MAHPEYKER YÖNSEL’İN “İLK GÜNAH” ADLI SERGİSİ GİRNE BELEDİYESİ SANAT GALERİSİ’NDE YARIN AÇILIYOR

Girne Belediyesi Sanat Galerisi, Mahpeyker Yönsel’in “İlk Günah” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Yarın (17 Aralık 2018 Pazartesi) saat 17:00’de açılışı gerçekleşecek sergi, 23 Aralık 2018 tarihine kadar gezilebilecek.
Adem ve Havva’yı kutsal kitaplarda betimlenen hallerinin aksine, bugüne ait insan tiplemeleri ile sanat tarihindeki figürleri alıp yeniden yorumlayan sanatçı Mahpeyker Yönsel, resimlerinde ilk günah mitini kendi sanat anlayışı düzeyinde geliştirerek, yaratıcı kişiliğiyle farklı bakış açıları sunuyor.
Şenol Özdevrim’in küratörlüğünü yaptığı sergi, 17-23 Aralık tarihleri arasında hafta içi 10:00-12:30, 13:00-16:00, Cumartesi günleri de 10:00-15:00 saatleri arasında halka açık olacak ve ücretsiz gezilebilecek.

MAHPEYKER YÖNSEL KİMDİR?

Mahpeyker Yönsel, 1985 yılında Adapazarı’da doğdu. 2003 yılında Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu.
2007 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü Resim Ana Sanat Dalında Lisans Eğitimini, 2010 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı.
2017 yılında da Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde Sanatta Yeterlik eğitimini tamamladı.
Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi ve sanat çalıştayına katıldı. Toplam 16 ödül aldı. Eserleri özel ve resmi koleksiyonlarda bulunmaktadır. Halen Namık Kemal Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümünde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışmaktadır.

Share Button

“YİRMİBİR ON BEŞ TRENİ” BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Sayın Girne Belediyesi kültür sanat etkinlikleri çerçevesinde, 4- 13 Aralık 2018 tarihlerinde Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu, Çatalköy Belediye Tiyatro Su’nun, “Yirmibir Onbeş Treni” adlı oyununa ev sahipliği yaptı. Toygun Orbay’ın yazdığı, Derman Atik’in yönettiği oyunda, Cenk Gürçağ, İlkşen Varoğlu Atik, Soner Eminağa, Mehmet Saygıer rol aldı. Oyunun dekor tasarımını Derman Atik, ışık tasarımı Mahir Köksal, Reji asistanlığını Dilek Kurnaz, ışık uygulamasını Ömer Kadiroğlu yaptı.
Oyunu iki gün boyunca izlemeye gelen tiyatro severler salonu doldururken, oyuncuların performansına hayran kaldılar.

İKİ BELEDİYENİN ORTAK BAŞARISI

Oyunun sonunda sahneye çıkan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu, oyunda emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederek, her iki belediyenin tiyatro konusunda attığı adımların ortak olmasının iki belediye arasındaki işbirliğine örnek teşkil ettiğini ifade etti. Aynı zamanda ortaya konulan başarılı oyunun da her iki belediyenin ortak başarısı olduğuna dikkat çeken Güngördü ve Hulusioğlu, işbirliklerinin sürmesini diledi. Oyunculara çiçek takdim etti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

Ankara’da incelemelerde bulunuldu

Girne Belediyesi’nden bir heyet, Ankara Yenimahalle Belediyesi’ni ziyaret ederek, tesislerde gözlem yaptı.

Girne Belediyesi meclis üyeleri Fırat Güçlüsoy ve Hüseyin Ayrılmazkardeşler ile bazı belediye çalışanları Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile kültür ve sosyal işler müdürü Memnune Uzun’u makamında ziyaret etti. Heyet, belediyenin kültür ve sosyal işler müdürlüğünün yaptığı çalışmaları yerinde inceleyerek, Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi, meslek edindirme kursları, gençlik merkezi, sosyal ve sportif tesislerde gözlem yaptı. Heyet ayrıca Anıtkabiri de ziyaret etti.

