Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yeni yıl mesajı yayımladı

Ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınına karşı mücadele verdiğimiz ve hayatlarımızda derin izler bırakan bir yılı daha geride bırakırken, yeni umut ve beklentilerle 2022 yılına girmenin heyecanını yaşıyoruz.

Geride bıraktığımız 2021 yılı içerisinde kentimizde birçok yatırımı hayata geçirdik. Halkımıza en iyi şekilde hizmet etmek için çıktığımız bu yolda, Girne’yi daha yaşanır ve daha çağdaş bir kent yapma hedefimizde önemli mesafe kat ettik. Bu zorlu süreçte insanlarımıza her alanda destek olmaya çalışmaktayız. Hedeflerimize ulaşmak için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de vatandaşlarımızdan aldığımız destekle var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılınızı kutlar, 2022 yılının ülkemize ve dünyaya sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyorum.

Share Button

Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği’nden Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye Nezaket Ziyareti

Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği Girne Şube Başkanı Tufan Akkaya ve Yönetimi Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye nezaket ziyaretinde bulunarak görevinde başarılar diledi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği’nin çalışmaları hakkında bilgiler alarak ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyetini dile getirdi ve teşekkürlerini iletti.

 

Share Button

Girne Belediyesi, Kitap Yayınlarıyla Öncü Olmayı Sürdürüyor

Bir Yılda Dört Kitap

 

Girne Belediyesi, bu yıl içerisinde yayınlanan Uluslararası Karikatür Yarışması Albümü, Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu, Meslekler Ve Yüzler isimli kitaplarından sonra, bu son yayınlanan tiyatro oyunları kitabı ile Girne Belediyesi, kitap yayınlarıyla da öncü olmayı sürdürüyor.

 

Kitap yayınları arasına bir yenisi daha ekledi…

 

Bu çerçevede, Girne Belediyesi 2021 yılında düzenlediği Müzikal ve Müzikli Oyun Yazma Yarışmasında ödül kazanan ilk beş tiyatro oyununu 1 kitapta topladı.

 

Kitap, yarışmada ödül kazanan Burhan Göze’ nin Pygmalion Bir Demokrasi Müzikali, Feyzan Korur ’un 4 Gelin 4 Gelinlik, Eşref Karadağ’ın Aşk Parmak Dağı, Özlem Elmalıoğlu’nun Adam’ın Aşkı ve Birgül Yeşiloğlu Güleri’ nin Yaşam Çiçeği isimli oyunlarından oluşuyor.

 

 

Girne Belediyesi Yeni Hizmet Binası’nda gerçekleşen kitap tanıtım etkinliğinde konuşan Belediye Başkanı Nidai Güngördü: “Tiyatro birçok sanat disiplinini bünyesinde barındıran en etkili ve en güçlü sanat dalıdır.

Kültür – Sanat bir ülkenin en önemli yapı taşını oluşturur. Üretimle birlikte hayat bulan sanat, insanların yaşadığı coğrafyaya ve ülkesine aidiyet duygusunu geliştirir, evrenselleştirir.

Girne Belediyesi olarak bizler, yaklaşık 7 yıldır sanat anlamında birçok ilkleri gerçekleştirdik. Kentimizin ve ülkemizin kültür – sanat yaşamına değer katmak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz.

Bu çerçevede özelde ‘Tiyatro Günleri’ başlığı altında çok önemli tiyatro oyunlarının Girne’de sahnelenmesine ve seyircisiyle buluşmasına imkan sunduk.

 

Girne Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu (Gibetsu) gerek yurt içinde, gerekse yurt dışında sahneye koyduğu oyunlarla tiyatronun gelişmesine önemli katkılar yapmakta, yine Gibetsu’nun 7’den 70’e herkes için tiyatro eğitim ve atölye çalışmaları kentin kültür- sanat ve sosyal yaşamına büyük değer katmaktadır.

