GÜNGÖRDÜ, ÇARŞAMBA PAZARI ESNAFIYLA BAYRAMLAŞTI


Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Kurban Bayramı Öncesi Pazar Esnafıyla Bayramlaştı.
Kurban Bayramı öncesinde Çarşamba Pazarı’nı gezen Güngördü, esnafa bayram şekeri ikram etti. Güngördü gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan Covid-19 pandemisi dolaysıyla,  vatandaşlardan belirlenen hijyen kurallarına uymalarını, ve kesinlikle maske takmaları gerektiğini hatırlattı.  Geleneklerin yaşatılmasının önemine dikkat çeken Güngördü, bayramların birlik ve beraberliğin simgesi olduğunu söyledi.
Bayramların, insanları birbirine yakınlaştıran, toplumsal barışı pekiştiren günler olduğuna dikkat çeken Güngördü, “Sevgi, saygı, hoşgörü ve dayanışma duygularının arttığı bayramlar, birlik ve beraberliğimizi simgeleyen ortak değerlerimizin başında gelmektedir dedi.

 

Hem pazar esnafı, hem de bayram alışverişi için pazarı gezen vatandaşlara Covid -19 pandemisi nedeniyle mikrofonla seslenen Güngördü; Kurban Bayramı’nın tüm dünyaya barış, huzur, mutluluk, bolluk ve bereket getirmesi dileğinde bulunarak başta tüm personelimin, esnafımızın ve tüm halkımızın Kurban Bayramı’nı en içten dileklerimle kutlarım.” dedi.

 

Share Button

Lionslar’dan Girne Belediyesine Ziyaret

Girne Vatan Lions Kulübü, Girne Belediye Başkanını ziyaret etti.

Girne Vatan Lions Kulübü Başkanı Mukaddes Turan, Başkan Yardımcısı Nurtaç Ayet ve Vatan Lions Kulübü üyeleri Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile bir araya geldi.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide; yapılan toplantıda Vatan Lions Kulübü, bölgede yeşil alan yaratılması konusunda Girne Belediye Başkanı Güngördü ’den yer talep ederek,  görüşme sırasında ayrıca çocuklar ve gençlerle ilgili önlemler alınması, uyarılar hazırlanması konusunda bir takım kararlar alındığını kaydetti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yaptığı konuşmada ‘Girne Belediyesi’nin her zaman sivil toplum örgütlerine destek verdiğini söyledi. Çocukların sanal ortamda bulunan tehlikelerden uzak tutulması gerektiğini ve bu konuda sivil toplum örgütlerinin de önlem alması gerektiğini belirtti. Bu dönemde belediyecilik anlayışının değiştiğini, belediyenin asli görevlerinin dışında sosyal sorumluluk projelerinde ve uygulamalarında da yer belirtti. Yeşil alan konusunda ellerinden gelen imkanları kendilerine sunacaklarını söyleyen Güngördü,  bu konuda birlikte hareket edileceğini kaydetti.

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI’NA HAZIR

                        

GİRNE BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI’NA HAZIR

 

Girne Belediyesi, bayram tatili süresince, Girne halkına hizmet verebilmek için bir takım tedbirler aldı. Bayramın birinci günü dahil, Çarşı Merkezi, Kordonboyu ve Otellerin çöplerini toplayacak olan belediye ekipleri, rutin programına uygun olarak temizlik hizmetlerini ’de verecek.

Bayram öncesinde zabıta (kolluk) ve sağlık şubesi ise, kentteki işyerleri ile restoranların denetimini yapıp, ayrıca izinsiz seyyar satıcıları kontrol edecek.

Bayramda defin hizmeti verebilmek için de tedbirlerini alan belediye, cadde, sokak ve mezarlıkları ’da bakımdan geçirerek bayram ziyaretleri için hazır hale getirdi.

Herkese sağlık dolu günler diledi.

VATANDAŞLARIMIZ GİRNE BELEDİYESİ’Nİ BAYRAM TATİLİ SÜRESİNCE ACİL DURUMLARDA AŞAĞIDA BELİRTİLEN TELEFON NUMARALARINDAN ARAYABİLİRLER.  
BAYINDIRLIK, İMAR 0548 881 21 14  
TEMİZLİK İŞLERİ 0533 860 59 73 / 0533 825 01 04  
SU İŞLERİ 0542 882 11 18 / 0548 838 88 10  
KANALİZASYON İŞLERİ 0533 870 20 17  
CENAZE VE DEFİN İŞLERİ 0533 840 52 20  
ZABITA (KOLLUK) HİZMETLERİ 0548 882 21 20 – 0533 826 2547  
SAĞLIK İŞLERİ 0533 870 20 14

 

Ayrıca her türlü bilgi ve şikayetleriniz için Belde hudutları içerisinden ALO 185 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

 

Girne Belediyesi, Tüm halkımızın ve Girnelilerin Kurban Bayramını kutlar, sağlık ve esenlikler diler…

 

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 

 

Share Button

Girne Belediyesi’nde Asfaltlama Çalışmaları Devam Ediyor

Girne Belediyesi Basın Yayın Bölümünden verilen bilgide; Püsküllü bölgesinde Malazgirt ve Cuma Cemiloğlu Sokak, Doğanköy’de Zeytinli Sokak ve Bağ Sokak ve Narlı Sokak, Bellapais’de,  Çiçekli Bayır Sokak’ta asfalt serim ve yamalama çalışmaları tamamlandı.