Yaşar: Yeniden görmenin mutluluğunu yaşıyorum
Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ziyarette yaptığı konuşmada, yapılan davet üzerine Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği korosunun geçen yıl Yenimahallede konser verdiğini hatırlatarak, Girne Belediyesi’nden yetkilileri yeniden Ankarada görmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi. Fethi Yaşar, iki belediye arasında daha sık görüşme ve işbirliği yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Uzun: İki belediye arasında işbirliği artmalı
Ankara Yenimahalle Belediyesi kültür ve sosyal işler müdürü Memnune Uzun ise iki belediye arasında kültür- sanat ve sosyal işler konusunda işbirliği yapılmasının önemine dikkat çekerek, Girne Belediyesiyle her zaman birlikte çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Yapılan işbirliği önemli ve anlamlı
Girne Belediyesi yetkilileri de iki kent arasında başlatılan işbirliğinin önemli ve anlamlı olduğunu belirterek, belediyenin yaptığı çalışmaları yerinde incelemelerine imkan sağlayan Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile kültür ve sosyal işler müdürü Memnune Uzun’a teşekkürlerini sundu. Ziyaretin ardından karşılıklı hediye takdimi yapıldı.

Share Button

GİRNE’DE DERE YATAĞINA İZİNSİZ YAPILAN PERDE DUVARI YIKILDI

Girne Belediyesi ve Girne Kaymakamlığı bölgede, dere yataklarına yapılan izinsiz yapılaşmalara müdahale ediyor.
Bu kapsamda, Ozanköy Benan Sokak’ta, bir arsa sahibinin arazisini büyütmek için dere yatağının önüne izinsiz olarak inşa ettiği, Nisan 2018’de de Girne Belediyesi tarafından mühürlenen ve Pernarota Deresinin önünü kapatan perde duvarı yıkılarak derenin yeniden akışı sağlandı.
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ve Girne Kaymakamı Sinan Güneş, çalışmaları yerinde izledi.
Bellapais’ten başlayan ve bölgede su baskını yaşanmasına neden olan dere, geçmiş yıllarda Girne Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarla temizlenmiş, buraya menfezler inşa edişmiş, Şehit Hasan Cafer İlkokulu karşısındaki gölete yönlendirildikten sonra da, Girne Üniversitesi Suat Günsel Girne Hastanesi’nin yanından denize ulaşması sağlanmıştı.

GÜNEŞ: “BENZER YAPILAŞMALARA TAVİZ VERİLMEYECEK”

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, dere içerisinde kamu malına izinsiz müdahale olduğunu belirterek, bir arazi sahibinin dere yatağına, çekilişler yapılmadan, izin alınmadan, perde duvar yaptığını kaydetti. Özellikle yaşanan sel felaketlerinin ardından , benzer yapılaşmalara asla taviz verilmeyeceğini belirten Güneş, bilgilerine gelen benzer yapılaşmalara müdahale edeceklerini kaydetti.

GÜNGÖRDÜ: “DERE YATAKLARINA İZİNSİZ MÜDAHALELER ÇALIŞMALARIMIZI BALTALIYOR”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Pernarota Deresinin, Bellapais’ten başladığını belirterek, önceki yıllarda, daha önceden sorunlara neden olan dere yatağında Kaymakamlıkla işbirliği içinde çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Belediyenin, Benan Sokağın güneyinde geçen yıl 75 bin Türk Lirası harcayarak, menfez oluşturduğunu, temizlik çalışması yaparak sorunları giderdiğini dile getiren Güngördü, civarda bir diğer noktada ise 44 bin TL harcayarak, dere yatağına izinsiz inşa edilen bir diğer perde duvarını yıktıklarını anımsattı.
Belediye ve kaymakamlığın su baskını yaşanmaması için bu önlemleri alırken, vatandaşın izinsiz bir şekilde dere yataklarına müdahalede bulunmasının tüm bu çalışmaları baltaladığını dile getiren Güngördü, herkesin artık bu konuda çok hassas olması gerektiğini vurguladı. Söz konusu duvar inşaatının Nisan 2018’de belediye tarafından mühürlendiğine dikkat çeken Güngördü, bugün ise yıkım yapılacağını, dere yataklarına yapılan her türlü kaçak yapılaşmanın yıkılmasının şart olduğunu kaydetti.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

GİRNE’DEKİ OKULLARDAN ‘ENGELSİZ KALPLER’ FOTOĞRAF SERGİSİ’NE YOĞUN İLGİ

Girne bölgesindeki okullardan, Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde yer alan ‘Engelsiz Kalpler’ Fotoğraf Sergisi’ne büyük ilgi.

