GİRNE BELEDİYESİ DANIŞMA VE DESTEK MERKEZİ ÇOCUK İSTİSMARI KONUSUNDA SEMİNER DÜZENLEDİ

30168137_2197752076921024_5358895027870803755_o 30073500_2197746416921590_2017362619727124908_o 30171017_2197751443587754_8761190282764391782_o 30420085_2197752646920967_6846479269673868858_o 30419910_2197751376921094_3556099946467527157_oGÜNGÖRDÜ: “KIBRIS TÜRK TOPLUMU İÇERİSİNDE SAĞLIKLI BİREYLERİN SAYISINI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR”

GÜNDÜZ: “ÇOCUKLARIN YÜZDE 90’I TANIDIKLARI TARAFINDAN İSTİSMAR EDİLİYOR”

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi 20 Nisan 2018 Cuma akşamı “Çocuğumu İstismardan Nasıl Koruyabilirim” başlığı altında bir seminer gerçekleştirdi. Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, eğitimini Amerika’da alan ve Türkiye’de emniyet dahil çeşitli kurumlara çocuk istismarına yönelik eğitimler veren Çocuk İstismarı Soruşturma Uzmanı Gülhan Gündüz tarafından verilen seminere ilgi yoğun oldu.
Seminere, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, anne babalar yanında, eğitimciler, uzamanlar ve emniyet mensupları da katıldı.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sağlıklı toplumlar, sağlıklı aileler, sağlıklı çocukların hep söylendiğini, fakat gelişen dünyada kapitalist sistem içinde insanların farklı yaşantıları olduğunu, anne babaların yoğun iş yaşamında olması ve teknolojinin kullanımının artmasıyla da çocukların farklı olaylarla karşı karşıya kaldığını dile getirdi.

GÜNGÖRDÜ: “DANIŞMA VE DESTEK MERKEZİ BU ÜLKEDE BİR İLK”

Güngördü, Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezinin ülkede bir ilk olduğunu ve merkeze ciddi talep bulunduğunu söyledi. Güngördü, “Çocuklar eğer sağlıklı eğitim alırsa, ileride sağlıklı bireyler olurlar ve ileride toplumda lider olurlar toplumu idare ederler” diyerek, bir kent belediyesinde bu ve buna benzer seminerler verme amacında olduklarını ve Danışma ve Destek Merkezi’nin düzenlediği ilk seminerinde bu çok önemli konuyu seçtiğini ifade etti.
Güngördü, “Kıbrıs Türk toplumu içinde sağlıklı bireylerin sayısını artırmamız gerekiyor” dedi.
Girne Danışma ve Destek Merkezi Koordinatörü Misli Kadıoğlu, “Çocuklara verebileceğimiz en büyük hediye, onları anlayabilen, haklarına saygı duyan, çocukları koruyabilen ve onlar için öğrenen ve bilinçlenen büyükler olmaktır” diyerek, katılan herkese teşekkür etti.

GÜNDÜZ: “İSTİSMAR ÖNLENEBİLİR”

Çocuk İstismarı Soruşturma Uzmanı Gülhan Gündüz, yaklaşık iki saat süren seminerde, ailelerin çocuklarını istismardan koruma yollarını anlattı.
Gündüz, istismar kelimesinin insanları çok etkilediğine dikkat çekerek, istismarı önleyici unsurlar dikkate alınırsa bunun önlenebileceğine işaret etti.
İstismara uğrayan çocukların yüzde 90’ının tanıdıkları tarafından istismar edindiğini belirten Gündüz, “Suç bilimi kimin zarar verebileceğiyle ilgilenmez. Çocuğa yönelik suçlarda bir istikrar göremiyoruz. Herkes olabiliyor. Kim olduğu hiç önemli değil. Belirli bir çocuğu seçtiklerini biliyoruz” dedi.
Gündüz, kolay kandırılabilecek çocukların istismar edildiğine vurgu yaparak, “Doğru çocuğu inşa edersek tercih olmaktan çıkarabiliriz” şeklinde konuştu.
Yasak kültürüyle çocuk büyütmenin yanlış olduğunu belirten Gündüz, ebeveynlik tanımlarının güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Girne Belediyesi Danışma ve Destek Merkezi’nin, 30 Nisan 2018 Pazartesi günü saat 19:00’da Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda, KKTC Genç Müteşebbisler (JCI) Derneği işbirliğiyle, “Hocam Ne Olacak Bizim Çocuğun Hali” başlığı altında, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ve Psikolog Ferhat Aydın’ın, ebeveynlerin sıklıkla merak ettiği konuların ele alınacağı ikinci seminerini gerçekleştireceği kaydedildi.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Koza yetiştirici ve üreticileri biraraya gelecek