Çocuk ve gençlere tiyatro sevgisini küçük yaşlarda sevdirmek ve aşılamak amacıyla ülkede bir ilk olan ‘Çocuk Tiyatroları Festivali’ni 2019 yılında hayata geçirdik.

 

Uluslararası düzeyde düzenlediğimiz Taş Heykel Sempozyumu ve Karikatür Yarışması ile sanatın birleştirici ve engel tanımayan etkisiyle kültürlerin sanatla buluşmasını sağladık.

Tüm bunlarla birlikte, Girne’yi turizm kenti, eğitim kenti yanında ‘Sanatın da kenti ’olarak yansıtabildiğimiz için gururluyum” dedi.

Güngördü sözlerine şöyle devam etti; “Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle tiyatro sahnelerinin kapalı olduğu bir dönemde belediyemiz; sanat ve sanatçılar için bu zor dönemde ne yapabiliriz? Üretimin devamlılığını nasıl sağlayabiliriz? diye düşündük ve bu anlamda ‘1. Müzikal ve Müzikli Oyun Yazma Yarışmasını ’ düzenleme kararı aldık.

1.Müzikal ve Müzikli Oyun Yazma Yarışması’ ile ayni zamanda Kıbrıs Türk Tiyatrosu’nun gelişimine katkı yapabilmek, Kıbrıs’la ilgili hikâye, destan, mitoloji, metin ve anlatılardan yola çıkılarak, özgün tiyatro eserlerinin ve yeni oyunların ülkemiz ile başka ülkelerin sahnelerinde de oynamasına olanak sağlamak istedik.

Yarışmaya ülkemiz ve Türkiye’den çok sayıda yazar eser göndermiştir. Jüri üyelerimiz büyük bir titizlikle eserleri değerlendirdi ve bu kitapta yer alan beş tiyatro oyununu ödüle değer buldu.

Her zaman söylediğim gibi tiyatro çok önemli bir sanattır. Çünkü tiyatro birçok sanat disiplinini bünyesinde barındıran en etkili ve en güçlü sanat dalıdır.

Ülkemiz tiyatrosuna, kütüphanelerimize, yönetmenlerimize, oyuncularımıza ve seyircilere ışık olması dileklerimle, yarışmanın gerçekleştirilmesinde bizlere büyük katkılar yapan jüri üyelerimize en içten duygularımla teşekkür eder, yarışmada kazanan tüm yazarları tekrar kutlarım.

Sözlerimi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Medeniyetin Merdiveni Sanattır’ vecizesiyle tamamlarken, Sanata EVET diyor, barış ve umut dolu günlerde herkesi sevgi ile kucaklıyorum.”

 

Share Button

GÜNGÖRDÜ, ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİYLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİ

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Özel Eğitim Merkezi öğrenci ve öğretmenleriyle birlikte kahvaltıda bir araya geldi. Yeni yıl nedeniyle Girne Özel Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Güngördü, çocuklarla birlikte kahvaltı yaparak sohbet etti. Çocuklara hediye de dağıtan Güngördü, Girne Özel Eğitim Merkezi Sorumlusu Özlem Dağlı Gökbulut’a nazik daveti için teşekkür ederken, merkezde eğitim gören tüm çocukların, öğretmen ve çalışanların yeni yılını kutladı.

 

Güngördü, özel gereksinimli çocukların, yaşamın her alanında yer almaya, daha çok sevgi ve desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, şahsı ve Girne Belediyesi olarak her zaman yanlarında olmak için özen gösterdiğini belirtti.

 

Güngördü,  yeni yılın başta tüm çocuklar olmak üzere tüm insanlara sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diledi.

Buluşmada, Girne Özel Eğitim Merkezi öğrencileri de Güngördü ‘ye kendilerinin yaptığı yeni yıl hediyesini takdim etti.