Girne Belediyesi Sanat Galerisi’nde, Nurgül Takan Köse ve Cengiz Köse’nin karma fotoğraflarından oluşan ‘Engelsiz Kalpler’ Fotoğraf Sergisi yoğun ilgi görüyor. 
Bölge okullarındaki öğrenciler de, engellilere toplum içinde daha çok yer açmaya ve farkındalık yaratmaya katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen
sergiyi ziyaret ediyor.
Girne Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 23 Nisan İlkokulu ve Anafatalar Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri segiyi gezdi.
Geliri, K.T. Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlanacak, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde açılışı gerçekleştirilen sergi, 15 Aralık 2018 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

Share Button

NAZIM HİKMET’İN PİRAYE’Sİ GİRNE’DE SAHNELENDİ

Ödüllü Yönetmen ve Aktör Murat Çidamlı’nın, rejisörlüğünü ve oyunculuğunu üstlendiği Nazım Hikmet’in karısı Piraye’ye yazdığı mektupları konu alan tek kişilik tiyatro oyunu dün akşam (11 Aralık 2018 Salı) Girne’de sahnelendi.
Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşan oyunda, Murat Çıdamlı sahnede gösterdiği performansla büyük beğeni topladı.
Eylül Kuzgunbay tarafından sahneye uyarlanan oyunun yönetmen yardımcılığı Özge Çidamlı, müzikleri Kerem Memişoğlu, ışık tasarımı Yüksel Aymaz tarafından yapıldı.
Oyunun ardından sahneye çıkan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Murat Çıdamlı’ya izleyiciyle buluşturduğu bu güzel oyun için teşekkür etti.
Murat Çıdamlı, Girne’de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek, Girne Belediyesi’ne ve kendisini izlemeye gelenlere teşekkür etti.

ETKİNLİKLER SÜRÜYOR

Girne Belediyesi kültür sanat etkinlikleri, yarın (13 Aralık 2018 Perşembe) Çatalköy Belediyesi Tiyatro Su’nun “21:15 Treni” oyunuyla, 17 Aralık 2018 Pazartesi Girne Belediyesi Türk Sanat Müziği Topluluğunun “Gayrimüslim Besteciler Konseri” ile devam edecek.
Girne Belediyesi Oda Tiyatrosu’nda gerçekleşecek etkinliklere bilet ve bilgi için; Girne Belediyesi Danışma Masası, 0392 815 21 19/101 ve Oda Tiyatrosu gişesine 0533 821 21 44 numaralı telefondan ulaşılabilir.

GİRNE BELEDİYE BAŞKANLIĞI.

Share Button

GİRNE’DE BİR OTEL MÜHÜRLENDİ

Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Ekipleri, Zabıta Kolluk Birimi Ekipleri ve Girne Polis Müdürlüğü’nden ekipler, Girne Antik Liman’ın arka sokaklarında bulunan Bafra Sokak’taki Şemo Otel’e baskın gerçekleştirdi.
Girne Belediyesi’nden verilen bilgide, daha önceki denetimler ve bulgular dikkate alınarak, polisle birlikte bugün ( 10 Aralık 2018) Şemo Otel’e baskın gerçekleştiren ekipler, sağlık karnesiz personel çalıştırıldığı, hijyen koşullarına uyulmadığı ve işletme izinsiz olduğu gerekçesiyle oteli mühürledi.

“GEREKLİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEYENLERİN CEZALANDIRILMASI KAÇINILMAZ”

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, 1 Aralık 2018 tarihinde Girne Polis Müdürlüğü, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, Çalışma Dairesi, Sosyal Hizmetler Dairesi ve Kaymakamlık işbirliğinde bölgede bulunan pansiyon, motel, yatı evleri, cafe- restoranları denetlediklerini, çalışma izinleri, kimlik ve muhaceret kontrolleri yapıldığını hatırlatarak, yasalara uymayan, gerekli şartları yerine getirmeyen işletmeleri cezalandırmanın kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Güngördü, şehir merkezindeki, tarihi ve turistik Girne Antik Liman’ın arka sokaklarında bulunan işletmelerin, bölgeye yaraşır olmasını arzu ettiklerini ifade ederek, bölgenin huzur ve sükuneti için tüm işletme sahiplerini kurallara uymaya davet etti. Güngördü, bölgedeki denetimlere devam edeceklerinin altını çizdi.