Koza el işiyle uğraşan, yetiştiriciliği ve üretimini yapanları bir çatı altında toplamak amacıyla halka açık bir toplantı düzenlenecek.

Girne Belediyesi, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlamalar Kooperatifi ile Yeşil Barış Hareketi işbirliğinde koza el işiyle uğraşan, yetiştiriciliği ve üretimini yapanları bir çatı altında toplamak amacıyla halka açık bir toplantı düzenlenecek. Girne Belediyesi Leymosun Kültürevinde yapılacak toplantı, 28 Nisan Cumartesi günü saat 10:00’da gerçekleştirilecek.

 

Kümeleme projesi tanıtılacak

Toplantıda, koza işiyle uğraşan, yetiştiriciliği ve üretimini yapanların yaşadığı sorunlar ile standartların artırılması görüşülerek, çözüm önerileri aranacak ve bölgelere göre haritalandırma yapılacak. Stratejik bir plan hazırlanması öngörülen toplantıda, bir örgütlenme çalışmasının başlatılması ve “Kümeleme” projesinin ilk adımının atılması hedefleniyor.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Share Button

Güngördü 23 Nisan çocuklarını kabul etti

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle çocukları kabul etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle; Alsancak, British Nejat, Çatalköy, Girne Amerikan, Karaoğlanoğlu, Karşıyaka, Lapta, Doğa, 23 Nisan ve Şht Hasan Cafer ilkokullarından gelen çocukları kabul etti. Kabulde, Karşıyaka İlkokulundan Selin Tek ve Aylin Akyüz sembolik olarak başkanlık koltuğuna oturdu.

Güngördü dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak, çocuklara hediye verdi.

GÜNGÖRDÜ: SİZLER BİZİM GELECEĞİMİZSİNİZ

Nidai Güngördü kabulde yaptığı konuşmada dünyanın geleceğinin çocukların elinde olduğunu, barışın sağlanmasında geleceğin büyükleri olan bugünün çocuklarına büyük görev düştüğünü ifade etti. Güngördü “Sizler bizim geleceğimizsiniz. Eğer siz iyi yetiştirilirseniz dünya güzellik içinde, barış içinde olacaktır. Gelecekte başkan siz olacaksınız. Yani geleceğin mimarları siz olacaksınız” diye konuştu.

Girne Belediye Başkanlığı

Share Button

GÜNGÖRDÜ’NÜN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

23 NİSAN23 Nisan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ve Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, bugünü tüm dünya çocuklarına bayram olarak armağan ettiği gündür.
Hepimizin ortak sorumluluğu geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız ve gençlerimizin haklarına saygılı, onlara güven ve sevgi dolu, adaletli ve yaşanılır bir dünya bırakmaktır.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında temennim; çocukların istismar edilmediği, en iyi koşullarda eğitim aldığı, huzur içinde yaşadığı barış dolu bir dünyadır.
Bu duygu ve düşüncelerle tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nı kutlar, mutlu yarınlar dilerim.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Girne’ye iki yeni park daha kazandırıldı

Girne Belediyesi, Ozanköy’de “Sanat”  ile Beylerbeyi yolu üzerindeki “8 Mart” parklarını düzenlenen iki ayrı törenle hizmete açtı.

Girne Belediyesi’nin Ozanköy’de hayata geçirdiği “Sanat Parkı”  ile Beylerbeyi yolu üzerindeki “8 Mart Parkı” düzenlenen iki ayrı törenle açıldı. Açılış törenine, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, belediye meclis üyeleri, bazı muhtarlar, azalar, bölge okulu öğretmen ve öğrenciler ile, 20’inci Uluslararası 23 Nisan Çocuk festivaline katılmak üzere ülkede bulunan yabancı ekiplerin temsilcileri katıldı.