Salih Köroğlu Construction Ltd. tarafından gerçekleştirilen asfaltlama çalışmalarında yaklaşık olarak 1100 ton asfalt döküldü.

Bayramdan sonra kentin çeşitli yerlerinde asfaltlama çalışmaları devam edecek.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  kentin alt yapı ihtiyaçlarını karşılamak için kentte çalışmaların sürdüğünü, kentin ihtiyaç duyulan bütün cadde ve sokaklarında, asfalt serim işlerini sürdürdüklerini belirtti. Salih Köroğlu Consturuction tarafından yürütülen çalışmaların bayramdan sonra da süreceğini kaydeden Güngördü; Marmaris Sokak, Şair Nedim Sokak, İslambey Sokak ve Özdemir Özocak Sokaklarında da asfalt serim işlerinin bayramdan sonra devem edeceğini belirtti.

 

Share Button

Başkan Güngördü, Türkiye Sumo Federasyonu Kabul Etti

 

Türkiye Sumo Federasyonu Başkanı Erdal Karadağ ve KKTC Sumo Temsilcisi Cemal Gencer Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ile görüştü.

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre; Türkiye Sumo Federasyonu Başkanı Erdal Karadağ, yönetim kurulu üyeleri ve KKTC Sumo Temsilcisi Cemal Gencer Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ile görüştü.

Girne Belediyesi’nde gerçekleşen görüşmede, Türkiye ve Japonya elçiliklerinin de bilgisinde olan Sumo Güreşinin gelişmesi ve yayılması için yapılacak faaliyetler hakkında bilgi alan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ziyareti memnuniyetle karşıladı.

2012 yılında Türkiye’de kurulan Türkiye Sumo Federasyonu Genel Başkanı Erdal Karadağ yaptığı konuşmada; KKTC temsilciliği olarak, uluslararası organizasyonlar düzenleyip ülke tanıtımına katkıda bulunacaklarını,  Japonya büyükelçiliği desteğiyle de Japonya 2021 olimpiyatlarında KKTC ve TC ‘den katılım sağlamak istediklerini, bunun için de çalışmalar yapıldığını söyledi. Karadağ, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ’ye plaket taktim ederek teşekkürlerini iletti.

Share Button

Bartu Bektaş’ın ‘EXTEMPORARY’ adlı sergisi Girne’de Sanatseverlerle Buluştu

‘Extemporary’ adlı ilk kişisel sergisini Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde açan Bartu Bektaş, sanatseverlerden tam puan aldı.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide; Türkçe ’de ‘üstünde çok düşünülmemiş, planlanmamış’ anlamına gelen ‘Extemporary’ adlı sergi 15 Temmuz 2020 Çarşamba günü Girne’de açıldı.

Açılışa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Bölge Milletvekilleri, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, meclis üyeleri ve birbirinden değerli iş insanları katıldı.

Başbakan Ersin Tatar sergi açılışında yaptığı konuşmada; Böyle güzel bir etkinlikte bulunmaktan memnuniyet duyduğunu, sanatçıyı ve ailesini yakından tanıdığını, böylesi güzel eserlerin oluşmasında ortaya koymuş olduğu özverili çalışmaları takdirle karşıladığını vurguladı.

Tatar, Kıbrıs Türk toplumunun var olmasında düşündüklerini özgür bir şekilde ifade edebilmenin çok önemli olduğunu ve Bartu Bektaş’ın da bu özelliklere sahip hem bir tıp öğrencisi hem de bir sanatçı olduğunu kaydederek, kendisi tebrik etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü de yaptığı konuşmada; Toplumların yaşantısında çok değişik kesitlerin olduğunu ve bu kesitlerin başında da üretim yapabilmek ve sanatçı olarak içinde yaşadığı olayları doğru yorumlayarak bunları resim- heykel-müzik vb. sanatsal faaliyetlere yansıtabilmek olduğunu belirtti. Sanatın toplum yaşamında çok önemli olduğunu kaydeden Güngördü, böylesi güzel gençlere, şehirlerde ve ülkelerde sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek sanatçıya ve tüm destek veren ailesine başarılar diledi.

Sergi, 15-17 Temmuz 10.00- 12.30 ve 13.00-17.00 saatleri içerisinde ziyaret edilebilecek.

