Girne Belediyesi Ağaç Dikme Çalışmalarına Aralıksız Devam Ediyor

Girne Belediyesi Karaoğlanoğlu Mezarlığı İçerisinde Ağaçlandırma Çalışması Gerçekleştirdi

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Bölge Muhtarı, Belediye Meclis Üyeleri ve çocukları, Girne Belediyesi Park ve Bahçeler Bölüm Amiri Mehmet Atak  ve bölgede yaşayan vatandaşların katılımıyla Girne Belediyesi Park ve Bahçeler ekipleri tarafından 16.01.2021 Cumartesi günü Karaoğlanoğlu Mezarlığı içerisinde bulunan yürüyüş yolunun kenarları ve tel boyu bulunan boşluklara, çoğunluğu zeytin fidanı olmak üzere, 100 adet fidan dikimi çalışması gerçekleştirildiği bilgisi verildi.

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü yaptığı konuşmada, “Gerçekleştirilen ağaçlandırma çalışmalarıyla gelecek nesillere bir nefes imkanı sağlamak hedefindeyiz. Ağaçlandırma çalışmalarının yoğun bir katılım ile gerçekleşmesi, doğaya ve çevreye gösterilen duyarlılığı bir kez daha gözler önüne sermiştir ”dedi. Güngördü, Girne Belediyesi’ne ait yeşil alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yaparken farkındalık yarattıklarını da dile getirdi. Bölge halkının ve çocukların da bu etkinliklere katılarak bizlere destek vermesi yapılan çalışmalara ayrıca bir önem kazandırdığını belirten Güngördü, katkı koyan tüm vatandaşlara teşekkür etti.

Share Button

Girne Belediyesi Okulları Dezenfekte Etti

Girne Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Okullar açılmadan, bölgede bulunan tüm Devlet okullarının genel dezenfeksiyonunu gerçekleştirdi 

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, sağlık bölümü dezenfektan ilaçlama ekipleri, Devlet okullarında bulunan sınıfları, öğretmen odalarını, diğer kapalı alanları koruyucu önlemler kapsamında hava dezenfeksiyonu, sisleme yöntemiyle dezenfekte etti.

Öğrencilerin ve öğretmenlerin sağlığını korumak ve velilerin hijyen konusundaki endişelerini azaltmak amacı taşıyan uygulama ile Girne bölgesinde bulunan okullar dezenfekte edilmiş oldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü; okullarda görülmeye başlayan bulaş nedeniyle ara verilmiş olan eğitim dönemine başlamadan önce yapılan bu dezenfektasyon işlemi ile toplum sağlığını korumak hedeflenmiştir dedi.  Güngördü, tüm ilaçlama ve dezenfeksiyon faaliyetlerinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan dezenfektanlar kullanılırken, bu uygulamaların insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmadığını kaydetti. Pandemi sürecinin halen devam ettiğini bu nedenle tüm öğrencilerin öğretmenlerin ve velilerin maske, el hijyeni, mesafe kurallarına uymalarının önemine işaret eden Girne Belediye Başkanı Güngördü; tüm çocuklara ve öğretmenlere sağlıklı ve çok başarılı bir eğitim dönemi geçirmelerini diledi.

Share Button

UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi İdari Toplantısı Girne Belediyesi Organizasyonluğunda Gerçekleşti

2019-2022 dönem başkanlığını Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ’nün üstlendiği Kültür ve Turizm Komitesi çevrimiçi olarak toplandı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) altı çalışma komitesinden biri olan ve 2019-2022 dönem başkanlığını Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü ‘nün üstlendiği Kültür ve Turizm Komitesinin 52 üye belediye ve komite eş başkanları, Güngördü ’nün başkanlığında çevrimiçi ortak toplantı gerçekleştirildi.

 

Toplantı;  UCLG-MEWA Genel Sekreteri Mehmet Duman, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Filistin Beit Jala Belediyesi Başkanı Nicola Kamis,  Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Nevşehir Belediye Başkanı Rasım Arı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar’ın açılış konuşmalarıyla başladı.