Share Button

Girne Belediyesinden 58,000 Metrekare Büyüklüğünde Yeşil Alan

Girne’de ilk geniş ölçekli rekreasyon, spor ve yürüyüş parkuru çalışması başladı.

Girne Belediye Başkanı Güngördü: Arazi üzerinde rekreasyon, spor ve yürüyüş parkuru çalışmaları başladığını bildirdi.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, konu ile ilgili yaptığı açıklamada; Rekreasyon, spor ve yürüyüş parkurunun Orman Dairesi tarafından tahsis edilen 58 bin metrekare arazi içerisinde yapmak için saha çalışmalarının başlandığını bildirdi.

Güngördü, “Yıllardır bahsettiğimiz üzere Girne’de bulunan en büyük sorunlardan birisi büyük ölçekli yeşil alanlarımızın bulunmamasıdır. Bu konuyu çözmek üzere belediye başkanlık dönemimden itibaren yürüttüğümüz çalışmalarla kamuya ait yeşil alan nitelikli bazı parsellerin belediyemize devredildiğini mutlulukla açıklamak isterim.

İlk geniş ölçekli rekreasyon, spor ve yürüyüş parkuru çalışmamızı Batı Çevre yolunun güneyinde Orman Dairesi tarafından Belediyemize tahsis edilen 44 dönüm (58 bin metrekare) arazi içerisine yapmak için saha çalışmalarına başladık. Birinci etap yürüyüş parkurumuzu ve çevre düzenlemesini, bahar aylarında hizmete alacağız. Girne’nin Güney Doğusunda bulunan ve aynı kapsamdaki düzenlemede ise proje çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.

 

Share Button

GİRNE’DE YENİ YIL ÖNCESİ DENETİMLERE DEVAM EDİLİYOR

26 Kasım – 23 Aralık 2021 Tarihleri Arasında Girne Belediyesi Sağlık Şube ekipleri tarafından toplamda 78 işletme, gıda hijyeni, genel hijyen ve Covid-19 Pandemi Önlemleriyle ilgili denetlenirken hijyen koşullara aykırı faaliyet gösteren bir işletme ile sağlık karnesi ve Covid PCR test sonuçları olmayan 3 işletme olmak üzere toplam 4 işletme mühürlendi, Covid-19 önlemlerine uymayan bir işletmeye 4970 TL para cezası kesildi.

Girne Belediyesi, kent geneli içerisinde faaliyet gösteren ve gıda ile ilgili olan işletmelerin rutin hijyen kontrolleri yanında Covid-19 pandemi önlemlerinin denetimlerine de devam ediyor. Özellikle yoğun nüfus ile rağbet gören sosyal mekanlar yanında halkın yeme içme ve eğlenmesine açık olan tüm ticari işletmelerin kontrolleri yoğun şekilde sürdürülmektedir.

Geçtiğimiz günler içerisinde yapılan sağlık kontrollerinde, hijyen koşulları ve sağlık karnesi yükümlülükleri yetersiz bulunan ‘Midye Point Restaurant’ ile sağlık karnesi ve PCR test sonuçları bulunmayan ‘Beltz Kitchen Market’, ‘Tümbeki Cafe’ ve ‘ Divan Ocakbaşı Restaurant’ isimli işletmeler kapatılarak mühürlenmiştir. Faaliyeti durdurulan işletmeler; teknik eksiklerini giderdiğinden faaliyetlerine izin verilmiştir.

Cezai yaptırımlar

Uygunsuzlukların cezai işlemlere tabi tutulduğu kontroller kapsamında mühürlenen 4 işyeri yanında toplam 14 iş yerine de eksikliklerinden dolayı ihbar verildi, 3 işletmeye eksiklerin giderilmemesi halinde kapatma uyarısı yapıldı, bir işyerine Covid-19 Pandemi önlemlerini yerine getirmediği için 4970 TL para cezası kesildi. Ayrıca her çarşamba kurulan Girne Belediyesi Açıkpazarındaki satışlar için de Covid-19 Pandemi önlemleri çerçevesinde denetimlerinin sürdürüldüğü belirtildi.