Share Button

Girne’ye yeni çöp araçları kazandırıldı

Girne’ye yeni çöp araçları kazandırıldı

Girne Belediyesi’ne bağlı Bel-Paz yatırım şirketi, çöp toplamak için kullanılan 6 yeni araç satın aldı. Genişleyen araç filosuna, 7 buçuk ton kapasiteli 2 çöp kamyonu, 12 buçuk ton kapasiteli çöp kamyonu ve arkası açık 3 kamyonet dahil edildi. Araçlara yaklaşık 800 bin TL harcandı.

Güngördü: Temizlik çalışmaları daha etkin olacak

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, kentte artan nüfusla birlikte iş yoğunluğuna yetişebilmek için yeni iş araçları alındığına dikkat çekti. Nidai Güngördü,  2016 yılında 2 çöp kamyonu, 3 damperli kamyonet, 2 van, lift ve yol süpürme aracı ve 2 adet elde süpürme aracının alındığını belirterek, bu yıl ise  2 yol süpürme aracı, yaprak ve sigara izmariti gibi çöplerin toplanmasını sağlayan 3 şehir hooveri ve kaldırımların süpürülmesine imkan veren 4 adet gırgır dahil edildiğini hatırlattı. Güngördü, belediyenin temizlik işlerini daha etkin bir şekilde yürütmesine imkan sağlamak için alınan araçların kent halkına hayırlı olmasını diledi.

Share Button

Çocuk sanat eğitimi başladı

 

Girne Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan kurslarla ilgili kayıtlar devam ediyor.

Girne Belediyesi tarafından düzenlenen çocuk sanat eğitimiyle ilgili kayıtlar devam ediyor. Eğitmen Şenol Özdevrim tarafından verilen kurslar, Girne Belediyesi Kültür Merkezinde Cumartesi günleri gerçekleştiriliyor. 5-8 yaş çocuk sanatı eğitimi 10:00-11:00 saatleri ve 9-12 yaş arası çocuklara yönelik sanat eğitimi kursları 11:00-12:00 saatleri arasında yapılıyor.

Oyunla sanatı birleştirerek çocukların yaratıcılığını, bireysel düş gücünü ve el becerilerini geliştirmesi amaçlanan kurslar, çağdaş sanat hakkında bilgilendirme, farklı malzeme ve tekniklerle çalışma, 3 boyutlu çalışmaları ve çocukların psiko motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlayacak.

Kurslarla ilgili ayrıntılı bilgi 0533 85139 62 ve 815 21 19 numaralı telefon hattından 147 tuşlanarak (Kültür İşleri Birimi) alınabilir.

Share Button

ZAYDER, Güngördü’ye teşekkür etti

ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde  en çok anlayanlara teşekkür etmek istediklerini belirterek, plaket takdim etti.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Zeytin Ağacı Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (ZAYDER) Başkanı Rabia Özcömert ve başkan yardımcısı Gülşen Soykan’ı kabul etti.

ZAYDER Başkanı Rabia Özcömert, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde  en çok anlayanlara teşekkür etmek istediklerini belirterek, “Bir belediye Başkanı düşünün,  başkanım eli ekmek tutsun kadınlara iş öğretelim diyoruz, dikiş makinası benden diyor. Başkanım engellilerimize ilaç lazım diyoruz, Halledelim diyor. Bizler aracıyız. Engelliler gününde engellileri değil

Engellileri en çok anlayanları anmak istedik. Sağolun başkanım” diye konuştu. Rabia Özcömert konuşmasının ardından Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye teşekkür plaketi takdim etti. Başkan Güngördü de engellilerin herzaman yanında olacağına dikkat çekerek, aldığı plaketin son derece anlamlı olduğunu kaydetti.

Share Button