Share Button

GİRNE’DE ANNELERE DÜZENLENECEK EĞİTİM İÇİN KAYITLAR SÜRÜYOR

Girne Belediyesi, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu, Kıbrıs Üniversitesi ve Değirmenlik Belediyesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek, “Öznel İyi Oluş Psiko-Eğitim Programı” için başvurular devam ediyor.

8 Ağustos 2020 Cumartesi günü başlaması planlanan eğitimler için son başvuru tarihi 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü olarak belirlendi.

Uzmanlardan oluşan proje ekibi tarafından Girne’de ve Değirmenlikte, okul öncesi ve ilkokul çağı çocuğu olan annelere yönelik düzenlenecek eğitimlerin,  Ağustos ayında, haftada iki saat olmak üzere toplamda dört oturumluk öznel iyi oluşa yönelik ücretsiz gerçekleştirileceği belirtildi.

Eğitimlerde, “Kadın ve Anne Olmak”, “Olumlu Olumsuz Duygular ve Farklı Bakış Açısı Alma Stratejileri”, “Aile İlişkilerinde Problem Çözme, Etkin İletişim ve Zaman Yönetimi”, “Olumlu Davranış Geliştirme ve Mutluluk Sanatı” gibi konulara değinileceği kaydedildi.

Kayıt ve bilgi almak için 0539 108 11 91 numaralı telefon aranabilir.

Share Button

Girne Belediyesi ve GİGEM (Girne Gençlik Gelişim Merkezi) işbirliğinde düzenlenen gençlik atölyeleri

Girne Belediyesi ve GİGEM (Girne Gençlik Gelişim Merkezi) işbirliğinde düzenlenen gençlik atölyeleri Mesafeni Koru, Yaşama Katılsloganıyla ve “Üretim” temasıyla başladı.

Her sene olduğu gibi bu senede Girne Gençlik Gelişim Merkezi (GİGEM) ve Girne Belediyesi ile gerçekleştirilen Gençlik Atölyelerinin birinci gününde Girne Belediyesi ziyaret edildi.
Belediye binasının eko- çevre dostu tasarımı ve yapım aşamaları hakkında bilgilendirilen gençler, sonrasında ise belediyenin tüm bölümlerini gezerek Belediyenin işleyişi hakkında bilgi aldılar.
Gençlerimiz bu gezi ile farklı meslek alanlarını, bu meslek alanlarının görevlerine ilişkin somut örnekleri tanıma fırsatı bulmuş ve bunlara dair bilgi sahibi olmuştur.

Etkinliklerin ikinci gününde, “Mutlu Mahkum” adlı atölye çalışması ve “Yaşayan Tablo” isimli drama atölyesi çalışmaları gerçekleştirdiler.

Çalışmalar sırasında gençler, iletişim kurma, kendini ifade etme ve kolektif çalışmalar konusunda kendilerini geliştirme fırsatı buldular.

Etkinlikler bu hafta 16 Temmuz Perşembe günü, “Batu Özsusuzlu ile Nasıl Youtuber Olunur” ile devam edecek.

 

 

Share Button

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü 11 Temmuz Basın Günü Dolayısıyla Mesaj Yayımladı

İleri demokrasilerin vazgeçilmez kurumlarından olan basın ve medya kuruluşları, toplumun gözü kulağı ve sesi olmakla kalmayıp; aynı zamanda devletle toplum arasında köprü görevi gören önemli birer sivil toplum örgütleridir.

Kıbrıs’ta ilk Türkçe gazete olan Saadet Gazetesi’nin 11 Temmuz 1889 yılında yayın hayatına başlamasından dolayı ‘Basın Günü’ olarak kutlandığını; Basının, Kıbrıs Türkü’nün dış dünyayla bağlantısının sesi ve nefesi olduğunu kaydeden Güngördü, tüm basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutladı.

 

Share Button

“EARTHLINGS & ROOTS”, “DÜNYALILAR VE KÖKLER” SERGİSİ GİRNEDE SANAT GALERİSİNDE AÇILDI

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun “Gençleri Sanata Teşvik Projesi” kapsamında, bir gencimizin eserlerinden oluşan ve büyük beğeni toplayan “Dünyalılar ve Kökler Sergisi Girne Belediyesi işbirliğiyle Girne’de sanatseverlerle buluştu.

Açılışta konuşma yapan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun kendileri için çok önemli olduğunu, ülkede bu konuda var olan kamu kuruluşları içerisinde toplumsal olarak en önemli görevleri üstlenen bir komisyon olduklarının altını çizerek,  zor durumdaki gençlere destek çıkarak onların böyle güzel işlere imza atmalarını sağlamalarının,  örnek teşkil eden davranışlar olduğunu kaydetti.

Güngördü, komisyonu bugüne kadar Kıbrıs Türk toplumu için yaptıklarından dolayı tebrik etti.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, sergi 13 Temmuz 2020 tarihine kadar saat 10:00- 17:00 saatleri arasında gezilebilecek…

Share Button