17:00 arasında Zeytinlik Çocuk Parkında Çocuk ve Gençlik Etkinlikleri, 16:30’da Zeytinli , Zeytinyağlılar Yemek Yarışması, 17:00’de Ödüllü Bilardo Turnuvası, 17:30’da Girne Kordonboyu Atatürk Anıtı önünde Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi, 18:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 18:15’te Çatalköy Belediyesi Halk Dansları gösterisi, 18:30’da Zeytin Karikatürleri Yarışması ödül töreni,19:00’da Çatalköy Belediyesi Nostalji Halk Dansları Topluluğu Gösterisi, 19:15’te Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi, 19:30’da Zeytinli ve Zeytinyağlılar Yemek Yarışması sonuçlarının açıklanması, 20:00’da Sabri Oğuzkan Trio ve 21:00’da Yeni Türkü konseri yer alacak.

8 Ekim Pazartesi günü saat 17:00’da Girne Ramadan Cemil Meydanında İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi ve 18:00’da Anamur Belediyesi Konservatuarı Büyükler Halk Dansları Ekibi Gösterisi yer alacak. 18:15’te “İklim değişikliği ve Kuzey Kıbrıs’ta zeytincilik ve üretimi konulu seminerler, 19:00’da Ali Nesim Anısına Şiir Dinletisi ve Söyleşi 20:15’te Girne Belediyesi Oda Orkestrası Klasik Müzik Konseri ve 21:15’te Happy Man Project Konserleri yapılacak.

Festivalin son günü olan 8 Ekim Salı akşamı 18:00’da İzmir Karşıyaka Girne Ortaokulu Halk Dansları Gösterisi, 18:15’te Tenis Şöleni Ödül Töreni, 18:30’da Bilardo Turnuvası Ödül Töreni, 18:45’de Girne Belediyesi Halk Dansları Gösterisi, 19:00’da Hasan Günyüz ve İbrahim Çetiner konserinin yer alacağı festival, 21.00’da Ebru Aydın konseriyle sona erecek.

Share Button

18. Zeytin Festivali Programı

Program Poster 70_100

Share Button

Kentin farklı noktlarında temizliğe devam edildi

Girne Belediyesi temizlik şubesi ekipleri, 21 Eylül Dünya Temizlik Gününde de çalışmalarını sürdürdü.

Ekipler, rutin olarak yaptıkları temizlik çalışması yanında sahil, anayol kenarları ve okullarda çevreye atılan çöpleri topladı. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye temizlik bölümü çalışanlarının 365 gün çalıştığını ifade etti. Nidai Güngördü, hergün sokakların süpürülüp, temizlendiğini ve çöplerin toplandığını ifade etti. Güngördü, yapılan tüm çalışmalara rağmen sıkıntı yaşadıklarını bu nedenle vatandaşı bilgilendirmek amacıyla eğitim ve farkındalık çalışmaları yaptıklarını dile getirdi. 21 Eylül Dünya Temizlik ve benzeri günlerde kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile daha çok işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Güngördü, haftanın 7 günü büyük bir özveriyle işini yapan çalışanlarına teşekkür etti.

Share Button