 

Güngördü: Girne Belediyesine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz

 

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü toplantıda yaptığı konuşmada; Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle böyle bir toplantı fikrinin hayata geçirilmesinin çok önemli ve doğru bir karar olduğunu belirtti. Güngördü; aradaki bağları koparmadan ve kesintiye uğratmadan yapılabilecekleri programlamanın önemine işaret ederken, 2019 Temmuz ayında Ürdün’de gerçekleşen ilk toplantıda Girne Belediyesine verilen bu görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

 

Güngördü, salgın nedeniyle fiziki olarak toplantıları gerçekleştiremediklerini ancak,  Kasım 2019 yılında Girne’de bir toplantı gerçekleştirdiklerini ve bu toplantıya yoğun bir katılımın sağlandığını sözlerine eklerken, bilgili ve tecrübeli belediyelerin bir araya geldiği komitenin başarılı olacağına inanadığını söyledi. Nidai Güngördü, ülkemizin ve Türkiye’nin tarih ve kültürel miras açısından çok zengin olduğunu ifade ederek, yapılacak ortak çalışmalarla ve hazırlanacak kültürel miras envanter projesiyle, bu zenginliklerin korunacağını ve tanıtım yapılarak turizm konusunda kullanılacağını kaydetti.

 

 

 

 

 

 

 

2021 yılının ajandasını belirledik

 

Güngördü, belediyeler ile birlikte 2021 yılının ajandasını belirlediklerini ifade ederek, KKTC ve Girne Belediyesi açısından oldukça önemli bir konu olduğunu aktardı.

 

Güngördü, bahsi geçen Teşkilat’a yaklaşık olarak 280 belediyenin üye olduğunu ve çeşitli komiteler içerdiğini dile getirerek, yapılan toplantıda, Girne’nin ve KKTC’nin kültürünün, Orta Doğuda önemli bir kıta olduğunu anlattıklarını açıkladı.

 

ZEYTİN TİCARET AĞI

Yapılan etkinlik içerisinde ise Girne Belediyesi’nin düzenlediği ‘Zeytinlik Festivali’nin önemli olduğunu vurguladıklarının altını çizen Güngördü, bu hususta, Girne Belediyesi’nin öncülüğünde, zeytin yetiştiren diğer bölgelerin belediyeleriyle birlikte bir ticaret ağı oluşturulabileceğinin görüşüldüğünü belirtti.

 

Balıkesir’in Bugünkü Durumundan Engelsiz Bir Kent Yaratılması Yönünde Balıkesir Belediyesi Görev Üstlendi

 

Bir ticaret ağı oluşturulmasının oldukça önemli olduğuna da dikkat çeken Girne Belediyesi Başkanı Güngördü, toplantıda görüşülen bir diğer konunun ise, Balıkesir Belediyesi’nin 2021 çalışma programı içerisinde, Balıkesir’in bugünkü durumundan engelsiz bir kent yaratılması yönünde görev üstlendiği ve bu çalışmaların Balıkesir’de devam edeceğini vurguladı. Girne’de Temmuz 2014 den itibaren gerek şehir içindeki kamusal binalarda, gerekse çarşı merkezinde engelli bireylere yönelik pek çok çalışma yapıldığını ve bunları işyeri açma izinlerine koşul olarak koyduklarını ve dolayısıyla Balıkesir’deki bu çalışmanın bir parçası olmak istediklerini kaydeden Güngördü, böyle bir uygulamanın küçük bir kısmını da NEWA çatısı altında Girne’de yapabileceklerini belirtti.

 

KKTC’NİNDE İÇERİSİNDE BULUNDUĞU BİR KİTAP

 

Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü, KKTC’nin de içerisinde yer alacağı bir doküman kitap hakkında da açıklamalarda bulunarak, ‘Kültürel Mirasın Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü’ adlı kitabın yakın bir tarihte yayınlanacağını da dile getirdi.

 

Güngördü, kültür ve sanat etkinlikleri gibi birçok konuda ortak takvim hazırlanabileceğini kaydetti.

Share Button

Girne Belediyesi ile Arkın Grup arasında işbirliği

Girne Belediyesi ile Arkın Grup arasında Bellapais Köy sınırları içerisinde bulunan 1974 öncesinde Türk Mezarlığı olarak da kullanılan alana restorasyon projesi için protokol imzaları atıldı.