 

Güngördü: Yeni parklar yaptık

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü parkların açılışında yaptığı konuşmada, Mayıs 2010’dan sonra Girne’de yapılaşma ve nüfus konusunda ciddi bir yoğunlaşma meydana geldiğini belirterek, kentte yeşil alan ve çocuk oyun alanlarına olan ihtiyacın arttığını söyledi. Nidai Güngördü, göreve geldiği Temmuz 2014’ten sonra 10’a yakın yeni çocuk parkı yaptıklarını ifade ederek, 20’den fazla parkın elden geçirildiğini dile getirdi.

 

Sanat Parkına zeytin fidanları dikildi

Güngördü,  2014 yılında Uluslararası Zeytin Karikatürleri yarışmasına gelen jüri üyelerinin, Sanat parkının yapıldığı yere zeytin fidanları diktiğini anımsatarak, belediyenin düzenlediği 1’inci Uluslararası Heykel Sempozyumunda İtalyan Heykeltraş Antonella Tiozzo’nun yaptığı “Barış”temalı heykelin ise bu parka yerleştirildiğini kaydetti. Güngördü,  konşmasının ardından 20’nci Uluslararası 23 Nisan Çocuk şenliğine katılan ülkelerin çocuklarıyla birlikte parka barışı  temsil eden zeytin fidanını dikti.

 

Sanat parkında spor aletleri var

Başkan Güngördü 8 Mart Parkının açılışında yaptığı konuşmada ise Sercem Evlerinin yanındaki parkta oturma alanı, çocuk oyun alanı ve açıkhava spor aletlerinin yer aldığını söyledi. Güngördü, kent ölçeğinde büyük parklar ve mahalli ölçekte yeşil alan ve çocuk oyun alanlarını  hayata geçirmeyi hedeflediklerine dikkat çekerek, kentte bu tür alanların çoğalması gerektiğine vurgu yaptı.

Share Button

Av Akan Gürkan’ın ismi sokağa verildi

Girne Belediye Meclisi’nin oybirliği ile aldığı karar doğrultusunda, merhum Avukat Akan Gürkan’ın ismi, avukatlık ofisinin bulunduğu sokağa verildi.

Girne Belediye Meclisi’nin oybirliği ile aldığı karar doğrultusunda, trafik kazasında hayatını kaybeden Avukat Akan Gürkan’ın ismi, düzenlenen törenle avukatlık ofisinin bulunduğu sokağa verildi. Törene, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, bazı belediye meclis üyeleri, Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ, merhum Akan Gürkan’ın ailesi, yakınları, hukuk camiası ve vatandaşlar katıldı. Törende Girne Mahalli Barosu Başkanı Av Gürcan Bayramoğlu, Akan Gürkan’ın kızkardeşi Ayşe Gürkan Yücel, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ birer konuşma gerçekleştirdi.

 

Bayramoğlu: Hak ettiği saygıyı buldu

Girne Mahalli Barosu Başkanı Av Gürcan Bayramoğlu, baronun girişimi ve Girne Belediyesi’nin onayıyla ulvi bir iş gerçekleştirdiklerini belirterek, merhumun isminin sokağa verilmesiyle avukatlık mesleğinin ve kendisinin hak ettiği saygı açısından önemli olduğunu söyledi. Gürcan Bayramoğlu, avukat camiası olarak sokaktan geçerken huzur duyacaklarını belirterek, Girne Belediye Başkanı ve meclis üyelerine teşekkür etti.

 

Yücel: Sokaktan geçerken saygıyla anacağız

Akan Gürkan’ın kızkardeşi Ayşe Gürkan Yücel, adı verilen sokakta merhumun mesleğini sevgi ve özveriyle icra ettiğini ifade etti. Ayşe Gürkan Yücel, sokağa isim verilmesiyle ilgili girişimde bulunan baroya ve onaylayan belediye yetkililerine teşekkür ederek, sokaktan her geçtiklerinde Akan Gürkan’ı saygıyla anacaklarını kaydetti.

