cocukMeclis

Sayın İlgili;

Girne Belediyesi, kent içerisinde yaşayan 9-15 yaş arası çocukların katılımıyla cinsiyet, din, dil, ırk, kültür ayrımı gözetmeksizin tüm çocukların temsil edileceği Çocuk Meclisi kurulması için ilk adımı attı.

Çocukların kent yaşamında söz sahibi olmaları ve aktif rol almalarını sağlamak amacıyla, çağdaş kentlerde olduğu gibi Çocuk Meclisi kurmak için başlatılan ve Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne bağlı ilkelerle çalışması hedeflenen Çocuk Meclisi’yle ilgili, okul yönetimlerini bilgilendirme çalışmamız sürüyor.
Çocuk Meclisi’ne üye olmak ve kente dair katkıda bulunmak isteyen çocuklar 20 Aralık 2019 tarihine kadar, Okul Yönetimlerine, Girne Belediyesi Danışma Masası’na başvurarak form doldurup üyelik işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

7 Ocak 2020 Salı günü saat 10:00’da üye çocukların katılımıyla Anafartalar Lisesi’nde Çocuk Platformu toplantısında, çocuklar konu hakkında detaylı şekilde bilgilendirilerek, çocuklardan Divan oluşturulacak ve Çocuk Meclis Başkanlığı seçimi için çocuklara çağrıda bulunulacaktır.

Sorumluluk bilinci olan, geleceğin yöneticileri çocuklarımızın bu üyeliği ve platforma katılımı için yönlendirilmesine katkıda bulunmanız, onları bu konuda bilinçlendirmemize yardımcı olmanızı, çalışmamıza katkı koymanızı rica eder, saygılar sunarım.

Çocuk Meclisinin Amacı:

Girne’de yaşayan çocukların toplumsal duyuş, düşünüş birliği sağlayan değerlerini geliştirmek; çocukların sorunlarını tespit edip, öneri sunacakları ortamlar sağlamak; Toplumsal hayatta üretim, iş, kültür, sanat vs. alanlarda söz sahibi olabilmeleri için gerekli çalışmalara öncülük etmek; Kentsel yaşama katılma ve kente ait sorunlardan yola çıkarak taleplerin belirlenmesi, çözümler ve projeler üretilmesinde aktif rol almalarının sağlanması; Çocukların projelerinin yetkili birimlere yönlendirilmesinde öncülük etmek; Çocuklarda demokrasi bilincini geliştirmek ve demokratik yaşam tarzını benimsetmek…

 

Çocuk Meclisi Kimlerden Oluşur?

Çocuk Platformu Toplantısına katılan çocuklar ve Girne bölgesinde yaşayan 9-15 yaş grubu tüm çocuklar Girne Belediyesi Çocuk Meclisi’nin doğal üyesidir.

Çocuklar arası yapılan seçimle Çocuk Platformu’na katılan ve üyelik başvuru formu dolduran çocuklar arasından, Divan Üyeleri, Meclis Üyeleri, Yedek Meclis Üyeleri, Meclis Başkanı, Meclis Başkan Yardımcıları, Meclis Genel Kurul ve Meclis Yürütme Kurulu seçilecektir. Ayrıca, oluşturulacak alt çalışma grupları oluşturulacaktır.

 

Çocuk Meclisi Çalışma Sistemi:

Alt Komisyonlar (Kültür Sanat Komisyonu, Eğitim Komisyonu, Çevre Komisyonu, Barış Kardeşlik Komisyonu, Spor Komisyonu, Çocuk Hakları Komisyonu, Basın Yayın Komisyonu, Yardımlaşma Komisyonu)  iki haftada bir-iki gün belediyemizin görevlendireceği uzmanlar veya rehber kişiler ile birlikte komisyon toplantıları gerçekleştirilecek, komisyonların aldığı kararlar, ayda bir kez toplanan Çocuk Meclisi Toplantısında görüşülecektir. Mecliste alınan kararlar, Çocuk Meclis Başkanı imzasıyla Girne Belediye Meclisi ve Girne Belediye Başkanı’na iletilecektir.

Bilgi için: 0533 879  95 95

Çocuk Meclisi Kayıt Formu’nu aşağıdaki linke tıklayarak cihazınıza indirebilirsiniz.

ÇOCUK-MECLİSİ-FORM

Share Button