Girne Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, Bakanlar kurulunun 4 Ekim 2019 tarihinde aldığı kararla, Bellapais mevkiinde 1974 öncesinde Türk Mezarlığı olan alanı mezarlık maksatları için kullanmak üzere Girne Belediyesi’nin kontrol ve sorumluluğuna tahsis edildiği bilgisi verildi.

Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, Projenin maliyetinin Ocak 2021 bedeli ile yaklaşık 1.200.000TL olabileceği öngörülmüş, bu miktarın 1/3 oranındaki kısmının ilgili firma tarafından karşılanacağı ve protokolün imzalarının atıldığı açıklandı.

Girne Belediyesi, yaptığı projede bu alan içerisine 474 Müslüman mezarı ve 70 gayri Müslüman mezarından oluşan toplamda 544 mezar ve yürüyüş yolları, otopark, tören alanı yapmayı planlıyor.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  Kentte yaşayan Erbil bey gibi iş insanlarıyla devamlı işbirliği içinde olduklarını, güzel projelere imza attıklarını ve atacaklarını söyleyen Güngördü, Bellapais’teki atıl durumda olan mezarlığın restore edilme fikrinin Arkın Grup Direktörü Erbil Arkın’a ait olduğunu belirtti. Güngördü insanların yaşadığı beldelere ve köylere önem vermelerinin bizim açımızdan da önemli olduğunu belirterek, yaşanılan beldeleri güzelleştirmenin belediyelerin asli görevleri arasından olduğunu dile getirdi. İnsanların yaşadıkları beldelerde ölülerin mezarlarına en yakın mesafede ulaşmalarının doğru olduğuna inanan biri olarak projeye büyük önem verdiğini söyledi ve Arkın Grup Direktörü Erbil Arkın’a yapacakları katkıdan dolayı teşekkürlerini iletti.

Arkın Grup Direktörü Erbil Arkın yaptığı konuşmada, Bellapais mezarlığını restore etmek ve Bellapais halkının kökenlerini unutmamaları, mezarlığın kullanılabilirliğini artırmak için Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’yle protokol imzaladıklarını söyledi. Girne’ye ve tüm halkımıza yaptıklarımızla değer katmak istediklerini belirten Arkın, bu projede de Girne Belediyesi’ne destek vereceklerini dile getirerek, Güngördü’ye konuya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür etti.

 

Share Button

Girne Belediyesi Antik Limanda Deniz İçinde Temizlik Çalışması Yaptı

Girne Belediyesine bağlı temizlik ekipleri, dün sabah saatlerinde Girne Antik Liman bölgesinde deniz içerisinde kirlilik oluşturan çeşitli atıkları temizleyerek kirliliği ortadan kaldırdı.

Belediyeden yapılan açıklamada, temizlik ekipleri bugün deniz içine girerek, su yüzünde bulunan birçok atık, (naylon, pet ve cam şişe, tahta vb.) toplayarak temizlik çalışması yaptı. Bu olumsuzlukların önüne geçilmesi için bölgede bulunan ve ziyaret edenlerin daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan yetkililer, temiz bir çevre için vatandaşlardan ve bölgedeki tekne sahiplerinden çevreyi kirletmeme konusunda daha duyarlı olmalarını istediler.

Share Button

UCLG-MEWA KÜLTÜR VE TURİZM KOMİTESI GİRNE BELEDİYESİ BAŞKANLIĞINDA ÇEVRİMİÇİ OLARAK TOPLANIYOR

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın (UCLG-MEWA) altı çalışma komitesinden biri olan ve 2019-2022 dönem başkanlığını Girne Belediyesi Başkanı Nidai Güngördü’nün üstlendiği Kültür ve Turizm Komitesi 13 Ocak 2021 Çarşamba günü çevrimiçi olarak toplanıyor

Girne Belediyesinden alınan bilgiye göre, toplantı, tüm üye ve paydaşları bir araya getirmeyi ve MEWA Bölgesi ekseninde kültür ekosisteminin aktörleri arasında canlı bir fikir alışverişi gerçekleştirmeyi amaçlandığı bilgisi verildi.