 

Güngördü: Eğitim vakfıyla işbirliği yapmaya hazırız

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ise konuşmasında, hukuk camiasının önemli bir kişiyi genç yaşta kaybettiğini ifade etti. Nidai Güngördü, merhum Akan Gürkan’la birçok kez iş yapma fırsatı yakaladığını belirterek, mesleğinde başarılı bir kişi olduğunu söyledi. Güngördü, barodan gelen talep doğrultusunda belediye meclisinde oy birliğiyle karar aldıklarını dile getirdi. Avukatlık ofisi ile mahkeme arasındaki sokakta Av Akan Gürkan isminin yaşayacağına dikkat çeken Güngördü, yakın zamanda kurulan Av Akan Gürkan Eğitim Vakfı’yla işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

 

Özerdağ: Adı herzaman hatırlanacak

Yüksek Mahkeme Yargıcı Bertan Özerdağ da Akan Gürkan’ın işinde başarılı biri olduğuna dikkat çekerek, Girne’nin önemli bir sokağına isminin verilmesinin önemine dikkat çekti. Bertan Özerdağ, merhum Akan Gürkan’ın adının unutulmayacağını ve herzaman hatırlanacağına işaret ederek, sokağa ismin verilmesini sağlayanlara teşekkürlerini sundu.

 

Girne Belediye Başkanlığı

Share Button

Sokak köpekleri kısırlaştırılıyor

Girne Belediyesi, sahipsiz sokak köpeklerinin kısırlaştırılması amacıyla Veteriner Hekimler Birliği ile protokol imzaladı

Girne Belediyesi, sahipsiz sokak köpeklerinin nüfusunun denetim altına alınması için Veteriner Hekimler Birliği ile köpeklerin kısırlaştırılması konusunda protokol imzaladı. Girne Belediyesi’nde gerçekleşen imza töreninde Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel ile görevli Cem Taşlıovalı, Yunus Armağan ve Emre Özgüm de hazır bulundu. İmza törenine Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı imza koydu. Protokol kapsamında 100 sokak köpeği kısırlaştırılacak.  Girne Belediyesi ile Veteriner Hekimler Birliği arasında daha önce imzalanan iki protokol kapsamında 200 köpek kısırlaştırılmıştı.

 

Güngördü: Köpek nüfusu denetlenmeli

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili açıklamada Girne’de sokak hayvanlarına karşı duyarlılık olduğuna işaret ederek, belediye olarak bu konuda hassas davrandıklarına dikkat çekti. Nidai Güngördü, köpeklerin denetimsiz bir şekilde artmasından dolayı bazı sorunların yaşandığını ifade ederek, sorunları çözmek için kısırlaştırma, geçici kulübe, geçici barınak ve Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Projesi konusunda çalışma yapıldığını kaydetti. Güngördü, Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hayata geçtiğine işaret ederek, 19 köpeğin sahiplendirildiğini kaydetti.

 

Sayılı: Diğer Belediyelere örnek olsun

Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Umut Sayılı ise konuşmasında yasalara rağmen köpeklerin sokağa terk edildiğini ifade etti. Umut Sayılı, sokakta yaşayan köpeklerin, sağlıklı ve refah içinde yaşadığının anlamına gelmediğini belirterek, sokakta yaşayan köpeklerin bazı tehditlerle karşılaştığını söyledi.  Köpeklerin ve insanların yaşadığı mağduriyetin azaltılması için köpek nüfusunun kısırlaştırılarak denetim altına alınması gerektiğini savunan Sayılı, imzalanan protokolün diğer belediyelere de örnek olmasını diledi.