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü: Covid denetimlerine devam edilecek

“Yeme içme ve eğlence ile ilgili faaliyet gösteren işletmelerin yoğunluğu nedeniyle insan hareketliliğinin artışı yanında havaların soğumasıyla kapalı mekanların kullanımının artması; sadece genel hijyen ile ilgili önlemlerin değil aynı zamanda Covid ile ilgili önlemlerin de sıkı şekilde uygulanmasını gerektiriyor. Özellikle son haftalarda tüm dünyayı etkileyen Omicron varyantının daha bulaşıcı olmasını dikkate alarak yeni yıl öncesi sosyalleşme süreçlerine çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Günlük sosyal hayatı ve ekonomik akışı korumak adına güvenli bir kış ve okul dönemi için Belediye olarak kontrollere aksatmadan devam edeceğiz. Değerli halkımızın da maske, kişisel sosyal mesafe ve hijyen konularına özenle dikkat etmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca, aşılanma ile ilgili her toplum bireyi, kendi üstüne düşen sorumluluğu taşımalıdır. Bu kritik süreci tüm toplum, halkımız, esnafımız ve yerel yöneticiler olarak iyi bir işbirliği içinde yönetmeliyiz’’ dedi.

Share Button

(GİAD)’dan GÜNGÖRDÜ’YE ZİYARET

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği(Giad) Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye Nezaket Ziyaretinde Bulundu

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği Başkanı Muhit İnce ve Yönetim Kurulu üyeleri, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye nezaket ziyaretinde bulundular. Ziyarette, dernek ve belediye arasında yapılabilecek potansiyel işbirlikleri ele alındı.

Güngördü, Genç iş adamları derneğinin çok önemli görevleri olduğunu belirterek, Girne Belediyesi’nin, Genç iş adamları Derneği ile her zaman işbirliği içerisinde olacağını kaydetti.

Güngördü, İnce ve yönetim kurulu üyelerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek, duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Share Button

AYŞE TURAL’IN SON KİTABI “HADİ GÜLÜMSE” TANITILDI

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ nün De Katıldığı Kitap Tanıtımı Girne Belediyesi Hizmet Binası’nda Bulunan Camekan Cafe’de Bugün Gerçekleştirildi.

Ayşe Tural’ın köşe yazılarından oluşan “Hadi Gülümse”, yazarın 17’nci kitabıdır.

Ayşe Tural, babasına ithaf ettiği kitabında, yaşama sevincini anlatıyor ve “okuyucuların yüreklerine dokunmayı” amaçlıyor.

Tanıtımda konuşan Ayşe Tural: “17. Kitabıma bir imza daha koymak şerefine ve mutluluğuna eriştim.  Yaşamın en güzel tarafı bana göre hayata gülümsemek. Hayatla kavga etmek yerine eğer dans edersiniz hayat size gülümsüyor. Onun için ben 17. Kitabımın adını “Haydi Gülümse” koydum. Tüm olumsuzluklara inat gülümseyebilmek insanın gücünü, ruhunun ve kalbinin güzelliğini gösteriyor. Hayata bakış açısındaki o ışığı yakalamamızı sağlıyor diye düşünüyorum ”dedi. Tural, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye de sanatı ve sanatçıyı her zaman desteklediği için teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü tanıtımda yaptığı konuşmada, “ Bu şehir pek çok aktivitelerin yanında sanat aktivitelerine de önem veren bir şehirdir. Bu nedenle bizim hep söylediğimiz üretmek çok önemlidir. Herkes yaptığı işi en iyi şekilde yaptığı sürece bu toplumda var olacağız ve bu toplumda yaşamamız daha anlamlı olacaktır. Her kim hangi işi yaparsa yapsın en iyisini yapmak zorundadır, yaptığı işinde bugünden gelecek nesillere aktarılması ancak yazmakla olur. Yazabildiğimiz oranda insanlar bizi tanıyacak çocuklar bizi tanıyacak gençler bizi tanıyacak ve yazılar bizi ileriki nesillere taşıyacaktır. İşin temelinde üretim ve insan odaklı çalışmalar olması gerekmektedir. Tüm Dünya’da olduğu gibi Kıbrıs’ta sıkıntılı dönemlerden geçmektedir ve bu tarz aktiviteler bize gülümsememizi sağlar. Böylesi güzel bir konuyu bu günlere denk getirmesi hapsimizin gülümsemesi açısından çok önemlidir. Yazar Ayşe Tural 17 kitapla insanları buluşturdu. Bizde Girne Belediyesi olarak 7 yılda 30 kitap basan bir belediye olarak hocamı kutluyorum ve sanata evet diyor herkesi sevgi ile kucaklıyorum” dedi.