Güngördü başkanlığında kültürel miras, kültürel haklar ve sürdürülebilir turizm öncelikleri doğrultusunda başarılı bir çalışma yılını tamamlayan UCLG-MEWA Kültür ve Turizm Komitesi, çevrimiçi toplantıda geçen yılı değerlendirecek ve bütüncül bir anlayışla gelecek yılın planlamasını yapacak.

Önemli konuların görüşüleceği toplantının gündem maddeleri şu çerçevede gerçekleşecek

  • 2020 Faaliyetlerinin Değerlendirilmesi
  • “Kültürel Mirasın Korunmasında Yerel Yönetimlerin Rolü – Türkiye” Lansmanı
  • “Sürdürülebilir Turizm İyi Uygulama Örnekleri Web Sitesi” Lansmanı
  • MEWA Kültür Ağı’nın güçlendirilmesi
  • Paralel Ortaklıklar ve 2021’in Planlanması

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili açıklamasında, yapılacak olan toplantının K.K.T.C ve Girne kenti açısından önemine işaret ederek, Kültür ve Turizm alanında ülkemize değer katacağını belirtti.

Share Button

Girne’de Fidanlar toprakla buluştu

Girne Belediyesi Park ve Bahçeler Bölümü tarafından 19 Aralık 2020 Cumartesi günü ağaçlandırma çalışmaları yapıldı

Girne Belediyesi Park ve Bahçeler Bölümü Karaoğlanoğlu Şht. Mümtaz Uçar Sokak’ta belediyeye ait yeşil alanda fidan dikimi çalışmaları gerçekleştirdi. Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Belediyesi Meclis Üyesi Hatice Aşık, Karaoğlanoğlu Muhtarı Hüda Hüdaverdi ve Zeytinlik Kesimi Muhtarı Esat Atış’ın katıldığı ağaçlandırma çalışmalarında ağırlıklı olarak zeytin fidanı dikimi yanında meyve ağacı fidanları da toprakla buluştu.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ağaçlandırma çalışmalarının önemine dikkat çekerek, Girne’de bulunan belediyeye ait boş arazileri de ağaçlandırma çalışmaları yapılarak değerlendirildiğini belirtti. Küresel ısınmanın arttığı bu dönemlerde dikilen bir fidanın bile önemini belirten Güngördü, gelecek nesillere daha yeşil bir Girne bırakmak için ağaçlandırma çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, 26 Aralık 2020 Cumartesi günü saat 11.00’da Beylerbeyi bölgesinde bulunan Fidan Sokak’ta gönüllü tüm Girne’li vatandaşlarımızın da katılacağı zeytin fidanı dikim çalışması yapılacağı belirtildi.

Share Button

Girne Belediyesi hayvan hakları ile ilgili çalışmalarına devam ediyor

Girne Belediyesi, köpek sahiplerine yıllık ruhsat yenilemeleri ve kayıtlarının yapılması için çağrıda bulundu.

Sokak hayvanları ile ilgili sivil toplum örgütleriyle işbirliğini sürdüren Girne Belediyesi, sahipli köpeklerin yıllık ruhsat yenileme ile ilgili resmi kayıtlarının yapılması yönünde tüm kent sakinlerine çağrıda bulundu. Girne’de kent genelinde sokak hayvanları ile ilgili çalışmalarına da devam eden Girne Belediyesi, sahipsiz sokak hayvanları arasında özel bakıma ihtiyacı olanların veteriner bakımları ve rehabilitasyonlarını gerçekleştiriyor.