Share Button

Yağmur suyu hattı yenilendi

Girne Belediyesi mühendislerinin tasarlayıp, uyguladığı dışta beton kalıp sistemi sayesinde 2 günde bitmesi gereken iş 7 saatte tamamlandı

Ecevit Caddesi’nde bulunan hasarlı yağmur suyu drenaj hattı, tamir edilerek bölgeye yağmur suyu ızgarası yerleştirildi. Hat tamir edilirken yolu kazıp, kalıp çakarak, beton dökmek yerine, belediye mühendisleri tarafından tasarlanan “Prekast beton modül sistem” kullanıldı. Yapılan uygulama sayesinde 2 günde bitmesi gereken iş, 7 saatte tamamlandı. Uygulancak bu sistem sayesinde yol kapama süresi azaltılacak.

Güngördü: İşin ve yolun kapanma süresi kısaldı

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, şehirdeki işler yapılırken gelişen teknolojiyi de takip etmeleri gerektiğine dikkat çekerek, dünyadaki örneklerden yola çıkarak, belediye mühendislerinin alt yapı çalışmalarında bazı uyarlamalar yaptığına vurgu yaptı. Nidai Güngördü, yolu kazıp kalıp çakarak beton dökmek yerine, daha önceden hazırlanan betonların kanallara yerleştirildiğini ifade etti. Güngördü, uygulanan Prekast beton modül sistemi sayesinde yapılan işin süresinin kısalmasından dolayı yol kapama süresinin de azaltıldığını kaydetti.

Share Button

“DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA” YARIN AKŞAM VE ÇARŞAMBA AKŞAMI YENİDEN SAHNEDE”

29873492_2188832544479644_9107387172739321793_o 30051677_2188833014479597_7187969885534845354_o 30052423_2188833421146223_8833631666703935282_o 29983400_2188833424479556_8656150255581779060_o 30052202_2188833364479562_7966467574109361242_oGirne Belediyesi ve Çatalköy Belediyesi’nin ortak prodüksiyonu olan “Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı iki perdelik tiyatro oyunu yarın (17 Nisan 2018 Salı) ve 18 Nisan 2018 Çarşamba akşamı Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda yeniden tiyatro severlerle buluşuyor.

Girne Belediyesi ve Çatalköy Belediyesi’nin ortak prodüksiyonu olan “Düdüklüde Kıymalı Bamya” adlı oyun, yarın (17 Nisan 2018 Salı9 ve 18 Nisan 2018 Çarşamba akşamı Terminal Bölgesi’nde yer alan Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda saat 20:00’de yeniden perdelerini açıyor.
Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Mehmet Baydur’un yazdığı ve Derman Atik’in yönettiği oyunu izlemek isteyenlerin 0533 870 20 15 numaralı telefonu arayarak rezervasyon yaptırabileceği belirtildi. Oyunda, Yardımcı Yönetmen Mehmet Soyluoğlu, Reji Asistanı İlde Atik, Işık Tasarımı Mehmet Saygıer görev alırken, Emine Gürçağ, Özge Çerkez, İlkşen V. Atik, Sevil Sargın, Gülüşan Gazanfer, Ersin Sargın, Özlem Akçal ve Derman Atik rol alıyor. Oyunun suflörlüğünü Ayşen Rahvancıoğlu ve Gülen Ataner, sahne amirliğini Evren Mercimekçi yapıyor. Düdüklüde Kıymalı Bamya oyunu, toplum içinde farklı kültürel çelişkileri ortaya koyarken birinci perde komedi yaşatarak, ikinci perdede de ağızda ekşimsi bir tat bırakıp izleyiciye keyifli bir zaman dilimi yaşatıyor.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Share Button

GİRNE BELEDİYESİ ODA TİYATROSU HİZMETE AÇILDI

29983149_2186727414690157_5009940945757198329_o 30073647_2186727254690173_4430140775763225255_o 30171874_2186727148023517_8341796102287121675_o 30171856_2186727061356859_1232840795164034575_o 30073024_2186726918023540_6378692923011672688_o 30052554_2186726741356891_6215886242070373625_o 30052067_2186726724690226_1695897755450442879_o 29982872_2186726704690228_1021257280635551181_o 30425471_2186726564690242_7102142578070686795_o 30073231_2186726574690241_4631027672510379654_o 30420300_2186726401356925_7290346242054931492_oGirne Belediyesi Oda Tiyatrosu” 12 Nisan 2018 Perşembe akşamı düzenlenen bir törenle açıldı. Girne Belediyesi Terminal Binası’nda yer alan Eski “Kültür Merkezi” yeniden düzenlenerek , Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu olarak hizmete girdi.
Açılış Milli Eğitim Bakanı Cemal Özyiğit’in katılımıyla gerçekleştirildi.
Törende konuşan, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, eski binanın neredeyse yıkılarak yeniden inşa edildiğini belirterek, böylelikle Girne’nin 122 kişilik, kapalı, kullanışlı, yeni bir tiyatro salonuna kavuşturulduğunu söyledi.