Share Button

Girne’de yılbaşı süslemeleri ile ilgili iddialar gerçek dışı…

Yılbaşı süslemeleri ile ilgili sosyal medyada dolaşan ve Girne Belediyesi’nin hedef gösterildiği fotoğrafın eskiden beri internette dolaşan İtalya’da çekilmiş bir fotoğraf olduğuna dikkat çekildi.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada paylaşılan fotoğrafın, Girne’de çekilmediği halde halkı yanıltıcı haber ve iddialarla Girne Belediye Yönetimi, Girne Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri yanında Girne Belediye Personelinin de hedef gösterildiği belirtildi.

Açıklamada, bilerek ve isteyerek gerçeği yansıtmayan fotoğrafla halkı yanıltan kişi ve habercilerin iyi niyet taşımadığı, paylaşılan fotoğraf altındaki üslubun da etik bir anlayıştan yoksun olduğu ifade edilerek, “sadece bir dakikalık bir teyit mekanizması kullanılsaydı kimse bu tuzağa düşmezdi” denildi.

Ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere, bu zor günlerde, asılsız paylaşımlarla kişi ve kurumları hedef alan, yıpratmaya çalışan ve toplumda infial yaratılmasına neden olan bu kişilerle ilgili de yasal hakkın saklı olduğu ifade edildi.

Girne Belediyesi tasarruf önlemleri uyguluyor

Öte yandan Girne Belediyesi’nin yılbaşı süslemeleri için bu yıl ekonomik sıkıntılar nedeniyle bütçe ayırmadığı, kentin belirli noktalarında gerçekleştirilen süslemelerde de geçtiğimiz yıllardaki malzemeler kullanıldığı belirtildi.

Share Button

GİRNE’DE ÇOCUKLAR MASAL KEYFİ YAŞADI

Girne Belediyesi Sosyal Yaşam Merkezi’nin kış dönemi için hazırlamış olduğu atölye programı çerçevesinde Sanat Galerisi’nde masal atölyesi düzenlendi.

Çocuklar, yazar, tiyatro oyuncusu Suzan Polat’ın aktif masal anlatımıyla keyifli saatler geçirdi.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, etkinliği ziyaret eden Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, çocuklara seslenerek, mutlu saatler geçirmelerini diledi. Güngördü, Suzan Polat’a bu eğitici ve eğlenceli aktiviteye katkı koyduğu için teşekkür etti.

 

Kış Dönemi Çocuk Atölyeleri kapsamında, 10 Aralık 2021 tarihinde Sosyal Yaşam Merkezi’nde Slime Yapımı Atölyesi, 24 Aralık 2021 tarihinde Yeni Yıl Kartı Tasarım Atölyesi, 14 Ocak 2022 tarihinde Sinema Günü, 21 Ocak 2022 tarihinde de Ritim Atölyesi düzenlenecek.

Bilgi ve kayıt için 0392 815 15 08 numaralı telefon aranabilecek.

Share Button