Soyel:  Sokak hayvanlarını korumak, görevimiz

Girne Belediyesi Sağlık Şube Amiri Naile Soyel, tüm hayvanların iyi bir refah düzeyinde hayat sürmelerinin, en temel yaşamsal hakları olduğunu; bu nedenle de Köpek Kayıt Tüzüğü ve Hayvan Refahı Yasasının verdiği yetkilerin etkin bir şekilde kullanılması için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Naile Soyel, sahipsiz hayvanlar için özellikle soğuk kış günlerinde mama ve sıcak yuva desteği sağlama yanında kısırlaştırma, veteriner kontrolü ve gerektiğinde tedavi ve rehabilitasyonları konularında kesintisiz şekilde çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Güngördü: Satın almayın sahiplenin

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, sahipli köpeklerin her yıl ruhsatlarının yenilenmesinin şart olduğunu söyledi. Belediye olarak sahipsiz köpekler için 2017 yılında hizmete açtıkları Girne Belediyesi Hayvan Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezlerinde çalışmalarının devam ettiğini ve bugüne dek 400’e yakın sokak köpeğinin kısırlaştırıldığını belirten Güngördü, köpek satın almak yerine, merkezde bulunan hayvanların sahiplenilmesini istedi.

Vatandaşın desteği önemli

Güngördü, sokakta yaşayan hayvanların soğuk hava koşullarında verdikleri yaşam mücadelesinde onlara barınabilecekleri sıcak ortamlar ve beslenebilecekleri gıdaları sağladıklarını ifade etti. Sokak hayvanları konusunda duyarlı vatandaş ve esnafla işbirliği yapıldığını anlatan Güngördü, Girne kent genelinde belli noktalarda sokak hayvanlarının sığınabileceği yuvalar yerleştirildiğini, aynı zamanda belli noktalarda da düzenli mama takviyesi yapılan besleme noktalarıyla sokaktaki hayvanlara destek olmaya çalıştıklarını kaydetti. Güngördü, belediye ekiplerinin düzenli gözetiminde olan bu noktaları vatandaşın da koruması ve gözetmesinin sürdürülebilir bir çalışma için önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Share Button

BRTK Başkan Güngördü Tebrik Mesajı

25 Aralık 1963 tarihinde, yokluklar içinde bir avuç Mücahit’in olağanüstü gayretleri içinde var edilerek, Kıbrıs Türk halkının sesi olan Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun bu yıl 57. Kuruluş yıldönümünde yine büyük bir gurur yaşıyoruz.

 

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, yayın hayatına başladığı ilk günden bugüne belirlediği ilkeler ışığında, teknolojik gelişmelere de ayak uydurarak yaptıkları haberlerle Kıbrıs Türkü’nün sesinin dünyaya açılan penceresi olmuştur. Çok önemli ve gurur verici bu görevi yerine getiren Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’nun 57.kuruluş yıldönümünü kutlar, başta BRTK Müdürü Meryem Özkurt olmak üzere tüm çalışanlarını tebrik eder, başarılar dilerim.

 

Nidai GÜNGÖRDÜ

Girne Belediye Başkanı

Share Button

Girne Belediyesi Yabancılara Ait Eski Mezarlığı Düzenledi

Girne Belediyesi Temizlik Ekipleri Mustafa Çağatay Caddesi’nde bulunan yabancılara ait eski mezarlığı, temizleyerek düzenledi.

Girne Belediyesi, yıllar içerisinde yıkılan mezarların ve mezar taşlarının tamirat ve düzenleme çalışmalarını tamamladı. Yabancılara ait mezarlıkta yabani ot temizliği, yolların bakım ve düzenleme çalışmalarını bitirerek, aynı zamanda yıkılan mezarların tamirat ve tadilat işlerini de gerçekleştirdi. Geçtiğimiz günlerde mezarlık alanındaki ağaçların budama ve ot biçme işlemlerini tamamlayan belediye temizlik ekipleri, yabani otlardan görünmeyen mezarlıkları da ortaya çıkartmıştır. Çevreye atılan çöplerin de toplanıldığı çalışmalarda ekipler, mezar taşlarına zarar veren ağaç ve bitkileri de kaldırdı.

Yabancılara ait mezarlığın Güney kısmı 1974 öncesi Rum Mezarlığı olarak kullanılmaktaydı. Kuzey Kısmı ise 1974 sonrasında İngiliz ve diğer yabancılar için bir süre kullanılmıştır.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü konuyla ilgili yaptığı konuşmada; Bu tür çalışmalar yaparken din, dil, ırk gözetmeksizin herkesin manevi değerlerine sahip çıktıklarını ve vatandaşlarımızın rahat bir şekilde kabristan ziyaretleri yapmalarını sağladıklarını söyledi.

Share Button