GÜNGÖRDÜ: “GİRNE TURİZM KENTİ, EĞİTİM KENTİ YANINDA SANAT KENTİDİR”

Girne’de kültür sanat ve eğitim konularında birçok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Güngördü, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nin ardından kente kazandırılan yeni bir tiyatro salonunun kent yaşamına sosyal ve kültürel anlamda önemli katkı sağlanacağını söyledi. Uluslararası Karikatür Yarışması, Uluslararası Heykel Sempozyumu gibi kentte düzenlenen bir birinden kaliteli kültür sanat faaliyetleriyle, dünyaca ünlü sanatıçaları da Girne’ye getirerek halka buluşturduklarını, ayrıca bölgesel festivallerde ulusal sanatçılarmızla birbirinden güzel etkinliklere düzenlediklerini ifade eden Güngördü, Girne’nin, turizm kenti, eğitim kenti olmasının yanında bir sanat kenti de olduğuna dikkat çekti.

KÜLTÜR VE SANATA ÖNEM VERİYORUZ

Öte yandan açılış konuşmasında Güngördü, kente 8 adet heykel yerleştirdiklerini, 10 adet kitap hayata geçirdiklerini, öykü yarışmaları, okuma bayramları, çocuklara atölye çalışmaları düzenlediklerini, şair Osman Türkay Anıt heykelini Ozanköy’e dikerek, ünlü şairin iki adet şiir kitabının yeniden basılmasını sağladıklarını, araştırmacı yazar Ali Nesim’i her yıl andıklarını ve Nesim’in adının yaşatılması ve yeni nesillere tanıtılması için Zeytinlik köy meydanına verildiğini de aktardı. Güngördü, göreve geldikleri günden bugüne kentte kültür ve sanat anlamında çok işler yaptıklarına değinerek, bir kentin gelişmesinde bunun çok önemli olduğunu söyledi.
GİBETSU’nun çocuk ve büyük ekiplerinin çalışmalarını sürdürdüklerini ve Türkiye’de ve yurt dışında ülkemizi temsil ettiklerini ifade eden Güngördü, Türk Sanat Müziği Korosu’nun da aynı şekilde faaliyetlerine son hızla devam ettiğini kaydetti.
Güngördü, sanatın üretildiği, sanatın sahnelendiği halkla buluştuğu bu tür kamusal alanların daha da çoğalmasını dileyerek, SANATA EVET dedi.

ÖZYİĞİT: TİYATROCULAR TOPLUMA AYNA TUTUYOR

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de konuşmasında, Girne Belediyesi’ne, kültür sanat ve eğitime yaptıkları katkılar için teşekkür ederek, tiyatronun, bir ülkedeki kültürün, tarihinin sosyal toplumsal ve siyasi yaşamının aynası olduğunu vurguladı.
Tiyatrocuların sahneledikleri oyunarla toplumsal sorunlara karşı farkındalık yaratmaya çalıştığını söyleyen Özyiğit,tiyatro icra eden herkese, topluma ayna tuttukları için teşekkür etti.
onuşmalarına ardından Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü le Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit,oda tiyatrosunun perdelerini açarak, oda tiyatrosunun açılışını gerçekleştirdi.

DÜDÜKLÜDE KIYMALI BAMYA SAHNELENDİ

Açılışın ardından, Girne Belediyesi ve Çatalköy Belediyesi’nin ortak prodüksüyonu olan “Düdüklüde Kıymalı Bamya” oyunu sahneye konuldu. Oyun, 12, 17, 18 Nisan’da Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda saat 20:00’de yeninden sahnelenecek.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button